środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Metale szlachetne odbijają. Analiza rynku złota, srebra i platyny.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Rynki popularnych kruszców zdecydowały się w ostatnich dniach na poprawę swojego wyniku. Metale szlachetne odbijają, a najlepiej wychodzi to platynie. Od zeszłej środy (15.02) odrobiła ona już ponad 4%. Jak radzą sobie natomiast notowania rynku złota i srebra? W środę, 22 lutego po raz ostatni w tym miesiącu patrzymy na metale szlachetne najchętniej wybierane do handlu. Przed nami cotygodniowa analiza rynku złota, srebra i platyny.

Metale szlachetne mają dość strat?

Sytuacja na rynkach głównych kruszców uległa poprawie od ostatniej środy (15.02). Rynki omawianych surowców postawiły na odbicie z mniejszym lub większym skutkiem. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, najlepiej radzi sobie platyna. Na przestrzeni ostatnich wykonała już ponad 4% ruch w górę. Bezpośrednio za nią plasuje się srebro, które odbija obecnie ponad 1%. Najsłabiej radzi sobie złoto. Co prawda, na przestrzeni tygodnia wyhamował on spadek, jednak nie zrobił nic ponadto.

Notowania złota odbiły do wsparcia: 1806-1820 USD

Patrząc już na wykres złota, należy przede wszystkim zaznaczyć, że rynek bliski był realizacji zejścia opisywanego tydzień temu. Rynek najniżej dotarł jednak w rejony 1817 USD, zatem do zaliczenia celu zabrakło kilku dolarów zmiany ceny. Z tego powodu na wykresie nieco zmieniliśmy jedną z podanych stref. Powiększony został jeden z obszarów wsparcia, który przypada obecnie na przedział cenowy 1806-1820 USD. To właśnie od niego rynek odbił się i znajduje na drobnym plusie względem minionej środy.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Warto zwrócić uwagę na to, że zbudowany ostatnio schemat przemawia za ruchem wzrostowym. Po pierwsze złoto wyraźnie zwolniło w spadkach, a po drugie (jak wspomnieliśmy) odbiło się od istotnego miejsca. W poniższych rozważaniach przedstawimy tradycyjnie dwa warianty.

Scenariusz wzrostowy

Złoto na ruch wzrostowy ma szansę tak długo, jak tylko utrzymuje strefę cenową 1806-1820 USD. Rynek przed wzrostem może raz jeszcze zejść do tego obszaru, aby stamtąd zebrać więcej siły do zysku. Schematycznym ruchem notowania złota ruszyłyby w górę. Potencjalnym celem w tym układzie byłaby strefa oporu, czyli przedział cenowy 1862-1873 USD.

Wykres XAUUSD wzrost (metale szlachetne)
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 22.02.2023

Scenariusz spadkowy

Pod uwagę warto wziąć jednak zgoła odmienną stronę. Rynek choć rzeczywiście wstrzymał spadki, nie oznacza, że je w pełni zanegował. Notowania złota przed kolejnym ruchem na południe mogą bowiem nieco podbić. Polegałoby to na podejściu w rejony 1850 dolara za uncję i rozpoczęciu zejścia z tych rejonów. Silnym cofnięciem do wsparcia (1806-1820 USD), pojawiłoby się jego przełamanie. W takim wypadku należałoby liczyć się z zejściem poniżej 1800 USD.

Wykres XAUUSD spadek (metale szlachetne)
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 22.02.2023

Srebro potwierdziło istotność pewnego zakresu

Notowania srebra miejsca odbicia szukało aż do minionego piątku (17.02). Wówczas rynek wyhamował spadek w obszarze, który rzeczywiście dla rynku bywał już ważny. Srebro potwierdziło bowiem istotność rejonów ceny 21,195 dolara za uncję. Z tego miejsca pojawiło się odbicie, które skutkowało podejściem pod zakres średniej SMA 77. W środę, 22 lutego notowania oscylują właśnie w jej strefie. Zdaje się, że to właśnie średnia stanowić będzie główny punkt odniesienia dla ruchu srebra w najbliższych dniach. Co widać na wykresie?

Scenariusz wzrostowy

Rynek zebrać się może teraz do przedłużenia ruchu wzrostowego. W końcu ma co odrabiać, gdyż w lutym ogólnie traci jak dotąd blisko 8%. Dobrze byłoby, aby przed ruchem na północ, rynek zbudował widoczną strukturę wyższego szczytu. Tym samym pierwszy ruch polegać może na cofnięciu w rejony 21,50 USD. Następnie po zebraniu tam zleceń kupna, mógłby ruszyć w górę. Przełamując średnią, otworzyłby sobie drogę do strefy oporu: 22,20-22,45 USD. Rynek miałby szansę na przebicie również tego obszaru.

Wykres XAGUSD wzrost  (metale szlachetne)
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 22.02.2023

Scenariusz spadkowy

Natomiast jeżeli rynek najpierw podbije do oporu (22,20-22,45 USD), mógłby odnaleźć w niej podaż. Wówczas cofnięcie poniżej średniej i re-test jej obszaru od dołu napędziłby spadek do 21,195 dolara i w konsekwencji pokonanie tego obszaru.

Wykres XAGUSD spadek  (metale szlachetne)
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 22.02.2023

Platyna z solidnym wzrostem – podchodzi pod opór

Jednak spośród głównych metali szlachetnych jeszcze tydzień temu najwięcej do odrobienia w lutym miała platyna. Rynek tego kruszcu wziął sprawy w swoje ręce i po tym, jak notowania trafiły do strefy wsparcia: 900-908 USD, platyna zaczęła silnie zyskiwać. W ostatnich dniach notuje ona solidny wzrost, czego konsekwencją jest dzisiejsze podchodzenie pod opór. Blokadę w postaci strefy oporu tworzy przedział 967-975 USD. Na przestrzeni tygodnia (od ostatniej środy) platyna zyskuje już ponad 4% i zdaje się chcieć więcej. Co przyniosą na rynku ostatnie dni handlu w lutym?

Scenariusz wzrostowy

Rynek ma potencjał do tego, aby trwać nadal w odbiciu. Jednak, aby przełamać strefę wspomnianego oporu (967-975 USD), rynek potrzebować będzie rozpędu. Tym samym wzrost rozpocząć się może od drobnego cofnięcia. Notowania mogłyby zejść w rejony 935 USD i stamtąd poderwać się do wzrostu. Następnie ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek przebiłby opór.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 22.02.2023

Scenariusz spadkowy

Jednak pytanie, czy dobra passa na rynku musi trwać. Jeżeli notowania podejdą najpierw pod obszar oporu (967-975 USD), mogą odnaleźć zlecenia na sprzedaż. Wówczas gwałtownym ruchem rynek cofnąłby, a następnie przełamałyby z potwierdzeniem zakres średniej SMA 77. Prawdopodobnie rynek powróciłby takim ruchem do strefy wsparcia (900-908 USD).

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 22.02.2023

Podsumowanie

Dobiega koniec handlu na rynkach w lutym. Na metale szlachetne patrzymy po raz ostatni w drugim miesiącu tego roku. Jak rynki zachowają się pod koniec miesiąca? Czy odrobią straty wykreowane na jego początku?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły