Metale szlachetne cały czas nisko. Złoto zejdzie poniżej 1600 USD?

0

Ceny metali szlachetnych w dalszym ciągu znajdują  się na tegorocznych minimach. Rynki głównych kruszców oscylują tym samym na zakresach z 2020 roku. Wrześniowy handel na rynkach metali szlachetnych niebawem dobiegnie końca. W trwającym jeszcze wrześniu najgorzej radzi sobie złoto. Kurs złota sięgnął najniżej ceny 1615 dolarów za uncję. Czy złoto zejdzie poniżej 1600 dolarów?

Wzrost rentowności obligacji

Ceny metali szlachetnych spadły w poniedziałek, 26 września po tym, jak rentowność obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wzrosła do wieloletnich maksimów. Wraz z rentownością papierów skarbowych, trend wzrostowy kontynuuje amerykański dolar. Takie środowisko wpływa na wycenę głównych kruszców. Ponadto nieoprocentowany status metali szlachetnych szkodzi popytowi na nie.

Metale zdane na środowisko stóp procentowych

W trwającym obecnie ostatnim tygodniu handlowym września (26.09-30.09) słychać było liczne komentarze urzędników Fed. Decydenci podkreślali w ostatnich dniach, że celem polityki banku centralnego Stanów Zjednoczonych pozostaje walka z szalejącą inflacją. Część z decydentów podpowiadała, że ostateczna stopa procentowa szacowana jest na około 4,5%.

Szczególnie jastrzębi wydźwięk przybrała wypowiedź, z wtorku 27 września, prezesa Banku Rezerw Federalnych w Minneapolis Neel’a Kashkariego. Zdaniem bankiera Fed nie obniży stóp procentowych w przypadku osłabienia krajowej gospodarki.

Utrzymanie wysokich stóp procentowych wydaje się być kwestią rozciągniętą w czasie. Długotrwałe środowisko wysokich stóp procentowych nie pomoże rynkom głównych metali szlachetnych.

Wrzesień szóstym miesiącem spadku kursu złota?

Patrzymy na sytuację rynku złota w kolejnym tygodniu, dokładniej mówiąc w środę 28 września. Handel na rynku złotego metalu dobiega końca w tym miesiącu. Do dziś rynek tego kruszcu obniżył się we wrześniu o 2,90%. Wiele wskazuje zatem na to, że wrzesień będzie szóstym miesiącem spadku kursu złota.

W analizie rynków metali szlachetnych z zeszłego tygodnia (21.09) opisaliśmy bliżej możliwy ruch spadkowy złota. Wówczas potencjalną, większą przecenę upatrywaliśmy w zejściu rynku poniżej poziomu 1660 USD za uncję i re-teście tego zakresu od dołu. Rzeczywiście patrząc post factum, złoto dokładnie taki ruch wykonało. Celem dla rynku miał być poziom 1610 dolarów, jednak złoto sięgnęło najniżej 1615 dolarów za uncję tworząc jednocześnie nowe tegoroczne minimum. Co ciekawe ten najniższy poziom został osiągnięty w nocy z 27 na 28 września (dziś). Po utworzeniu nowego minimum złoto wzięło się za odrabianie. Teraz warto będzie skupić się na obserwacji zachowania rynku wobec strefy cenowej: 1648-1658 USD.

Scenariusz spadkowy

Rynek złotego metalu przebić się może przez strefę cenową: 1648-1658 dolarów. Jednak cena ma szansę szybkim ruchem powrócić poniżej tego obszaru. Taka sytuacja uzmysłowi, o ciągłym czuwaniu strony podażowej. Wówczas każdorazowy re-test od dołu zakresu ceny: 1648-1658 USD stanowić będzie podstawę dla głębszego zejścia. Przebicie utworzonych w ostatnich godzinach minimów nada impetu spadkom. Celem dla złota w najbliższym czasie może być 1600 dolarów za uncję.

 

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 28.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Jeżeli jednak rynek po przebiciu strefy cenowej: 1648-1658 USD postawiłby na stabilizację w jej zakresie, przypuszczać będzie można następujące. Tworzenie przez rynek wyższych dołków determinowałoby budowę ruchu wzrostowego. W takim wypadku powrót do 1690 dolarów za uncję będzie wchodzić w grę.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 28.09.2022

Srebro zyskuje ponad 5% we wrześniu

Co prawda, pozostały jeszcze inwestorom dwie sesje handlowe w tym miesiącu, niemniej jednak srebro zyskało już ponad 5% we wrześniu. Tym samym wiele wskazuje na to, że część strat z sierpnia zostanie odrobiona. Z głównych metali szlachetnych to właśnie srebro radzi sobie najlepiej w tym miesiącu. Spoglądając już na ostatnie zachowanie rynku srebra, warto zaznaczyć, że zeszłotygodniowy spadek rozpoczął się w piątek, 23 września. Dziś, w środę 28 rano września cena srebrnego kruszcu zeszła poniżej poziomu 18 dolarów. Najbliższym punktem odniesienia zdaje się być obszar cenowy: 18,20-18,45 USD.

Scenariusz spadkowy

Rynek w najbliższym czasie kontynuować może nastawienie spadkowe. Warto będzie przyglądać się zatem temu, czy cena powróci poniżej poziomu 18,20 USD. Taka sytuacja pozwoli przypuszczać zejście ceny srebrnego kruszcu nawet do tegorocznych dołków.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 28.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast utrzymywanie się w strefie cenowej: 18,20-18,45 USD stanowić może bazę dla ruchu wzrostowego. Siła popytowa zebrać się ma szansę właśnie w tym zakresie. Potencjalnym targetem dla rynku będzie wówczas 19,20-19,45 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 28.09.2022

Platyna znów poniżej 900 USD za uncję

W miniony czwartek, 22 września kurs platyny znów znalazł się poniżej poziomu 900 USD za uncję. Jednak mocniejsze zejście rynek platyny zainicjował następnego dnia. W konsekwencji tego, w obecnym tygodniu handlowym (26.09-30.09) platyna znalazła się w okolicach tegorocznych dołków. Rynek z uwagi na obecny kontekst ma szansę kontynuować trwającą zależność. Aktualnie punktem odniesienia dla platyny może być przedział cenowy: 830-838 dolarów.

Scenariusz spadkowy

Zejście poniżej opisanej wyżej strefy cenowej, pozwoli rozpocząć myślenie o głębszym spadku. Warto będzie przyglądać się temu, czy pojawi się sprawdzenie od dołu obszaru 830-838 dolarów. Gdy do tego dojdzie, celem dla rynku potencjalnie stanie się pełen poziom 800 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 28.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast utrzymywanie się ceny powyżej przedziału 830-838 dolarów świadczyć będzie o obecności siły popytowej. Ponadto każdorazowy re-test od góry tego zakresu stanowiłby okazję do budowy ruchu wzrostowego. Potencjalnym celem będzie 870 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 28.09.2022

Podsumowanie

Rynki metali szlachetnych mogą w najbliższym czasie dalej się obniżać. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak zachowa się każdy z omawianych kruszców wobec wskazywanych obszarów cenowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj