piątek, 13 września, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Handel w czasie rzeczywistym czy inwestowanie długoterminowe – co wybrać?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak doskonale wiadomo, inwestowanie polega na pomnażaniu swojego kapitału przy jak najniższym poziomie ryzyka jego utraty. Sprawa jest zatem prosta – aby móc generować zyski, musimy godzić się z zagrożeniem, że możemy osiągnąć stratę. W kolejnym kroku kwestia ta robi się jednak znacznie bardziej skomplikowana.

Otóż, powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem na obniżenie wspomnianego ryzyka, obok dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jest zwiększenie horyzontu czasowego inwestycji.

Z drugiej strony strategie takie jak day trading, swing trading czy nawet scalping oferują nam znacznie wyższą potencjalną stopę zwrotu – zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na handel kontraktami CFD, z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Która strategia zatem okaże się lepsza? Kto powinien zdecydować się na wymagający ciągłej aktywności trading krótkoterminowy, a dla kogo najlepszą strategią okaże się inwestowanie długofalowe? Przeanalizujemy tę kwestię poniżej:

Charakterystyka inwestowania długoterminowego Inwestowanie długoterminowe

Warren Buffet mawiał, że “giełda jest miejscem transferu pieniędzy od aktywnych do cierpliwych. Trudno się z nim nie zgodzić – w końcu światowy rozwój gospodarczy trwa latami.

Czas jest sprzymierzeńcem inwestora

Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że globalnie jesteśmy w lepszej sytuacji materialnej niż 10 czy 20 lat temu. Pomimo kryzysów, które wydarzyły się po drodze, najistotniejsze indeksy giełdowe swoje historyczne maksima osiągały w 2021 lub 2022 roku.

W oparciu o historię rynku giełdowego można powiedzieć, że jeśli inwestuje się na giełdzie przez rok, to szansa na utratę pieniędzy jest większa niż 1:4. Jednakże, jeśli inwestuje się przez 10 lat, czyli trzyma się pozycję na spółkach przez tak długi okres, to ta relacja spada do 1:25, a po 20 latach wynosi już mikroskopijne wartości powyżej zera.

W takim czasie praktycznie wszystkie gospodarki państw odnotowały spory wzrost, a wraz z nimi na wartości zyskały również prywatne spółki. Z faktami zatem nie należy dyskutować – czas jest po stronie inwestora. Stanowi on sekretny składnik, który sprawia, że ryzykowne inwestycje stają się mniej ryzykowne.

Ryzyka związane z inwestowaniem długoterminowym

Nie zmienia to jednak faktu, iż musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie aktywa rosną w długim terminie. Weźmy tutaj pod uwagę choćby rynek akcji. Część spółek na nim notowanych w ciągu najbliższych kilku lat z całą pewnością zwyczajnie bankrutuje.

Wystarczy tutaj spojrzeć na historyczne składy indeksów giełdowych i porównać je z obecnymi. Ujrzymy całe mnóstwo różnic. Nawet w ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi upadkami spółek wchodzących w skład największych giełdowych indeksów.

To jednak nie wszystko. Należy również pamiętać, że stan każdej gospodarki zależy od setek makro- i mikroekonomicznych zmiennych. Dlatego właśnie w historii każdej gospodarki – tak jak i w życiu każdego z nas – możemy wyróżnić lepsze i gorsze momenty, w szczególności w kontekście wzrostu gospodarczego i kondycji finansowej.

Ponadto, obecne zmiany zachodzące w gospodarce są wyjątkowo dynamiczne. W efekcie, po II wojnie światowej klasyczny czterofazowy cykl koniunkturalny przekształcił się w dwufazowy cykl. Obejmuje on dwie naprzemienne fazy: recesję i ożywienie.

Co więcej, poszczególne fazy cyklu koniunkturalnego nie mają jasno, z góry określonego czasu trwania. Historia pokazuje, że zarówno recesja jak i ożywienie mają różne długości. Na dodatek różnią się one w zależności od określonego obszaru. Sytuacja, w której jeden kraj silnie się rozwija, a drugi jest w kryzysie, nie jest niczym wyjątkowym. trader

W efekcie może zdarzyć się tak, że po wielu latach ożywienia gospodarczego nadszedł czas przerażającej recesji. Realny jest zatem scenariusz, w którym przez kilka lub kilkanaście miesięcy instrumenty inwestycyjne, które posiadamy w naszym portfelu inwestycyjnym, systematycznie rosły, a następnie doszło do potężnego załamania na rynkach, które wywołało wieloletnie recesję i nasze aktywa nie zdołają wrócić do kursu, po jakim je nabyliśmy, nawet przez dekadę.

Co jeszcze wyróżnia inwestowanie długoterminowe?

Pomimo powyższych zagrożeń, inwestowanie długoterminowe bezdyskusyjnie uchodzi za bardzo dojrzałą i stosunkowo bezpieczną strategię tradingową. Warto również pamiętać, że ta metoda handlu ma na celu zapewnić nam stabilny i dość wysoki zysk, lecz dopiero w wieloletnim okresie.

Jednocześnie, inwestowanie długoterminowe nie jest szczególnie czasochłonnym zajęciem. Nie trzeba bowiem analizować kursów interesujących nas instrumentów inwestycyjnych każdego dnia. Co więcej, w tym przypadku inwestor koncentruje się na wyższych interwałach czasowych, a jego uwagę przyciągają jedynie większe wahania kursów.

Trading krótkoterminowy – podstawowe informacje

Handel w czasie rzeczywistym to pojęcie o bardzo szerokim zakresie. Obejmuje on bowiem takie metody tradingu, jak scalping, day trading czy swing trading, a każda z nich ma nieco inną specyfikę.

We wszystkich tych przypadkach w grę wchodzi handel oparty o niskie interwały czasowe, czyli wykresy od M1 (scalping) do maksymalnie H1 (swing trading). Ponadto, taki trading wymaga od nas śledzenia “na żywo” zmian, jakie następują na danym rynku w krótkim przedziale czasowym i natychmiastowego reagowania na nie. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że jest to naprawdę czasochłonne zajęcie.

Handel w czasie rzeczywistym charakteryzuje się również znacznie większą liczbą transakcji. W przypadku scalpingu mowa tutaj o co najmniej kilku otwartych i zamkniętych pozycjach dziennie, a gdy mowa o swing tradingu – minimum jednej takiej operacji tygodniowo.

Bardziej wymagająca metoda handlu?

Bardzo często można natrafić na opinię, że trading w czasie rzeczywistym jest znacznie trudniejszy niż inwestycje długoterminowe. Z całą pewnością nieodłącznym elementem tej metody handlu jest wyższy poziom ryzyka. Bardzo często bowiem traderzy tego typu korzystają z dźwigni finansowej.

To narzędzie umożliwiające zawarcie kontraktu o nominale wyższym niż zdeponowane środki na rachunku. Określa ono, ile procent nominalnej wartości kontraktu inwestor musi posiadać w portfelu inwestycyjnym, aby móc go zawrzeć. Handel lewarowany

Dla przykładu, na pary walutowe obowiązuje w Polsce dźwignia 1:20, co oznacza, że wymagane jest posiadanie równowartości zaledwie 500 euro by zawrzeć zlecenie o wartości 10 000 € i generować zyski, jakie byśmy osiągnęli wymieniając gotówkę za tę drugą kwotę. Z tego powodu nawet najmniejszy ruch kursu w danej chwili może znacząco wpłynąć na zysk lub stratę osoby handlującej w czasie rzeczywistym.

Analiza techniczna i fundamentalna

Należy również mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków wiąże się on z budową zaawansowanych strategii bazujących na analizie technicznej – a konkretnie wszelkiego rodzaju wskaźnikach, oscylatorach, analizie wolumenu oraz oczywiście formacjach price action.

Mimo wszystko, w przypadku handlu krótkoterminowego nie można jednak zapominać o analizie fundamentalnej. Każdy trader tego typu powinien bowiem codziennie, przed rozpoczęciem handlu, spojrzeć na kalendarz ekonomiczny.

Ważne wydarzenia gospodarcze, takie jak Nonfarm Payrolls w kontekście par walutowych z dolarem amerykańskim, publikacje zapasów ropy w kontekście tego surowca czy wszelkiego rodzaju decyzje Amerykańskiej Rezerwy Federalnej dla większości rynków finansowych, to okres wyraźnie zwiększonej zmienności.

W efekcie to właśnie wtedy dochodzi do największych ruchów cenowych, co oznacza, że można w kilka minut najwięcej zarobić, ale również ponieść najdotkliwszą stratę, którą będzie trudno odrobić do końca sesji, a nawet przez następne dni. Na dodatek, w takich momentach, analiza techniczna nierzadko przestaje być zasadna.

Magia procentu składanego

Na koniec warto zauważyć, że traderzy handlujący krótkoterminowo z reguły świetnie zdają sobie oni sprawę jak potężną broń stanowi procent składany, o którym już sam Albert Einstein twierdził, że jest on “największym wynalazkiem ludzkości” lub “ósmym cudem świata”.

Jak działa procent składany w przypadku handlu w czasie rzeczywistym? Otóż, załóżmy tutaj, że naszym celem jest osiąganie 3% zysku podczas każdej sesji. Przy zastosowaniu wspomnianej dźwigni finansowej, jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Procent składany

Tak więc, aby zacząć naszą przygodę z tradingiem, zakładamy konto u wybranego brokera, wpłacamy zaledwie 1000 złotych i każdego dnia handlujemy za całą tę kwotę wraz z odsetkami.

Czas teraz odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie – czy przy takich założeniach w ciągu roku można osiągnąć milion złotych zysku? Okazuje się, że tak. Z obliczeń wynika, że potrzebne do tego jest 234 dni roboczych. Poniżej potwierdzenie w formie działania wg wzoru:

1000 PLN * (1+0,03)234 = 1 009 045,10 PLN

Natomiast w obecnym roku kalendarzowym jest 251 dni roboczych, więc nawet 17 razy możemy nie wygenerować wymaganego zysku i to osiągnąć. W teorii jest to więc jak najbardziej możliwe. Oczywiście zawsze mamy dwie strony medalu. Oznacza to, że na tradingu krótkoterminowym można nie tylko zarobić fortunę, ale i sporo stracić.

Na który rodzaj tradingu warto się zdecydować?

Jak łatwo się domyślić, na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy trader powinien bowiem przyjąć metodę handlu, która w pełni odpowiada jego preferencjom, jeśli chodzi o czas poświęcany na trading, akceptowalny poziom ryzyka, ale i oczekiwaną stopę zwrotu.

Handel w czasie rzeczywistym tylko dla wybranych

To właśnie te trzy kwestie mają tutaj kluczowe znaczenie. Zacznijmy od pierwszej z nich. Jeśli pracujemy na etacie przez 8 godzin dziennie od 9.00 do 17.00 i nie mamy możliwości w tej części dnia rzetelnie podejść do analizy interesujących nas instrumentów inwestycyjnych, handel w czasie rzeczywistym niestety nie będzie odpowiednim zajęciem dla nas i pozostanie nam tylko możliwość inwestowania długoterminowego.

Drugi i trzeci aspekt są natomiast ściśle ze sobą powiązane. Jeśli naszym celem jest generowanie stopy zwrotu z handlu przekraczającej 10% w ujęciu miesięcznym, będziemy w stanie to uzyskać tylko, gdy zdecydujemy się na trading krótkoterminowy.

Jednocześnie w takim scenariuszu trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każda nasza transakcja na rynku przyniesie nam zysk, a prawdopodobnie nawet zdarzą nam się dni, które w ogólnym rozrachunku zakończymy ze stratą.

Musimy więc akceptować to ryzyko i poświęcić dużo uwagi zagadnieniu zarządzania kapitałem w naszym systemie handlowym. W innym przypadku, gdy nie będziemy w stanie sobie poradzić z kwestią nieudanych wejść, będziemy na najlepszej drodze do bankructwa.

Kto nadaje się na długoterminowego inwestora? Inwestor

Celem inwestora długoterminowego nie jest natomiast generowanie tak wysokich zysków z dnia na dzień. Tutaj chodzi o zbudowanie stosunkowo bezpiecznego portfela inwestycyjnego na rynku akcji, który ma zapewnić stabilny i wysoki zysk, lecz dopiero w wieloletnim okresie.

Jak więc można się domyślić, długofalowa metoda handlu w teorii wiąże się z niższym poziomem ryzyka. Jak już zostało bowiem wyjaśnione, większość instrumentów finansowych w wieloletnim okresie po prostu zyskuje na wartości.

Ponadto, jeśli nasz portfel inwestycyjny zostanie zbudowany zgodnie z regułą dywersyfikacji, ryzyko że jeden instrument finansowy, w który ulokowaliśmy część naszych środków, zniweczy naszą całą wieloletnią pracę, będzie skutecznie zminimalizowane.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Formacja klina na Bitcoinie sugeruje nadchodzący wzrost! Analityk sugeruje jednak, aby zacząć gromadzić ten obiecujący token

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Niedawno Captain Faibik udostępnił wykres na X i podpisał go stwierdzeniami,...

Podobne artykuły