Złoto niżej piąty miesiąc z rzędu. Srebro straciło ponad 11% w sierpniu.

0

Końca dobiegł kolejny miesiąc handlowy – sierpień. Rynki głównych metali szlachetnych wypadły gorzej w sierpniu. Dla rynku złota był to już piąty z rzędu miesiąc zakończony poniżej kreski. Notowania platyny na przestrzeni miesiąca obniżyły się o ponad 5%. Srebro natomiast okazało się najgorsze spośród głównych kruszców. W sierpniu srebro straciło na kursie ponad 11%.

Banki centralne zamierzają poskromić inflację

W piątek, 26 sierpnia podczas sympozjum w USA przemawiał Jerome Powell. Przewodniczący Rezerwy Federalnej odniósł się do prowadzonej polityki monetarnej przez instytucję amerykańskiego banku centralnego. Kolejny raz Powell podkreślił, że celem Fed jest sprowadzenie inflacji do poziomu 2%. Rezerwa Federalna zdaniem Powella „wykorzysta dostępne narzędzia”, aby osiągnąć postawiony cel. Stopy procentowe w USA zostaną zapewne podniesione podczas wrześniowego posiedzenia.

Problem inflacyjny spędza sen z powiek głównym przedstawicielom banków centralnych z całego świata. Na całym świecie banki centralne wyrażają zamiary zdecydowanego podnoszenia stóp procentowych w celu poskromienia rosnącej inflacji.

Utrata statusu bezpiecznych przystani?

Rynki metali szlachetnych uznawane były za aktywa typu safe haven, czyli bezpiecznych przystań. Ten rodzaj aktywów charakteryzuje się m.in. tendencją utrzymywania bądź zwiększania wartości w czasach niepewności i niestabilności rynku. Ceny głównych rynkowych kruszców jednak w tym roku mocno tracą. Czy metale szlachetne utraciły status bezpiecznych przystani? Być może przyczyną obniżki cen metali szlachetnych jest szersze pogorszenie się koniunktury na światowych rynkach.

Złoto przedłuża spadkową passę

W zeszłym tygodniu, 24 sierpnia pisaliśmy, że rynek złota w okolicach średniej kroczącej SMA 88 odnaleźć może siłę podażową. Rzeczywiście kolejnego dnia, w czwartek 25 sierpnia kurs złota podbił do zakresu średniej. Idealnie co prawda ten zakres nie został zbadany, jednak na rynku przeważyli sprzedający. Notowania trafiły pod koniec tygodnia do przedziału cenowego: 1730-1739 USD. Na początku obecnego tygodnia (29.08-02.09) dalej schodziły. Obecnie za złoto przychodzi płacić na rynku nieco ponad 1710 dolarów za uncję. 

Inwestorzy zakończyli dziś sierpniowe zmagania na rynku złota. W ogólnym, miesięcznym rozrachunku złoto straciło ponad 3%. Tym samym przedłużona została spadkowa passa na rynku złotego kruszca. Sierpień był piątym z rzędu, a szóstym w tym roku miesiącem zakończonym spadkiem notowań.

Scenariusz spadkowy

Panująca na rynku zależność pozwala przypuszczać, że kurs złota ma szansę w najbliższym czasie powrócić w okolice tegorocznych minimów. Okolice dołków zostały oznaczone, na dołączonym wykresie, czerwoną linią. Dobrze byłoby jednak, aby przed zejściem kurs złota nieco odbił. Takie odbicie sięgnąć może okolic poziomu 1720 USD, gdyż jest to obszar poniedziałkowego dołka (29.08). Na tym zakresie uaktywnić się ma szansę siła podażowa. Jeżeli tak się stanie, w myśl zasady ruchu impuls-korekta-impuls kurs złota trafić może poniżej pełnego poziomu 1700 USD.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 31.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Dopiero powrót do strefy cenowej: 1730-1739 USD pozwoli rozejrzeć się za potencjalnym ruchem wzrostowym. Wówczas stabilizacja ceny w tym obszarze, determinować będzie powrót do wyższych zakresów. Za wzrostami przemawiać będą mogły ewentualne re-test tego obszaru od góry. Celem w takim wypadku ma szansę być 1760 USD.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 31.08.2022

Nastawienie rynku srebra

Główne zainteresowanie rynkowych uczestników spocząć miało w zeszłym tygodniu na obszarze: 19,22-19,40 USD. Faktycznie aż do minionego piątku, 26 sierpnia cena srebra poruszała się nieopodal tego zakresu. Wówczas doszło do nadbicia tej strefy i powrotu poniżej niej. Taka zależność motywować miała rynek srebra do zejścia w okolice innej strefy: 18,24-18,43 USD. Tak też się stało, gdyż wczoraj, 30 sierpnia srebro wkroczyło w ten obszar. Obecnie cena oscyluje nieco poniżej pełnego poziomu 18,00 USD. Teraz od rynku srebra oczekuje się, aby potwierdził swoje nastawienie wobec strefy: 18,24-18,43 USD.

Scenariusz spadkowy

W najbliższym czasie kurs srebra podbić może właśnie do przedziału cenowego: 18,24-18,43 USD. Jeżeli sprzedający nadal będą dominować, rynek z tych okolic wygenerować ma szansę mocniejsze zejście. Celem dla zejścia wydają się dość ważne poziomy z 2020 roku. Oznaczone zostały na poniższym wykresie czerwoną linią.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 31.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Należy jednak pamiętać, że cena wyjść może powyżej strefy: 18,24-18,43 USD. Przełamanie tego zakresu, a następnie jego utrzymanie stanowić będzie podstawę dla ruchu wzrostowego. Potencjalnym targetem w takim wypadku jest powrót powyżej 19,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 31.08.2022

Platyna zejdzie do 800 USD?

Notowania platyny w poniedziałek, 29 sierpnia trafiły do strefy wsparcia wyznaczonej przedziałem: 849,91-857,30 USD. Zakres zadziałał na początku zgodnie ze swoim przeznaczeniem, gdyż rynek nieco odbił. Jednak dziś cena przebiła się poniżej strefy wsparcia i oscyluje poniżej niego. Aktualnie notowania platyny znajdują się w okolicy 840 USD. Czy kurs tego kruszca zejdzie do poziomu 800 USD?

Scenariusz spadkowy

Warto będzie teraz zwrócić uwagę, czy rynek powrócić będzie chciał do zakresu 849,91-857,30 USD. Strefa wsparcia nie została jeszcze w pełni zanegowana. Jeżeli cena utrzymywać się będzie nieco poniżej tego obszaru, taka sytuacja determinować będzie zejście rynku. Spadkowym ruchem platyna powrócić ma szansę do poziomu 800 dolarów.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 31.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Gdyby jednak cena powróciła do zakresu strefy: 849,91-857,30 USD, przypuszczać będzie można następujące. Utrzymywanie się rynku powyżej wspomnianego obszaru, dałoby potencjał wygenerowania ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry okolic poziomu 860 dolarów determinować będzie podejście. W tym przypadku, przypuszczalnie kurs platyny powróci może w okolice 880 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 31.08.2022

Podsumowanie

Sytuacja na rynkach głównych metali szlachetnych wygląda niezmiernie ciekawie. Zarówno platyna, jak i złoto znajdują się niedaleko swoich tegorocznych minimów. Srebro natomiast powrócić może do ważnych poziomów z 2020 roku. W najbliższym czasie kluczowa będzie obserwacja podanych zakresów dla każdego z tych rynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj