W piątek wieczorem Dekpol, spółka prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023.
Okazało się, że zysk netto spółki wypracowany w drugim kwartale bieżącego roku znacząco przewyższył oczekiwania analityków. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać – akcje Dekpolu zyskują dziś 8,9%.
Dekpol z zyskiem powyżej rynkowego konsensusu
Z opublikowanego w piątek wieczorem raportu finansowego za pierwsze półrocze 2023 wynika, że Dekpol w drugim kwartale tego roku zanotował 15,9 miliona złotych zysku netto. Dla porównania, analitycy zakładali, że zysk netto spółki będzie zawierać się w przedziale od 10 do 11 milionów PLN.
Zysk EBITDA Dekpolu w drugim kwartale 2023 roku sięgnął natomiast 32,5 miliona złotych, co jest o 10 milionów PLN lepszym wynikiem od rynkowego konsensusu. Przychody spółki wyniosły z kolei 299,2 miliona złotych, podczas gdy analitycy oczekiwali, że ukształtują się one na poziomie 362,9 miliona PLN.
Prezes Dekpolu o planach spółki
Zarząd Dekpolu w komentarzu do wyników wskazał, że sytuacja rynkowa pozostaje wymagająca – w szczególności przekłada się to na Dekpol Steel, w którym są wyższe niż przed rokiem koszty działalności. Prezes Dekpolu Mariusz Tuchlin przekazał jednak, iż widzi, że “stopniowo z kwartału na kwartał zamówienia wracają, a spółka ma na siebie plan i konsekwentnie go realizuje”.
Mariusz Tuchlin dodał, że “na przełomie roku przy bardzo chwiejnej sytuacji na rynku materiałów spółka bardzo ostrożnie i selektywnie podchodziła do nowych projektów dla Dekpol Budownictwo. Teraz ma to odzwierciedlenie w niższych w ujęciu rok do roku przychodach, ale też w utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu marż”.
W efekcie, prezes Dekpolu wyjaśnił, że “po pierwszym półroczu 2023 poziom pipeline w tym największym segmencie jest rekordowy a zespół Dekpol Budownictwo ma ambitne plany na cały 2023 rok, chociaż należy oczywiście brać poprawkę na to, że sytuacja makroekonomiczna wpływa na nastroje przedsiębiorstw i ich skłonność do realizacji nowych inwestycji”.
Okazuje się, że na koniec czerwca 2023 roku Dekpol miał w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1,507 miliarda złotych netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały zaś projekty o łącznej wartości około 885 milionów złotych netto – blisko dwukrotnie więcej niż na koniec 2022 roku.
Dodatkowo, w ramach segmentu Dekpol Budownictwo realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości 413 milionów złotych, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości około 113 milionów PLN.
Akcje zwyżkują
Fakt, że Dekpol osiągnął w drugim kwartale zysk netto znacznie wyższy od oczekiwań analityków nie mógł pozostać niezauważony przez inwestorów. I rzeczywiście, na rynku możemy dostrzec dziś euforię. Akcje spółki drożeją obecnie o 8,9%.
O spółce
Dekpol to polska firma z siedzibą w Pinczynie, działająca od 1993 roku, specjalizująca się w usługach generalnego wykonawstwa, produkcji osprzętu do maszyn budowlanych (w szczególności łyżek koparkowych) oraz w działalności deweloperskiej.
Największy udział w przychodach spółki zajmują usługi w zakresie generalnego wykonawstwa (Dekpol Budownictwo). W tym obszarze Dekpol zajmuje się realizacją obiektów przemysłowych, sportowych i rekreacyjnych oraz obiektów ochrony środowiska. Firma prowadzi także roboty drogowe, sanitarne i hydrotechniczne.
W segmencie produkcji łyżek i osprzętu przeznaczonego do maszyn budowlanych, Dekpol współpracuje między innymi z koncernami CAT, Doosan Bobcat, Volvo i Komatsu. Produkty spółki sprzedawane są do Norwegii, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także do Maroka i Australii.
W ramach segmentu projektów deweloperskich, Dekpol oferuje zaś mieszkania, apartamenty oraz lokale handlowe, głównie w Polsce północnej. Akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od stycznia 2015 roku.