poniedziałek, 26 lutego, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Pharmena opublikowała wyniki finansowe – akcje zwyżkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Wczoraj rano Pharmena zaprezentowała swój raport finansowy za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Okazuje się, że w tym okresie spółka odnotowała ogromny wzrost zysku netto w ujęciu rocznym.

Informacja ta wywołała wzmożony popyt na akcje Pharmeny. Podczas wczorajszej sesji ich kurs wzrósł o 5,5%. Co więcej, dziś zwyżka ta jest kontynuowana.

Pharmena ze spektakularnym wzrostem zysków Rynek giełdowy

Z opublikowano wczoraj rano raportu finansowego wynika, że w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Pharmena odnotowała 27,56 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku spółka odnotowała 3,33 miliona PLN straty.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zysk netto ogółem przypadający akcjonariuszom spółki dominującej w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wyniósł zaś 29,41 miliona złotych, choć rok wcześniej Pharmena odnotowała 0,74 miliona PLN straty.

Na poziomie zysku operacyjnego spółka osiągnęła z kolei 33,78 miliona złotych, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku Pharmena odnotowała stratę 2,63 miliona PLN. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w omawianym okresie sięgnęły natomiast 171 tysięcy złotych wobec 160 tysięcy PLN rok wcześniej.

Wzrost zysku wynika ze sprzedaży segmentu dermokosmetycznego spółki

W raporcie możemy przeczytać ponadto, że “wpływ na wyniki finansowe Grupy miała przeprowadzona transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotycząca działalności dermokosmetycznej”.

W raporcie napisano bowiem, że “Spółka dominująca w dniu 29 czerwca 2023 r. dokonała sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa za cenę 41,7 miliona złotych. Ostateczna cena sprzedaży, zgodnie z umową podpisaną w dniu 30 października, została ustalona na 43,457 miliona PLN”.

W oficjalnym raporcie Pharmena poinformowała także, iż “w trzecim kwartale 2023 roku grupa kapitałowa emitenta koncentrowała się na działaniach związanych z wprowadzeniem na rynek suplementów diety pod marką Endotelio”.

W raporcie wyjaśniono, że “działania te obejmowały m.in. rozwój nowych produktów, przygotowanie materiałów reklamowych, wprowadzenia produktu na rynek amerykański. Ponadto spółka dominująca kontynuowała prezentacje projektu TRIA-662 oraz dokonywała analizy potencjału rynkowego dla wyrobów medycznych dedykowanych do trudno gojących się ran”.

“Produkty Pharmeny będą odpowiedzią na oczekiwania rynku względem produktów opóźniających procesy starzenia” biotechnologia

Konrad Palka, prezes zarządu spółki Pharmena oznajmił, że “miniony okres był bardzo pracowity i owocny dla Pharmeny. Swoja uwagę spólka skupia teraz na suplementach diety zawierających cząsteczkę 1-MNA, których potencjał rynkowy jest niezwykle duży”.

Prezes zarządu Pharmeny zaznaczył, że “produkty Endotelio będą odpowiedzią na oczekiwania rynku względem produktów opóźniających procesy starzenia. W trzecim kwartale spółka rozwijała nowe produkty, pracowała nad marketingiem oraz procedowała pierwszą sprzedaż na rynek amerykański”.

Konrad Palka podkreślił ponadto, że “wyniki badań dotyczące działania cząsteczki 1-MNA zostały zaprezentowane na dwudniowym, światowym kongresie poświęconym regeneracji organizmu, osiągnięciom medycyny w kontekście procesów starzenia oraz chorobom związanym z wiekiem”.

Prezes zarządu Pharmeny dodał, że wyniki te “spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem, co daje spółce dobry sygnał jeśli chodzi o wejście na rynek amerykański”.

Akcje mocno w górę

Raport finansowy Pharmeny za pierwsze trzy kwartały 2023 roku został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki podrożały wczoraj o 5,5%. Co więcej, dziś zwyżka ta jest kontynuowana. W tej chwili papiery wartościowe Pharmeny zyskują 3,9%.

Wykres akcji spółki Pharmena

O spółce

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA.

Spółki koncentruje się na prowadzeniu badań klinicznych nad lekiem przeciwmiażdżycowym i wdrożeniu na rynek suplementu diety stosowanego do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych w profilaktyce miażdżycy.

Siedziba Pharmeny mieści się w Łodzi. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2008 roku. 11 lat później Pharmena przeniosła zaś swoja notowania na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

NVIDIA znów zszokowała wynikami kwartalnymi i prognozami – akcje wystrzeliły

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street wciąż trwa. W środę późnym wieczorem inwestorzy mogli zapoznać się z jednym...

Podobne artykuły