niedziela, 5 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Nie wszyscy stracili w 2018 roku

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Nieciekawy rok 2018

Miniony, 2018 rok z pewnością dla wielu inwestorów nie będzie okresem dobrych wspomnień. Bez wątpienia był to trudny i burzliwy czas. Wielu inwestorów i analityków wskazuje, że tak niekorzystnego klimatu do inwestowania nie było od dawna. Wszystko przez to, że trudno było znaleźć klasy aktywów, które dały by zarobić.

Znaczna część indeksów zakończyła 2018 rok na minusie. Najgorzej wypadł Shanghaj Composite , zamykając rok ze stratą 24,6%.

Shanghai Composite

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Słabość rynku za Wielkim Murem jest wywołana kilkoma czynnikami. Bez wątpienia do najważniejszych należy wojna handlowa wywołana przez USA, oraz spowalniająca gospodarka.

Czynniki te z nadchodzącym rokiem raczej nie ustały, więc ryzyko, że będą miały wpływ na giełdę w tym roku jest duże.

Do ostatniej chwili trwała batalia o miano najgorszej giełdy w 2018 roku. Na ostatniej, sylwestrowej sesji Grecki Athex Composite zdołał wybronić się, zajmując drugą pozycję. Rok zamknął o 23,6% niżej, niż go otwierał.

Athex Composite

Na podium najgorszych giełd znalazł się również Turecki BIST100, tracąc w ubiegłym roku 20,9%.

BIST100

Nasz rodzimy parkiet na tym tle nie wypada najgorzej. Chociaż wcale dobrze nie jest. Główny indeks WIG zakończył rok ze stratą 9,5%.

WIG

Nieco lepiej poradził sobie indeks największych spółek WIG20, zamykając rok 7,5% na minusie.

WIG20

Znacznie gorzej z Polskich indeksów wypadł sWIG, któremu rok 2018 przyniósł spadek o 27,57%.

sWIG

Jednak wśród indeksów, znajdą się również takie, które miniony rok zamknęły na plusie. Na podium tych z największymi wzrostami znajduje się Ukraiński UX, kończący rok z solidnym wzrostem o 25%.

UX

Nawet ostatnie zaostrzenie relacji z Rosją nie wpłynęło negatywnie na Ukraińską giełdę. Pomimo trwającego od dłuższego czasu konfliktu za naszą wschodnią granicą, Ukraiński parkiet radzie sobie stosunkowo nie najgorzej. W ciągu ostatnich 3 lat główny indeks odnotował wzrost o przeszło 155%. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu do rynków rozwiniętych.

Drugie miejsce na podium jeśli chodzi o poziom wzrostów w minionym roku należy do Brazylijskiej Bovespy, która zanotowała wzrost w ciągu roku o nieco ponad 15%.

BOVESPA

Trzecie miejsce na podium należy do Rosyjskiego MOEXa, zyskującego w ubiegłym roku 11,8%. Zatem jak widzimy, konflikt z Ukrainą nie załamał również Rosyjskiej giełdy.

MOEX

Miniony rok był trudny dla inwestorów. Nic nie wskazuje na to, że bieżący będzie łatwiejszy. Jest wiele czynników, które będą wprowadzały niepokój na rynku. Do kluczowych z pewnością należy kwestia Brexitu. Pomimo tego, że zostało już tylko 3 miesiące, nadal nie wiadomo na jakich zasadach dojdzie do rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Przebieg wyjścia będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na Europejskie giełdy.

Wojna gospodarcza na linii USA-Chiny będzie z kolei mocno wpływała na parkiet za oceanem. Dodatkowo oliwy do ognia mogą dolewać napięcia na linii USA-Rosja. Sama postać Donalda Trumpa jest swego rodzaju czynnikiem ryzyka. Trudno przewidzieć, jakie kroki w polityce wewnętrznej i zewnętrznej może podjąć. Tocząc wojnę handlową z Chinami, nie wykluczone, że podejmie podobne działania w stosunku do Europy. Nie wykluczone, że zdecyduje się również na otwarcie kolejnego konfliktu, tym razem z Iranem.

Jak widać po burzliwym roku, trudno oczekiwać, że w 2019 nadejdzie spokój.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły