Kurs EUR/USD na poziomach sprzed 20 lat. Notowania poniżej 0,96 USD.

0

Para walutowa EUR/USD we wrześniu kontynuuje spadki z poprzednich miesięcy. W dalszym ciągu dolar pokazuje siłę wobec słabszej waluty europejskiej wspólnoty. Kurs euro w relacji do dolara utrzymuje się już blisko miesiąc poniżej parytetu. Aktualnie para EUR/USD znajduje się na poziomach sprzed 20 lat. Notowania euro wobec amerykańskiego dolara oscylują, dziś 28 września poniżej 0,96 USD. Jakie perspektywy stoją przed parą walutową EUR/USD?

Wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego (ECB)

W poniedziałek, 26 września prezes ECB Christine Lagarde zauważyła, że presja inflacyjna w całym regionie jest nasilana przez spadek wartości euro. Ostatni odczyt inflacji w strefie euro wzrósł w sierpniu do 9,1%. Lagarde wyjaśniła również, że wysoka stopa inflacji w tym regionie “stłumiła wydatki i produkcję w całej gospodarce“. Przewodnicząca instytucji banku centralnego dodała, że zakłócenia w dostawach gazu pogłębiły ponadto presję inflacyjną. W celu przeciwdziałania szalejącemu kryzysowi polityka Europejskiego Banku Centralnego opiera się na dalszym podnoszeniu stóp procentowych. Christine Lagarde stwierdziła: “Najlepszym wkładem, jaki polityka monetarna może wnieść do gospodarki strefy euro, jest zapewnienie stabilności cen w średnim okresie“.

Dziś natomiast, we wtorek 27 września wypowiadał się inny wysokiej rangi członek instytucji ECB. Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, Luis de Guindos wprost tłumaczył, że kluczem do przywrócenia równowagi cen, będzie uniknięcie konfliktu polityki monetarnej i fiskalnej. W kwestii polityki pieniężnej, nie ma jak na razie pewności do wysokości przyszłych podwyżek. Ta zależeć będzie od nadchodzących statystyk dotyczących gospodarki regionu.

Restrykcyjne nastawienie Fed

Rezerwa Federalna znacznie szybciej zareagowała na tegoroczne wyzwania. Nie tak dawno, gdyż 21 września decydenci Rezerwy Federalnej zdecydowali się trzeci raz z rzędu podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Po podwyżce pojawiły się głosy członków Fed. Wśród nich najczęściej słychać o koniecznym pozostaniu w restrykcyjnym nastawieniu.

Notowania EUR/USD na poziomach z 2002 roku

Od początku tego roku, to amerykański dolar przejął kontrolę nad kursem pary walutowej EUR/USD. Rynek tej pary kończył już siedem miesięcy 2022 roku ze stratą. Dobiega końca kolejny miesiąc – wrzesień. Do dziś, 28 września euro wobec dolara straciło we wrześniu 4,60%, zaś od początku roku blisko 16%. Notowania pary EUR/USD znajdują się aktualnie na poziomach sprzed 20 lat, czyli z 2002 roku. Kurs relacji euro do dolara znajduje się również poniżej poziomu 0,96 USD.

Jakie perspektywy stoją przed parą EUR/USD?

Spoglądając już na wykres pary walutowej EUR/USD, warto przede wszystkim zaznaczyć, że jest on nie zwykle sekwencyjny. Najważniejsze poziomy dla rynku zostały oznaczone na dołączonym wykresie. Aktualnie dla pary walutowej za punkt odniesienia uznać można okolice poziomu 0,9668 USD. W najbliższym czasie zainteresowanie rynkowych uczestników spocząć może właśnie na tym zakresie.

Scenariusz spadkowy

Teraz tak długo, jak rynek utrzymywać będzie cenę poniżej okolic poziomu 0,9668 USD, generowane może być zejście. Dobrze byłoby, żeby rynek przed zejściem do niższych zakresów, podbił do wspomnianego obszaru 0,9668 USD.

Celu dla ruchu spadkowego doszukiwać się można w poziomach z 2002 roku, jednak te mogą okazać się zwyczajnie nieaktualne. Warto zatem będzie obserwować, czy rynek podejmie się zejścia do 0,9500 USD.

Para EURUSD spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa EUR/USD perspektywa H4 28.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak podejście do zakresu ceny 0,9668 USD wiązać się może z próbą ustabilizowania rynku na tym zakresie. Gdy dojdzie do takiej sytuacji okolice 0,9668 USD stanowić będą układ wspierający siłę popytową. Wówczas przypuszczalnie notowania pary EUR/USD, powrócą powyżej 0,9800 USD.

Para EURUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa EUR/USD perspektywa H4 28.09.2022

Podsumowanie

Waluta europejskiej wspólnoty wypada w tym roku tragicznie wobec dolara. Problemy w strefie euro potęgują się, a obaw nie braknie. Amerykański dolar korzysta natomiast na swoim statusie bezpiecznej przystani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj