poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Nowy zbiór zasad ładu korporacyjnego dla spółek notowanych na NewConnect przyjęty

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Giełda Papierów Wartościowych przyjęła nowy zbiór zasad ładu korporacyjnego dla spółek notowanych w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect. W “Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na NewConnect 2024” położono większy nacisk między innymi na relację spółek z akcjonariuszami oraz na tematykę ESG.

Spółki z NewConnect mają dostosować się do nowych “Dobrych Praktyk” do 15 kwietnia NewConnect

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przyjął nowy zbiór zasad ładu korporacyjnego dla spółek notowanych w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect.

Do 15 kwietnia spółki powinny opublikować informację o stanie stosowania zasad zawartych w “Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na NewConnect 2024”. Agnieszka Gontarek, dyrektorka działu emitentów GPW przekazała, że “w nowej wersji dobrych praktyk położono jeszcze większy nacisk na relacje spółki z akcjonariuszami”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dyrektorka działu emitentów GPW podkreśliła, że ”po raz pierwszy w zbiorze zasad ładu korporacyjnego adresowanych do rynku NewConnect zwrócono uwagę na tematykę ESG, która będzie dotyczyć też nieco mniejszych podmiotów, niezobowiązanych bezpośrednio do raportowania, chociażby poprzez tak zwane łańcuchy dostaw”.

Na jakiej zasadzie działają “Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect 2024”?

Co istotne, “Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect 2024” nie są regulacjami, a ich stosowanie opiera się na formule „stosuj lub wyjaśnij”.

Stosowanie poszczególnych zasad jest zatem dobrowolne, a konsekwencją niestosowania konkretnej zasady jest obowiązek publicznego udzielenia wyjaśnień w kwestii okoliczności i powodów takiego stanu rzeczy. Zasady prowadzenia biznesu

Spółki, wdrażające “Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect 2024” powinny kierować się zasadą adekwatności. Chodzi o to, aby przyjmowane rozwiązania odpowiadały wielkości, strukturze organizacyjnej oraz charakterowi prowadzonej działalności, a nie były jednakowe dla wszystkich.

Dyrektorka działu emitentów GPW, Agnieszka Gontarek wyjaśniła, że “celem ładu korporacyjnego jest tworzenie narzędzi wspierających efektywne zarządzanie, skuteczny nadzór, poszanowanie praw akcjonariuszy oraz przejrzystą komunikację spółki z rynkiem”.

Agnieszka Gontarek podkreśliła, że “ład korporacyjny, a tym samym Dobre Praktyki kładą nacisk na to, żeby zarządzanie było efektywne, nadzór skuteczny, a prawa akcjonariuszy i inwestorów były szanowane“.

Informacje o naruszeniach „Dobrych Praktyk” spółki będą musiały przedstawić w raporcie rocznym

Zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych dotyczących “Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na NewConnect 2024” przewidują publikację, w sposób analogiczny jak na Głównym Rynku GPW, informacji o stanie stosowania zasad ładu korporacyjnego. Informację o incydentalnych naruszeniach emitenci będą zobowiązani przedstawić w raporcie rocznym. ESG

Dyrektorka działu emitentów GPW, Agnieszka Gontarek oznajmiła, że “aby zapewnić, jak najlepszą interpretację zasad, a tym samym ich najszersze stosowanie przez spółki z rynku NewConnect, w nadchodzących tygodniach zostaną opublikowane komentarze, w których eksperci postarają się wyjaśnić i podpowiedzieć, jak najlepiej wdrożyć każdą z zasad”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły