piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wiedźmy królują na rynku

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Dzień trzech wiedźm

W każdy trzeci piątek trzeciego miesiąca danego kwartału odbywa się rozliczenie kontraktów terminowych na Polskiej giełdzie. Ten dzień potocznie jest nazywany dniem trzech wiedźm. Taki dzień wypadł właśnie dzisiaj. Dni rozliczania charakteryzują się wzmożoną aktywnością inwestorów, oraz sporymi wahaniami rynku. Z tego powodu było wiadomo, że dzisiejsza sesja na Polskiej giełdzie będzie niezwykle interesująca.

Kolejnym powodem zwiększonej aktywności to koniec roku. Z racji cyklu rozliczeniowego obowiązującego na GPW, dzisiaj była ostatnia sesja, by sprzedać akcje i sprzedaż tę rozliczyć w ramach podatku za 2018 roku. Część inwestorów w ramach optymalizacji podatkowej sprzedawało dzisiaj akcje.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Powyższe aspekty sprawiły, że dzisiejsza sesja była bardzo emocjonująca. Przez większość dnia WIG20 płasko poruszał się w okolicy 1% poniżej wczorajszego zamknięcia. Obroty przybrały mocno na sile dopiero po 15. Mocne spadki około godziny 16 sprawiły, że indeks na chwilę osunął się o ponad 3%. Jednak interwencja byków pozwoliła na częściowe odrobienie strat i zamknięcie dnia na poziomie nieco ponad 2% na minusie. Na uwagę zasługują również obroty, przekraczające 1,66 mld zł na szerokim rynku. Zdecydowanie powyżej średniej.

Wiedźmy straszą również na Wall Street

We wczorajszym artykule Bessa nie nadchodzi. Ona już jest podałem przykłady kilku parkietów, na których zapanowała techniczna bessa. Między innymi Amerykański Nasdaq wczoraj na chwilę przekroczył granicę bessy, jednak udało się zejść z terytorium niedźwiedzi. Dzisiaj już tego szczęścia zabrakło. Dzisiejsza sesja zakończyła się dla Nasdaq spadkiem o 2,99%. Wystarczyło, aby 21.12.2108 roku Nasdaq wszedł w bessę, tracąc od sierpniowych szczytów ponad 20%. Od 17 grudnia w bessie jest Russel 2000. Również Dow Jones Transportions jest w objęciach niedźwiedzi.

Dzisiejsza sesja dla technologicznego Nasdaq nie należy do udanych. Ponad 70% spółek zakończyło dzień na minusie. Obroty na spółkach spadających były ponad trzykrotnie większe, niż na rosnących. Już ponad 28% spółek wchodzących w skład indeksu znalazło się na rocznych minimach. A zaledwie 0,27% znajduje się na rocznych maksimach.

Dwa pozostałe główne indeksy, czyli S&P500 oraz Dow Jones Industrials z każdym dniem są coraz bliżej tej granicy. Dzisiaj Dow 30 spadł o 1,81%, S&P o 2,06%. Wszystko wskazuje na to, że niebawem również je obejmie techniczna bessa. Wtedy oficjalnie zakończyła by się najdłuższa hossa w dziejach rynku kapitałowego.

FAANG na fali spadkowej

Kolejny dzień czołowe spółki technologiczne są na czele wyprzedaży. Facebook traci dzisiaj ponad 6% po doniesieniach o kolejnych wyciekach danych i udostępnianiu prywatnej korespondencji użytkowników partnerom biznesowym portalu. Od wybuchu afery Cambridge Analytica portal stracił ponad 40% wyceny.

Również Amazon oraz Netflix zaliczyły mocne spadki, przekraczające 5%.

Kiedyś liderzy wzrostów, dziś jedne z najmocniej tracących spółek. Od dawno mówiło się, że FAANG jest napompowaną bańką. Każda bańka kiedyś w końcu musi pęknąć. Jak na razie czołowe spółki technologiczne szukają dna. Niestety, może być do niego jeszcze bardzo głęboko.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły