Notowania metali szlachetnych w górę! Analiza złota, srebra i platyny.

0

Rynki głównych metali szlachetnych wypadają dobrze w ostatnich dniach. Notowania popularnych rynkowych kruszców poszybowały ostatnio w górę. Najlepiej radzi sobie srebro i platyna. Rynek złota procentowo zyskał mniej w ostatnich dniach. Szczególnie warto zauważyć, że od dołka z końca września (28.09) kurs srebra wzrósł o blisko 13%. Na rynki metali szlachetnych patrzymy w środę, 5 października. Jak wygląda analiza złota, srebra i platyny na najbliższe dni?

Raporty danych z USA wpływają na rynki

Zanim jednak zajmiemy się dokładniej rynkami metali szlachetnych, zacznijmy od wydarzeń w USA, które wpływały na dolara. Zwracamy na to uwagę, gdyż to właśnie w amerykańskiej walucie podaje się kurs głównych metali szlachetnych. Tempo wzrostów amerykańskiego dolara ostatnio nieco zwolniło. Stało się to za sprawą publikowanych w tym tygodniu danych ekonomicznych.

Inwestorzy przyglądają się najnowszym raportom o stanie gospodarki Stanów Zjednoczonych. Rynkowi uczestnicy poszukują w nich wskazówek dotyczących przyszłej ścieżki podwyżek stóp procentowych. Jednymi z ważniejszych były najnowsze dane z rynku pracy. Dziś, 5 października podano raport o zatrudnieniu w sektorze prywatnym. Liczba miejsc wzrosła w tym sektorze we wrześniu o 208 tys. względem sierpnia.

Decyzja Fed za miesiąc, metale to wykorzystają?

W tym miesiącu (październiku) Rezerwa Federalna nie będzie obradować nad kolejną podwyżką dotyczącą stóp procentowych. Blisko za miesiąc, gdyż 2 listopada podana zostanie decyzja dotycząca wysokości podwyżki. Wydaje się, że teraz Fed skupi się wyłącznie na monitorowaniu sytuacji. Metale szlachetne mogą wykorzystać ten okres do tego, aby odrobić straty.

Złoto powraca powyżej 1700 USD

Kruszec złotego koloru w zeszłą środę, 28 września ustanowił nowe tegoroczne minimum. Jednak tego dnia również złoto zaczęło odrabiać. W poniedziałek, 3 października kurs spot złota powrócił po blisko trzytygodniowej nieobecności powyżej poziomu 1700 USD. Rynek stabilizuje się w pierwszych sesjach nowego miesiąca powyżej tego pełnego poziomu. Dziś, 5 października złoto kosztuje w godzinach popołudniowych 1710 USD. Złoto na obecnym odbiciu odrobiło blisko 6%, jednak słabo wypada na tle innych kruszców.

Przechodząc już do wykresu złota warto zauważyć, że wyznaczone w ostatniej analizie (29.09) poziomy spełniają dobrze swoją funkcję. Rynek wspomnianym ruchem z początków nowego miesiąca przebił się jednocześnie przez strefę wsparcia. To właśnie obszar cenowy: 1690-1700 USD stanowić będzie w najbliższym czasie punkt odniesienia dla rynku.

Scenariusz wzrostowy

Rynek złota ma szansę w najbliższych dniach kontynuować wzrost. Jednak zanim rozpocznie się podejście do wyższych zakresów, warto byłoby zobaczyć delikatne zejście. Bazą dla silniejszych wzrostów może być wspomniana strefa wsparcia (1690-1700 USD). Dopóki cena ten zakres utrzymuje, celem dla rynku może być próba przebicia się przez inną ważną strefę – 1730-1739 USD.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 05.10.2022

Scenariusz spadkowy

Należy uwzględnić również inny wariant. Gdyby jednak rynek postawił od razu na wzrost, warto będzie się przyglądać następującej rzeczy. Brak pewnego przełamania październikowych szczytów może być pierwszą oznaką do spadku. Ma szansę pojawić się tzw. wygaszanie siły popytowej. Wówczas rynek zbudować ma szansę silny ruch, a przebicie obszaru obecnego wsparcia 1690-1700 USD nada impetu zejściu.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 05.10.2022

Srebro odbija blisko 13% w ciągu kilku dni

Również od 28 września srebro wzięło się za odrabianie strat. Powszechnie mówi się, że rynek srebra jest tym bardziej zmiennym w zestawieniu z rynkiem złota. Rzeczywiście po raz kolejny srebro udowodniło, że powyższe twierdzenie jest prawdziwe. Rynek tego kruszca w ciągu kilku dni mocno odbił. Dziś, 5 października patrząc odbicie wynosi już blisko 13%.

Srebro przebiło się na początku obecnego tygodnia przez obszar cenowy 20,40-20,65 USD. Jednak wyższe zakresy nie zostały utrzymane i cena oscyluje poniżej wspomnianej strefy. Niemniej jednak to właśnie zakres cenowy 20,40-20,65 USD będący na razie oporem może być również punktem odniesienia w najbliższych dniach.

Scenariusz wzrostowy

Teraz warto będzie skupić się nad tym, czy rynek postawi na ustabilizowanie ceny w strefie 20,40-20,65 USD. Wówczas każdorazowy re-test od góry tego obszaru cenowego otworzyłby drogę wzrostu do zakresu 21,80-22,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 05.10.2022

Scenariusz spadkowy

Warto wziąć pod uwagę jeszcze inny wariant, czyli spadkowy. Rynek trwa na zakresie oporu i to właśnie ten obszar może udowodnić w najbliższym czasie swoją istotność. Dojść ma szansę do nadbicia oporu, jednak szybki powrót poniżej niego determinować będzie spadek do 19,50 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 05.10.2022

Dokąd zmierzają notowania platyny?

Platyna również pokazała się z dobrej strony. Rynek tego kruszca w zeszłym tygodniu, 28 września również znajdował się jeszcze na niższych zakresach. Dziś, 5 października patrząc notowania odbiły przez kilka dni o ponad 10%. Rynek przełamał ostatnio dość istotną strefę cenową: 900-908 USD i może zmierzać do wyższych zakresów. Dokąd sięgnąć mogą notowania platyny w najbliższym czasie.

Scenariusz wzrostowy

Rynek ma sposobność do kontynuacji wzrostów. Teraz warto będzie skupić się na tym, czy platyna przed kolejnym podejściem pokaże zejście. Bazę dla wzrostów stanowi strefa 900-908 USD. Szczególnie ważna okazać się może w tym obszarze obserwacja wolumenu. Przewaga siły popytowej wynieść ma szansę rynek nawet powyżej 950 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 05.10.2022

Scenariusz spadkowy

Jeżeli jednak rynek schodząc do strefy cenowej 900-908 USD nie wykaże chęci wzrostowych, warto będzie rozważyć następujące. Wówczas zejście poniżej wspomnianego obszaru wiązałoby się z jego re-testem od dołu. Taka sytuacja determinowałaby z kolei zejście nawet do 880 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 05.10.2022

Podsumowanie

Rynki głównych metali szlachetnych wykorzystać mogą obecną sytuację związaną z chwilowym odpuszczeniem tempa wzrostu dolara. W październiku opublikowane zostaną również inne istotne dane dla gospodarki USA. Inwestorzy zapewne z niecierpliwością oczekują na lepsze dane dotyczące inflacji czy stopy bezrobocia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj