poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Atrem grozi wysoka kara finansowa – akcje zanurkowały

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Atrem poinformował w piątek po południu, że otrzymał od pełnomocnika Portu Lotniczego Poznań-Ławica wezwanie do zapłaty kary umownej za nieodpowiednie wykonanie zlecenia.

Lotnisko wystawiło żądanie zapłaty kary w wysokości niemal 13 milionów złotych, pomimo że wynagrodzenie za wykonanie zlecenia miało wynosić nieco ponad 6,7 miliona PLN. Informacja ta wywołała prawdziwą panikę wśród akcjonariuszy Atrem. W efekcie papiery wartościowe spółki potaniały wczoraj aż o 13%.

Atrem zapłaci ogromną karę za nieodpowiednie wykonanie zlecenia? kara pieniężna

Atrem zakomunikował w piątek o otrzymaniu od pełnomocnika Portu Lotniczego Poznań-Ławica wezwania do zapłaty kary umownej za nieodpowiednie wykonanie zlecenia tytułowanego jako “Zaprojektowanie, dostawa i wdrożenie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa Portu Lotniczego Poznań – Ławica oraz wymiana fragmentu ogrodzenia Portu Lotniczego”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Poznańskie lotnisko wystawiło Atrem żądanie zapłaty w wysokości 12,843 miliona złotych. Spółka odpiera jednak wysuwane przez port lotniczy zarzuty. W pierwszej kolejności w komunikacie Atrem możemy przeczytać, że “zamawiający nie wskazał sposobu naliczenia kar umownych, tym bardziej, że wartość wynagrodzenie Spółki wynikająca z umowy wynosiła łącznie 6,728 miliona złotych brutto”.

Następnie, Atrem oznajmił, że “zamawiający nie wskazał także szczegółowej podstawy naliczenia kar umownych, ani zdarzeń w okresie gwarancji i rękojmi, które uzasadniałyby takie roszczenie”.

Na koniec Atrem dodał, że “niemniej Zarząd Spółki stoi na stanowisku, że należycie wykonywał swoje obowiązki wynikające z Umowy w okresie gwarancji i rękojmi, tym samym uznaje roszczenia Zamawiającego za całkowicie bezzasadne”.

Akcje ostro w dół

Pomimo faktu, że Atrem jednoznacznie odpiera zarzuty Portu Lotniczego Poznań-Ławica, informacja o tym, że spółce grozi prawie 13 milionów złotych kary poważnie zaniepokoiła jej akcjonariuszy.

W konsekwencji, podczas wczorajszej sesji masowo wyprzedawali oni swoje papiery wartościowe, przez co ich kurs spadł aż o 13%. Dziś zaś sytuacja się ustabilizowała – w tej chwili akcje spółki tanieją o 0,6%.

Wykres akcji spółki Atrem

O Atrem

Atrem to grupa prowadząca działalność z zakresu automatyki przemysłowej, elektroenergetyki, klimatyzacji oraz innych projektów infrastrukturalnych i budowlanych.

Usługi spółki obejmują projektowanie, wykonawstwo, eksploatację oraz serwis wykonanych instalacji. W skład grupy wchodzą także spółki zajmujące się projektowaniem i wykonawstwem sieci i instalacji elektroenergetycznych, elektrycznych oraz klimatyzacyjnych i grzewczych.

Ponadto, firma buduje systemy lotniskowe i logistyczne. Atrem realizuje projekty bazujące na rozwiązaniach gotowych, ale także te wymagające wykonania niestandardowych elementów. Spółka zatrudnia blisko 300 osób, a jej siedziba mieści się w Bydgoszczy.

W 2019 roku doszło do przejęcia Atrem przez GK Immobile. Z kolei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zadebiutowała w grudniu 2008 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły