niedziela, 21 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

HSBC rozczarował wynikami kwartalnymi – akcje mocno w dół

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Londyński HSBC Holdings opublikował wczoraj swoje wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku. Okazało się, że zarówno przychody, jak i zyski tego banku drastycznie spadły w ujęciu rocznym i zarazem były znacznie niższe od oczekiwań analityków.

Raport kwartalny spółki wywołał prawdziwą panikę wśród inwestorów. W efekcie, akcje HSBC straciły wczoraj aż 8,9%.

Przychody i zyski HSBC niższe od rynkowego konsensusu

Z opublikowanego w środę raportu wynika, że zysk na akcję HSBC Holdings w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 19 pensów. Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej spółka odnotowała 41 pensów zysku na akcję. Co gorsza, analitycy spodziewali się, że zysk na akcję banku sięgnie tym razem 22 pensów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z kolei przychody spółki w opisywanym okresie wyniosły 10,31 miliarda funtów. Wynik ten jest o 11% niższy od przychodów odnotowanych w czwartym kwartale 2022 roku. Co więcej, rynkowy konsensus zakładał, że przychody HSBC sięgną 17,7 miliarda GBP.

Co istotne, HSBC Holdings poinformowało, że drastyczny spadek zysku w czwartym kwartale wynikał jednak z dwóch jednorazowych zdarzeń. Pierwsze z nich dotyczyło odpisu w wysokości 3 miliardów USD, który HSBC zaksięgował na swoim udziale w chińskim Bank of Communications. Po drugie, brytyjski bank był również zmuszony zapłacić 2 miliardy USD za sprzedaż francuskich operacji detalicznych.

Dyrektor generalny HSBC Holdings, Noel Quinn oświadczył, że powyższe zdarzenia “nie mają znaczącego wpływu na pozycję kapitałową banku, nie blokują dystrybucji. To techniczna kwestia księgowa. HSBC ma duże zaufanie do chińskiej gospodarki”.

Warto dodać że HSBC Holdings ogłosił wczoraj również kolejny skup akcji własnych o wartości 2 miliardów dolarów oraz wypłatę dywidendy za czwarty kwartał w wysokości 31 centów na akcję.

Ostrożne prognozy HSBC dotyczące 2024 roku

HSBC Holdings poinformował również, iż prognozuje, że spodziewa się wyniku odsetkowego netto w wysokości co najmniej 41 miliardów dolarów w 2024 roku, co oznaczałoby spadek z 44,1 miliarda USD zgłoszonych w 2023 roku.

Bank przekazał ponadto, że ma ostrożne prognozy dotyczące wzrostu kredytów w pierwszej połowie 2024 roku.

Akcje zanurkowały

Opublikowany wczoraj raport finansowy HSBC Holdings wywołał spore rozczarowanie wśród inwestorów. W efekcie, w środę akcjonariusze londyńskiego banku masowo zbywali swojej papiery wartościowe, co zaowocowało spadkiem ich kursu aż o 8,4%.

Dziś zaś sytuacja na londyńskiej giełdzie LSE się ustabilizowała. Nie zmienia to faktu, że cena akcji HSBC Holdings nadal się obniża, w tej chwili tanieją one o 0,9%.

Wykres akcji HSBC

O HSBC Holdings

HSBC Holdings to jeden z największych holdingów finansowych na świecie. Został on założony w 1865 roku pod nazwą Hongkong and Shanghai Banking Corporation jako brytyjski bank w Chinach. W 1991 bank przeniósł swoją siedzibę do Londynu.

Dziś HSBC jest największym europejskim bankiem pod względem wielkości aktywów. Instytucja ta może się pochwalić ponad 9500 oddziałami w 86 krajach. HSBC oferuje szeroki zakres usług finansowych, w tym:

  • Finanse osobiste – obejmuje konta osobiste, karty kredytowe, kredyty, ubezpieczenia, inwestycje i inne usługi dla 100 milionów klientów
  • Bankowość komercyjna – dostarcza pełny zakres usług dla 2,5 miliona małych i średnich przedsiębiorstw
  • Bankowość inwestycyjna i korporacyjna – oferuje usługi finansowe typu tailor made, w tym zarządzanie kapitałem, doradztwo inwestycyjne, emisje papierów wartościowych, gwarantowanie emisji, przeprowadzanie fuzji

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły