poniedziałek, 29 maja, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Najnowsze trendy w odpowiedzialnym inwestowaniu

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nie jest żadną tajemnicą, że nadrzędnym celem inwestorów jest osiąganie wysokich i stabilnych zysków w ujęciu długoterminowym. Jednak, choć dla wielu może się to wydawać zaskakujące, tendencje inwestorów związane z globalnym rynkiem kapitałowym zaczynają się coraz wyraźniej zmieniać.

Na znaczeniu zyskuje bowiem inwestowanie oparte o kryteria zrównoważonego rozwoju, określane mianem inwestowania odpowiedzialnego społecznie, do którego przede wszystkim zalicza się nabywanie akcji spółek z sektora ESG.

Co bardzo istotne, wciąż zdecydowana większość biznesów oparta o kryteria zrównoważonego rozwoju to stosunkowo młode przedsiębiorstwa, dopiero wychodzące ze swoim produktem lub usługą na rynek. Mało tego – analitycy Goldman Sachs zapowiadają, że branża ta okaże się jedną z największych giełdowych okazji bieżącej dekady.

Na czym zatem polega inwestowanie odpowiedzialne społecznie? Co kryje się za akronimem ESG? Jakie mamy dziś trendy w odpowiedzialnym inwestowaniu? Przekonamy się poniżej:

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie – podstawowe informacje ESG

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie, określane także mianem impact investingu, to nabywanie akcji i udziałów w przedsiębiorstwach, których celem jest czynienie dobra dla społeczeństwa lub środowiska. Jednak, jako że jest to inwestowanie, równie istotny, jak dbanie o społeczeństwo/ekologię jest oczywiście wciąż element długoterminowego pomnażania kapitału.

Zdecydowanie największą część inwestowania odpowiedzialnego społecznie stanowi dziś lokowanie swoich środków w spółki z sektora ESG. Co kryje się pod tym pojęciem?

ESG

ESG to sektor przedsiębiorstw, które troszczą się nie tylko i wyłącznie o swój interes ekonomiczny. Stawiają one na zrównoważony rozwój. Konkretnie rzecz biorąc startupy ESG kładą nacisk na trzy kierunki:

 • Środowisko – z angielskiego environmental, czyli E
 • Społeczna odpowiedzialność – z angielskiego social responsibility, czyli S
 • Ład korporacyjny – z angielskiego corporate governance, czyli G.

Środowisko

Do najważniejszych czynników z grupy E zaliczają się:

 • Zmiany klimatu – ryzyka “fizyczne” w majątku trwałym, ryzyka przerwania łańcuchów dostaw, ryzyka związane z dostosowaniem i przekształcaniem modeli działania przedsiębiorstw związanych z nowymi regulacjami
 • Kurczące się zasoby naturalne oraz degradacja ekosystemów – prowadzi do utraty bioróżnorodności, podczas gdy działalność wielu przedsiębiorstw opiera się na dostępności do tych zasobów
 • Dostępność wody oraz jej brak – wpływa na działalność w sektorach o dużym zapotrzebowaniu na wodę i zlokalizowanych na obszarach charakteryzujących się niską dostępnością wody. Na takich obszarach w razie niedostatków, priorytetem jest zazwyczaj zaspokojenie potrzeb ludności
 • Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych – związane z sankcjami prawnymi lub rosnącymi i nowymi kosztami nakładanymi na emitentów
 • Zarządzanie odpadami i innymi zanieczyszczeniami – pozwalające przedsiębiorstwom działać w ramach pozyskanych licencji i koncesji oraz zmiany związane z rosnącymi wymogami w tym zakresie.

Społeczna odpowiedzialność

Zakres czynników społecznych, które mogą mieć potencjalnie istotny wpływ na działalność młodych przedsiębiorstw, jest bardzo szeroki. Ich źródłem są zazwyczaj pojawiające się trendy. Z poziomu prowadzenia działalności gospodarczej, do kluczowych czynników z grupy S zalicza się:

 • Zdrowie i bezpieczeństwo zawodowe – oznacza dbałość o pracowników, ochronę przed szkodliwymi czynnikami i chorobami zawodowymi
 • Bezpieczeństwo produktów związane z odpowiedzialnością przedsiębiorstw za bezpieczeństwo nabywców
 • Dostępność produktów i usług – działania w kierunku zapewniania, że potencjalni konsumenci oraz rynki nie będą wykluczane z dostępności danych produktów lub usług
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi – poprzez przyciąganie i utrzymywanie utalentowanych pracowników, oferowanie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, dbałość o produktywność i niską rotację
 • Cyberbezpieczeństwo i prywatność klientów
 • Prawa człowieka, prawa pracy, wolność zgromadzeń i zrzeszania się.Inwestowanie odpowiedzialne społecznie

Ład korporacyjny

Ład korporacyjny odnosi się do dobrego i sprawiedliwego zarządzania startupem. W efekcie, najważniejsze czynniki z grupy G to:

 • Struktura zarządu i rady nadzorczej, ich efektywność i poziom niezależności
 • Unikanie korupcji
 • Odpowiedzialność podatkowa
 • Prawa akcjonariuszy, ze szczególnym naciskiem na akcjonariuszy mniejszościowych
 • Sprawozdawczość
 • Polityka wynagrodzeń.

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie ma więc w zamyśle oferować akcjonariuszom nie tylko generowanie zysków, ale i spokojny sen ze względu na to, że zainwestowali oni w „dobre i uczciwe” spółki.

Najnowsze trendy w inwestowaniu odpowiedzialnym społecznie

OZE

Najmocniej na znaczeniu zyskuje dziś ekologia. Analitycy Goldman Sachs szacują, że na politykę klimatyczną rządy całego świata mogą w ciągu najbliższej dekady łącznie wydawać nawet 2 biliony dolarów rocznie. W roku 2030 rynek energii odnawialnej może być dwa razy większy, niż w tej chwili. Spółki giełdowe, które będą miały ekspozycję na segment zielonej energii powinny więc odnotowywać spektakularne zyski, ponieważ skala ich działalności będzie dynamicznie rosła.

Chodzi tutaj przede wszystkim o spółki z branży odnawialnych źródeł energii, oferujące produkty i usługi przyczyniające się do uzyskiwania energii ze słońca, wiatru i wody. W opinii Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), w 2040 roku zdecydowanie najwięcej energii będzie bowiem wytwarzane w skali globalnej z promieni słonecznych. Odnawialne źródła energii

Warto także zauważyć, że rozwój zielonej energii jest wielokrotnie bardziej kapitałochłonny, niż infrastruktura potrzebna w tradycyjnej branży energetycznej. Dlatego dalszy dynamiczny rozwój ekologicznego segmentu gospodarki będzie potrzebował ułatwień administracyjno-prawnych oraz niskiego kosztu kapitału. Z całą pewnością będzie on więc wspierany przez rządy państw, ale i nieustannie powstające nowe, innowacyjne, przełomowe technologie.

Innowacyjne spółki z sektora ekologicznego

Na ten ostatni aspekt warto również zwrócić uwagę. Otóż młode, innowacyjne spółki i startupy, które dopiero co zadebiutowały na giełdzie, a ich działalność jest ściśle związana z ekologią, także mogą stanowić doskonałą okazję inwestycyjną.

W tym przypadku mamy do czynienia z całą masą branż, w których opracowuje się nowe technologie mające na celu pełnić w przyszłości kluczową rolę w zielonej transformacji. Może to być między innymi przetwarzanie i zagospodarowanie odpadami czy recykling, ale również ekologiczna żywność powstała z roślinnych substytutów mięsa zapewniających wszelkie niezbędne wartości odżywcze.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Straty indeksów z Europy. Sytuacja DAX 40, CAC 40 i FTSE 100.

Ostatni tydzień handlowy maja upłynął pod znakiem negatywnych nastrojów inwestorów. Przełożyło się to na rynki i odnotowano straty najważniejszych...

Podobne artykuły