niedziela, 5 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Bessa przyszła nie tylko na giełdę

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

O załamaniu rynku akcyjnego pisałem niedawno w artykule Bessa nie nadchodzi. Ona już jest. Tym razem chciał bym zwrócić uwagę na inny sektor – obligacje korporacyjne.

Tak źle nie było od 2008 roku

W grudniu żadna firma nie pożyczyła pieniędzy na rynku amerykańskich obligacji korporacyjnych o wysokiej stopie zwrotu. Jest to pierwszy taki miesiąc od listopada 2008 roku. Papiery w kategorii hight yield okazały się najsłabszą klasą aktywów obligacyjnych, notując stratę 2,8%. Wzrosły za to spready kredytowe ( premia za ryzyko niewypłacalności) do poziomu niewidzianego od ponad dwóch lat.

Kapitał szuka bezpieczeństwa

Raport Zenit Management pokazuje odwrót od długu niskiej jakości na rzecz długu o wysokim ratingu. Do tej pory inwestorzy szukali jak najwyższej stopy zwrotu, dlatego w zestawieniu liderów na rynku długu od kilku kwartałów dominowały obligacje o niskiej jakości, ale wysokiej stopie zwrotu. IV kwartał 2018 roku przyniósł zasadniczą zmianę. W miarę wzrostu niepewności inwestorzy stawiali na obligacje o najwyższej jakości.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zaostrzenie polityki monetarnej przez amerykański bank centralny w połączeniu z wysokim poziomem lewarowania spółek budzi coraz większe obawy. Banki, które wcześniej zobowiązały się do finansowania wykupów, miały problem ze znalezieniem inwestorów zainteresowanych transakcją. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że od kilku tygodni jest widoczny odpływ kapitału z tej klasy aktywów. W tygodniu kończącym się 26 grudnia wycofano fundusze o wartości 3,94 mld USD. Roczny odpływ wynosi już 35,3 mld USD.

Trudności z pozyskaniem inwestorów

Przykładem trudności na rynku jest postawa Wells Fargo i Barclays, które utrzymały pożyczki o wartości 415 mln USD w swoich księgach po tym, jak nie sprzedali jej inwestorom. Pożyczkę dokonali, aby sfinansować  wykupienie przez Blackstone firmy Ulterra Drilling Technologies. Kolejne firmy które wycofały się z pożyczki to min. Janson Inc., Ta Chen International, Algoma Steel. Powodem tych decyzji jest obawa, przed tym, że nie znajdą się inwestorzy chętni do ich sfinansowania.

Emitenci papierów hight yield mają coraz większy problem z pozyskaniem środków. Średnia rentowność w ujęciu miesięcznym eksplodowała do najwyższych poziomów od lat. Emitenci są zmuszeni zapłacić najwięcej od 7 lat, aby zwiększyć popyt inwestorów. Jednak mimo to, banki nie są w stanie znaleźć wystarczającej liczby kupujących.

Rynek obligacji śmieciowych zamarł. Przedłużający się okres niskich stóp procentowych od czasu kryzysu finansowego spowodował, że firmy popadły w tanie zadłużenie. Jednak wraz z zaostrzeniem warunków finansowych, wysoki poziom dźwigni korporacyjnej wzbudził powszechne obawy.

Problemy tuż za rogiem

Wartość korporacyjnych obligacji śmieciowych tylko w USA wynosi ponad 2 bln USD. Jest to dwa razy więcej niż w 2007 roku. Brak napływu nowego kapitału może spowodować, że część firm będzie miała problem ze zrolowaniem swojego zadłużenia.

W okresie luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez FED, na rynek pieniądze płynęły szerokim strumieniem, wykupując w zasadzie wszystkie dostępne papiery. Firmy przyzwyczaiły się, że są w stanie zawsze pozyskać tanie finansowanie. Mogą nie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zabójcze dla firm mogą okazać się rosnące koszty pozyskania środków, nie wspominając już o braku możliwości pozyskania jakiegokolwiek finansowania. Ostatnie obniżenie prognoz przychodu przez Apple pokazuje, że niższe przychody mogą mieć miejsce również w innych firmach. To z kolei może wpłynąć na trudności z obsługą zadłużenia. Prosta droga do bankructwa.

Obecnie obligacje korporacyjne hight yield w USA mają znacznie większą wartość niż kredyty subprime 10 lat temu. Pamiętamy, czym zakończyło się załamanie na tym rynku. Amerykańskie firmy są mocno zadłużone. Narastające problemy na tym polu mogą wywołać znacznie poważniejszy kryzys, niż ten sprzed dekady.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły