Platyna wypada najgorzej ostatnio. Kruszce traciły przez tydzień.

0

Wszystkie ważniejsze kruszce traciły przez tydzień. Notowania platyny od poprzedniej środy, 17 sierpnia spadły o 6%. Platyna wypadła najgorzej spośród głównych metali szlachetnych. Kurs srebra w tym samym czasie obniżył się o 4%. Złoto natomiast straciło nieco ponad 1%. Metale szlachetne powrócą do lipcowych dołków?

Ceny kruszców najniżej od 3 tygodni

Patrząc na rynki głównych metali szlachetnych od ostatniej analizy, czyli ze środy 17 sierpnia, zauważyć można następujące. W piątek, 19 sierpnia ceny spot złota i srebra spadły do niewidzianego od trzech tygodni poziomu. Platyna natomiast powróciła do swoich poziomów sprzed 3 tygodni dopiero w poniedziałek, 22 sierpnia.

Komentarze członków FED powodem spadku

Ceny kruszców spadły, gdyż obawy uczestników rynkowych rozbudzone zostały przez komentarze członków Rezerwy Federalnej. Sytuację gospodarczą wówczas skomentowali ważniejsi członkowie FED. Prezes Banku Rezerw w St. Louis James Bullard ujawnił, że głosować będzie za podwyżką o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu. Natomiast Esther George, czyli Prezes Banku FED w Kansas City podkreśliła, że podwyżki nie ustaną w najbliższym czasie.

Metale szlachetne zyskują po danych z USA

Notowania głównych metali szlachetnych obniżały się od zeszłej środy do dziś prawie codziennie. Jedynie wczoraj, 23 sierpnia kursy omawianych metali szlachetnych wzrosły. Stało się to za sprawą rozczarowujących raportów danych ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański zbiorczy wskaźnik PMI (wstępny odczyt) wylądował w sierpniu na 27-miesięcznym minimum.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lipcu o 12,6% w ujęciu miesięcznym, a w skali roku spadek wyniósł 20,6%. Wtorkowe, gorsze dla USA dane przyczyniły się do zwiększenia aktywności inwestorów na rynkach metali szlachetnych. Obawy o dalsze spowolnienie gospodarcze jednak wciąż rosną. Taka sytuacja pomóc może w najbliższym czasie cenie ważniejszych kruszców.

Złoto broni strefy wsparcia

Spoglądając już na sytuację na rynku złota zaznaczyć warto, że w poniedziałek notowania złota weszły do strefy wsparcia. Mowa o przedziale cenowym: 1730-1739 USD. Tym samym spełniła się prognoza z zeszłego tygodnia. Rynek utrzymał strefę wsparcia i wczoraj kruszec nieco odbił. Obecnie za złoto przychodzi inwestorom płacić w okolicach 1750 USD za uncję. Teraz od rynku złotego metalu szlachetnego oczekuje się, aby pokazał, jak w najbliższym czasie zachowywać się będzie wobec strefy wsparcia.

Scenariusz spadkowy

Złoto trwa w szerszej zależności spadkowej i rynek ma potencjał kontynuować ten ruch. Jednak przed głębszym zejściem sprawdzony może zostać zakres średniej kroczącej SMA 88. Dojście do tego zakresu pobudzić ma szansę siłę podażową, która zepchnęłaby cenę poniżej obecnej strefy wsparcia (1730-1739 USD).

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 24.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Może jednak wydarzyć się tak, że w najbliższym czasie złoto respektować będzie strefę wsparcia. Rynek budować może wzrost na zasadzie ruchu impuls-korekta-impuls. Cena kierować może się tym samym w stronę strefy oporu (1783-1791 USD).

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 24.08.2022

Srebro utrzyma poziom 19,00 USD ?

Na początku obecnego tygodnia srebro zeszło poniżej poziomu 19,00 USD. Jednak rynek tego kruszcu szybko się zreflektował i ustabilizował cenę w okolicach właśnie pełnego poziomu. Dziś srebro podbiło do strefy (19,22-19,40 USD), która obecnie dla rynku jest oporem. Pytanie nasuwa się jednak samo, czy rzeczywiście srebro utrzyma poziom 19,00 USD?

Scenariusz spadkowy

Warto będzie obserwować teraz, jak rynek zachowa się wobec strefy: 19,22-19,40 USD. Być może najpierw dojdzie do jej nadbicia, a następnie cena powróci poniżej niej. Taki schemat potwierdziłby przeznaczenie opisanej wyżej strefy. W takim układzie cena srebrnego kruszca kierować się może do najbliższego wsparcia – obszaru cenowego: 18,24-18,43 USD. 

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 24.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Opisane wyżej nadbicie strefy: 19,22-19,40 USD zamienić się może w przełamanie. Jeżeli po przebiciu rynek utrzymywać się będzie powyżej niej, celem w takim wypadku ma szansę być powrót powyżej 20,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 24.08.2022

Platyna pomiędzy strefami

W przypadku platyny sytuacja wygląda nieco inaczej. Platyna nie znajduje się w bliskiej odległości ani do strefy wsparcia ani oporu. Rynek tkwi w tzw. pomiędzy strefie. Wiele niebawem zależeć będzie od tego, do którego obszaru najpierw uda się platyna.

Scenariusz spadkowy

Gdyby rynek zdecydował się najpierw podbić, siła podażowa potencjalnie ma szansę się uaktywnić w okolicach strefy: 899,40-907,60 USD. Ten obszar cenowy zadziałać może, jako opór dla rynku platyny. Zejście sięgnąć może wpierw tego tygodniowych dołków, a ich przebicie dałby impet dalszym spadkom.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 24.08.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast wydarzyć może się tak, że platyna poszukać będzie chciała popytu w niedalekiej przyszłości. Siła kupujących ma szansę pojawić się na zakresie: 849,90-857,30 USD. Utrzymanie na tym obszarze ceny, determinować będzie ruch wzrostowy. W takim przykładzie celem będzie powrót powyżej 900 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 24.08.2022

Podsumowanie

W tym tygodniu rynki metali szlachetnych mogą jeszcze odrabiać. Cała uwaga inwestorów wydaje się być skupiona na zaplanowane na piątek, 26 sierpnia przemówienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powella. Warto zatem będzie przede wszystkim obserwować, jak zachowają się poszczególne kruszce wobec powyżej opisanych poziomów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj