wtorek, 16 lipca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

iFirma rozczarowała wstępnymi wynikami rocznymi – akcje zanurkowały

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W poniedziałek wieczorem iFirma podała wstępne wyniki finansowe za 2023 rok. Okazało się, że choć spółka zanotowała w minionym roku wzrost przychodów i zysków, to zaprezentowane wartości zdecydowanie nie spełniły oczekiwań inwestorów. W konsekwencji, akcje iFirmy potaniały wczoraj o ponad 20%.

Zyski iFirmy rosną znacznie wolniej niż przychody

Z opublikowanego w poniedziałek wieczorem wstępnego raportu finansowego wynika, że w 2023 roku przychody ze sprzedaży iFirmy wyniosły 51,3 miliona złotych. Wartość ta jest o 19% wyższa od przychodów wypracowanych w 2022 roku.

Spółka poinformowała w raporcie, że wzrost przychodów wynika ze zmiany cennika usług biura rachunkowego ifirma.pl obowiązującego od 1 sierpnia 2023 roku oraz wzrostu liczby klientów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z kolei zysk netto tej spółki obsługującej księgowo jednoosobowe działalności gospodarcze w ubiegłym roku wyniósł 7,98 miliona PLN, co stanowi wzrost w ujęciu rocznym o 7%. Z jeszcze mniejszym wzrostem mamy do czynienia z zyskiem operacyjnym, który w minionym roku zwiększył się tylko o 1% i sięgnął 9 milionów złotych.

Warto przy tym dodać, że największy wzrost w 2023 roku zanotowały jednak koszty operacyjne iFirmy. Okazuje się bowiem, że w 2023 roku zwiększyły się one aż o 24%. Najwięcej kwotowo – o 3,7 miliona złotych – wzrosły koszty pracownicze. O 1,3 miliona PLN w górę poszły zaś koszty sprzedaży, czyli głównie wydatki na reklamę i marketing.

Akcje ostro w dół

Nie ma żadnych wątpliwości, że wstępne wyniki finansowe iFirmy za 2023 rok zostały jednoznacznie negatywnie odebrane przez posiadaczy akcji spółki. Uczestnicy rynku nie kryli bowiem wczoraj swojego rozczarowania – kurs papierów wartościowych iFirmy spadł wczoraj aż o 20,6%.

Natomiast dziś sytuacja na rynku już się ustabilizowała. Nie zmienia to jednak faktu, że akcje spółki nadal tanieją, w tej chwili tracą one 1,5%. Warto dodać, że w tym tygodniu walory iFirmy osiągają najniższą cenę od sierpnia 2023 roku.

Wykres akcji spółki iFirma

O spółce

Założona w 1997 roku iFirma jest właścicielem uruchomionego w 2001 roku serwisu ifirma.pl, który pozwala na prowadzenie księgowości internetowej oraz wystawianie faktur i rachunków.

Serwis oferuje także moduł magazynowy i CRM online, zawierający statystyki do monitorowania przychodów i wydatków. Spółka świadczy także usługi w zakresie tworzenia oprogramowania oraz rekrutacji i outsourcingu kadr IT.

Dziś serwis ifirma.pl jest największym systemem księgowości internetowej w Polsce, liczącym sobie 1,165 miliona użytkowników. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie iFirma zadebiutowała w 2008 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Memecoiny Solana oparte na Donaldzie Trumpie eksplodują po próbie zamachu na jego życie

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Po nieudanej próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa,...

Podobne artykuły