poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dekpol zaimponował wynikami półrocznymi – akcje mocno w górę

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W piątek wieczorem Dekpol, spółka prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023.

Okazało się, że zysk netto spółki wypracowany w drugim kwartale bieżącego roku znacząco przewyższył oczekiwania analityków. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać – akcje Dekpolu zyskują dziś 8,9%.

Dekpol z zyskiem powyżej rynkowego konsensusu Raport finansowy

Z opublikowanego w piątek wieczorem raportu finansowego za pierwsze półrocze 2023 wynika, że Dekpol w drugim kwartale tego roku zanotował 15,9 miliona złotych zysku netto. Dla porównania, analitycy zakładali, że zysk netto spółki będzie zawierać się w przedziale od 10 do 11 milionów PLN.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zysk EBITDA Dekpolu w drugim kwartale 2023 roku sięgnął natomiast 32,5 miliona złotych, co jest o 10 milionów PLN lepszym wynikiem od rynkowego konsensusu. Przychody spółki wyniosły z kolei 299,2 miliona złotych, podczas gdy analitycy oczekiwali, że ukształtują się one na poziomie 362,9 miliona PLN.

Prezes Dekpolu o planach spółki

Zarząd Dekpolu w komentarzu do wyników wskazał, że sytuacja rynkowa pozostaje wymagająca – w szczególności przekłada się to na Dekpol Steel, w którym są wyższe niż przed rokiem koszty działalności. Prezes Dekpolu Mariusz Tuchlin przekazał jednak, iż widzi, że “stopniowo z kwartału na kwartał zamówienia wracają, a spółka ma na siebie plan i konsekwentnie go realizuje”.

Mariusz Tuchlin dodał, że “na przełomie roku przy bardzo chwiejnej sytuacji na rynku materiałów spółka bardzo ostrożnie i selektywnie podchodziła do nowych projektów dla Dekpol Budownictwo. Teraz ma to odzwierciedlenie w niższych w ujęciu rok do roku przychodach, ale też w utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu marż”.

W efekcie, prezes Dekpolu wyjaśnił, że “po pierwszym półroczu 2023 poziom pipeline w tym największym segmencie jest rekordowy a zespół Dekpol Budownictwo ma ambitne plany na cały 2023 rok, chociaż należy oczywiście brać poprawkę na to, że sytuacja makroekonomiczna wpływa na nastroje przedsiębiorstw i ich skłonność do realizacji nowych inwestycji”.

Okazuje się, że na koniec czerwca 2023 roku Dekpol miał w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1,507 miliarda złotych netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały zaś projekty o łącznej wartości około 885 milionów złotych netto – blisko dwukrotnie więcej niż na koniec 2022 roku.

Dodatkowo, w ramach segmentu Dekpol Budownictwo realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości 413 milionów złotych, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości około 113 milionów PLN.

Akcje zwyżkują

Fakt, że Dekpol osiągnął w drugim kwartale zysk netto znacznie wyższy od oczekiwań analityków nie mógł pozostać niezauważony przez inwestorów. I rzeczywiście, na rynku możemy dostrzec dziś euforię. Akcje spółki drożeją obecnie o 8,9%.

Wykres akcji spółki Dekpol

O spółce

Dekpol to polska firma z siedzibą w Pinczynie, działająca od 1993 roku, specjalizująca się w usługach generalnego wykonawstwa, produkcji osprzętu do maszyn budowlanych (w szczególności łyżek koparkowych) oraz w działalności deweloperskiej.

Największy udział w przychodach spółki zajmują usługi w zakresie generalnego wykonawstwa (Dekpol Budownictwo). W tym obszarze Dekpol zajmuje się realizacją obiektów przemysłowych, sportowych i rekreacyjnych oraz obiektów ochrony środowiska. Firma prowadzi także roboty drogowe, sanitarne i hydrotechniczne.

W segmencie produkcji łyżek i osprzętu przeznaczonego do maszyn budowlanych, Dekpol współpracuje między innymi z koncernami CAT, Doosan Bobcat, Volvo i Komatsu. Produkty spółki sprzedawane są do Norwegii, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także do Maroka i Australii.

W ramach segmentu projektów deweloperskich, Dekpol oferuje zaś mieszkania, apartamenty oraz lokale handlowe, głównie w Polsce północnej. Akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od stycznia 2015 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły