Metale szlachetne zyskują we wrześniu. Platyna odbija ponad 5%.

0

W pierwszy dzień września rynki najpopularniejszych kruszców zanotowały spadek. Jednak sytuacja nieco się poprawiła. Patrząc dziś, 7 września notowania głównych metali szlachetnych jak na razie wzrosły. Najlepiej w ostatnich dniach prezentuje się platyna. Od dołka stworzonego właśnie 1 września platyna odbiła o ponad 5%. Jak zaprezentują się metale szlachetne z kolejnych dniach?

Wrześniowe zyski

Wrzesień nie rozpoczął się najlepiej dla rynków głównych metali szlachetnych. Zarówno srebro, jak i platyna w czwartek, 1 września ustanowiły swoje nowe tegoroczne minima. Rynki obu tych kruszców powróciły tego dnia do poziomów z 2020 roku. Jednak metale szlachetne postanowiły odrabiać straty i zyskują we wrześniu.

Kurs złota na przestrzeni tygodnia wzrósł o 1%. Cena srebrnego kruszca natomiast względem nowego minimum wzrosła o 3,50%. Platyna odbiła w tym samym czasie blisko 6% od wrześniowego dołka.

Kurs złota zszedł poniżej 1700 USD

Tydzień temu, 31 sierpnia rozpisane zostały projekcje dla rynku złota. Scenariusz spadkowy zakładał, że notowania złotego kruszca schodzić mogą poniżej poziomu 1700 USD. Rzeczywiście patrząc na wykres, zauważyć można, że tak się stało. Notowania złota wylądowały w okolicach 1688 USD. Szybkim ruchem jednak rynek powrócił do wyższych zakresów. Cena nie ustabilizowała się po wzroście i w konsekwencji, dziś 7 września rynek złota zaczynał handel ze strefy: 1690-1699 USD. W najbliższym czasie ten obszar cenowy stanowić może wsparcie dla rynku złota.

Scenariusz wzrostowy

Teraz na rynku złota warto będzie skupić się na tym, czy cena skora będzie raz jeszcze zejść do strefy wsparcia (1690-1699 USD). Złoto, co prawda znajduje się obecnie w nieco wyższym rejonie. Aktualnie kurs tego kruszca wynosi 1718 dolarów za uncję. Niemniej jednak cena jeszcze raz zejść ma szansę w stronę zakresu wsparcia. Dopóki złoto utrzymuje się powyżej 1700 USD, generować może ruch wzrostowy do 1730 USD. 

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 07.09.2022

Scenariusz spadkowy

Jak na razie złoto znajduje się jednak bliżej obszaru oporu, określonego przedziałem: 1730-1739 USD. Wysoce prawdopodobnym jest, że właśnie do tego zakresu najpierw dotrze rynek złota. W tym rejonie zebrana może zostać siła podażowa, która zepchnie cenę z powrotem do niższych poziomów. Potencjalnym celem dla rynku złota będą okolice 1680 USD.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 07.09.2022

Srebrny kruszec powróci powyżej 19,00 USD?

Kurs srebra sięgnął w nowym miesiącu – wrześniu poziomów sprzed dwóch lat. Najmniej kurs spod srebrnego kruszca wyniósł 17,50 dolarów za uncję. Srebro wzięło się za odrabianie wraz z kolejnymi dniami handlowymi września. Dziś, 7 września patrząc rynek znajduje się nieco powyżej istotnej strefy: 18,24-18,43 USD. Przeznaczenie tej strefy nie zostało jeszcze określone. Warto jednak zaznaczyć, że od zachowania rynku w tym rejonie wiele może zależeć w najbliższym czasie. Czy notowania srebra mają szansę powrócić powyżej 19,00 USD?

Scenariusz wzrostowy

Jeżeli teraz srebro utrzymywać będzie obszar cenowy: 18,24-18,43 USD, rozważaniom poddać można ruch wzrostowy. Impetu wzrostom nada zapewne przebicie zakresu średniej kroczącej SMA 77. Każdorazowy re-test od góry zakresu średniej oraz istotnej strefy (18,24-18,43 USD), determinować będzie prawdopodobnie impuls wzrostowy. Potencjalnym celem będzie powrót powyżej 19,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 07.09.2022

Scenariusz spadkowy

Należy wziąć również pod uwagę inne rozwiązanie. Szybki powrót poniżej opisywanego, ważnego zakresu (18,24-18,43 USD) stanowić będzie mógł podstawę do zejścia. Wówczas odbijanie się ceny od dolnego ograniczenia strefy skierowuje notowania srebra w stronę poziomu 17,50 dolarów za uncję.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 07.09.2022

Platyna wypada najlepiej we wrześniu

W poprzedniej analizie rozważaliśmy możliwość zejścia platyny do pełnego poziomu 800 USD. Notowania platyny rzeczywiście zeszły. Jeden z atrakcyjniejszych dla inwestorów kruszców ustanowił nowe tegoroczne minimum w okolicach 819 USD. Zabrakło zatem rynkowi do osiągnięcia pełnego poziomu. Platyna jednak w kolejnych dniach września „szybko się pozbierała” i znajduje się w nieco innym położeniu niż rynki pozostałych metali szlachetnych.

Scenariusz wzrostowy

Platyna przebiła zakres średniej kroczącej SMA 77 i teraz oczekuje się, aby rynek pokazał, czy zamierza go utrzymać. Nieco poniżej średniej znajduje się strefa wsparcia: 849,91-857,29 USD. Z uwagi na bliskie położenie tych obszarów względem siebie, rynek zebrać się do wzrostów może właśnie z nich obu. Celem dla rynku mogą być okolice 870 dolarów.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 07.09.2022

Scenariusz spadkowy

Powrót poniżej strefy wsparcia (849,91-857,29 USD) utożsamiać będzie można z przesłankami dla zejścia. Wówczas testowanie od dołu tej strefy ma szansę sprowadzić rynek ponownie do niższych rejonów. 

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 07.09.2022

Podsumowanie

Obserwacja zachowania rynków głównych metali szlachetnych w najbliższych godzinach okazać może się kluczowa. Notowania wszystkich trzech omawianych kruszców mają szansę jeszcze podbijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj