poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Kurs dolara do złotego realizuje zasięg korekty 1:1. USD/PLN z szansą na ruch o 10 groszy do dołu

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

W ostatnim czasie obiecaliśmy wam, że będziemy starać się zdawać relację z przebiegu sytuacji na parze USD/PLN. Rozpatrując niedawne ruchy pod względem ich „techniczności”, mamy do czynienia z bardzo ciekawym rynkiem. Przejdźmy do konkretów.

USD/PLN w średnioterminowym trendzie spadkowym

Jeżeli jeszcze nie widziałeś naszej szczegółowej analizy średnioterminowej tej pary, zapraszam do zapoznania się pierw w tym artykułem.

https://poznajrynek.pl/kurs-dolara-usdpln-czwarty-dzien-probuje-przebic-kluczowy-opor-mamy-pozytywna-reakcje-na-zasieg-korekty-11/

W ubiegły czwartek wskazywaliśmy, że USD/PLN dotarł do silnej bariery w postaci oporu 3,8970. To właśnie tam wypada zasięg ostatniej korekty wyższego rzędu.

W piątek rynek próbował jeszcze raz przebić ten poziom, lecz ewidentnie zabrakło tutaj siły. Świeca na wykresie dziennym zostawiła bardzo ładny cień sugerujący nam, że potencjał wzrostów został już w pełni wyczerpany.

Posiłkując się teorią geometrii 100% (równość korekt), zatrzymanie ruchu wzrostowego na górnej krawędzi zasięgu ostatniej korekty (fioletowy prostokąt) sugeruje nam powrót do trendu (wyższy rząd tworzy niższe dołki i szczyty = trend spadkowy) i zejście na nowe minimum, tj. poniżej 3,7672.

Szukamy potwierdzeń na niższym interwale

Ostatnio wspominaliśmy, że nieustannym celem inwestora jest odpowiedź na 2 pytania:

  1. jaki mamy trend?
  2. kiedy trend się odwróci?

Trend możemy określić za kilka sposobów. Najłatwiejszymi są:

  • identyfikacja kierunku w którym tworzą się nowe szczyty i dołki
  • położenie średnich kroczących
  • linie trendu

Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda USD/PLN na interwale H4:

Końcówka piątkowej sesji przyniosła spore osunięcie na USD/PLN co poskutkowało wyrysowaniem nowego niższego dołka w stosunku do minimum z 28 stycznia. Następnie sesja poniedziałkowa wyrysowała swoje maksima niższe od ostatnich szczytów co daje nam informację, że trend wzrostowy może dobiegać końca.

Ciągnąć linię trendu wzrostowego po ostatnich minimach możemy zauważyć, że jest ona właśnie przebijana. Jeśli świeca H4 zamknie się poniżej tej linii, będzie to kolejny sygnał że USD/PLN ma chęć do zejścia w niższe rejony.

Ostatnim potwierdzeniem jest widoczna dywergencja spadkowa pomiędzy oscylatorem MACD a momentum ceny. Taka anomalia pokazuje nam, że rynek jest już zmęczony ostatnimi wzrostami więc powinniśmy oczekiwać pogłębienia się ruchu spadkowego.

Podsumowując, najszybszym sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej na tym instrumencie wygenerowała nam górna krawędź korekty 1:1. Rynek miał ogromne problemy z przebiciem tej granicy przez co dostaliśmy zielone światło do rozgrywania swoich pozycji na spadek. Reszta analizy to tylko potwierdzenie naszych założeń. Cel który obieramy to spadek do poziomu minimum 3,7670.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły