czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 29.10 – 2.11

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu

Poniedziałek – 29 października

Poniedziałki tradycyjnie nie obfitują w istotne dane makroekonomiczne. Podobnie jest i tym razem. Na ten dzień brak jest istotnych publikacji mogących ruszyć rynkiem.

Wtorek – 30 października

Publikowane tego dnia dane też raczej nie mają szans rozkołysać cen, niemniej jednak można przyjrzeć się odczytom bezrobocia i inflacji konsumentów CPI z Niemiec, oraz wstępnemu odczytowi dynamiki PKB ze Strefy Euro za trzeci kwartał. Rynek oczekuje, iż bezrobocie w Niemczech utrzyma się na poziomie 5,1%, natomiast inflacja konsumentów przyśpieszy do 2,4% w ujęciu rocznym. Z kolei dynamika PKB Strefy Euro ma spowolnić z 2,1% do 1,9 w 3Q 2018.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W związku ze zmianą czasu na zimowy w Polsce, przez najbliższe dwa tygodnie dane z USA będą publikowane o godzinę wcześniej niż zwykle. I tak o 15:00 poznamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jest to wskaźnik publikowany przez organizację badawczą non profit Conference Board, sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym większy optymizm konsumentów. W październiku analitycy prognozują 137 punktów w porównaniu z bardzo wysokim odczytem z września na poziomie 138,4.

Środa – 31 października

Tego dnia poznamy szereg danych dość istotnych z punktu widzenia daytradingu. Pierwszym  z nich jest publikowany o 1:30 wskaźnik inflacji CPI z Australii.

Następnie w godzinach porannych poznamy decyzję Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje utrzymania stóp na niezmienionym poziomie, czyli główna stopa nadal na poziomie -0,1%. Warto zwrócić uwagę na konferencję po posiedzeniu, gdyż może określić oczekiwania co do kształtu polityki monetarnej w najbliższej przyszłości.

Inwestorzy zainteresowani polskimi aktywami z pewnością zwrócą uwagę na dane o inflacji konsumentów publikowane o 10:00 przez Główny Urząd statystyczny. Prognozy analityków zakładają utrzymanie dynamiki z września, czyli odczytu w październiku na poziomie 1,9% (r/r).

O 11:00 Eurostat publikuje inflację konsumentów HICP oraz stopę bezrobocia w Strefie Euro. Rynek oczekuje odczytu bezrobocia za wrzesień na poziomie 8,1%, bez zmian w stosunku do sierpnia. Natomiast inflacja HICP za październik ma przyśpieszyć do 2,2% (r/r), z 2,1% we wrześniu.

Pierwsze istotne dane z USA poznamy o 13:15, będzie to Raport ADP na temat szacunkowej zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Za pomocą raportów Automatic Data Processing możemy prognozować składowe głównego raportu na temat zatrudnienia w USA – czyli oficjalnych statystyk Bureau of Labor Statistics dotyczących zatrudnienia w sektorach pozarolniczych tzw. raport NFP, którego publikacja odbędzie się w piątek

Inwestorzy zainteresowani dolarem kanadyjskim z pewnością zwrócą uwagę na miesięczną dynamikę PKB za sierpień. Dynamika kanadyjskiego PKB odnotowana miesiąc temu dotycząca lipca to 0,2% m/m.

O 15:30, jak co środę prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. W zeszłym tygodniu zapasy ropy wzrosły o 6,3 mln baryłek.

Czwartek – 1 listopada

W Polsce świętujemy Dzień Wszystkich Świętych, natomiast na zagranicznych rynkach odbywa się normalny handel. Tego dnia najważniejsza będzie decyzja Banku Anglii odnośnie kształtu polityki monetarnej o 13:00. Analitycy oczekują utrzymania głównej stopy na niezmienionym poziomie 0,75% oraz programu skupu aktywów QE w kwocie 435 mld. Jednocześnie z decyzją poznamy kwartalny raport nt. inflacji oraz protokół z posiedzenia. O 13:30 zaplanowana jest konferencja prezesa Banku Anglii, Marka Carneya.

Wcześniej o 10:30 poznamy wskaźnik PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii za październik.

O 13:30, jak co czwartek, poznamy tygodniowy raport Departamentu Pracy na temat nowych bezrobotnych. Poprzedni odczyt to 215 tys. nowych wniosków o zasiłek.

Nieco później zostaną zaprezentowane wskaźniki PMI oraz ISM obrazujące kondycję amerykańskiego przemysłu. Rynek tradycyjnie większą wagę przykłada do wskaźnika ISM.

Piątek – 2 listopada

Kulminację wydarzeń w tym tygodniu przyniesie piątek. Tradycyjnie pierwszy piątek miesiąca wiąże się z publikacją raportu Bureau of Labor Statistics obejmującego amerykański rynek pracy. Dane zostaną opublikowane o 13:30. Najważniejsza częścią raportu jest zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, czyli tzw. non farm payrolls. Rynek oczekuje wzrostu miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w październiku o 180 tys. w stosunku do 134 tys. we wrześniu. Jednocześnie stopa bezrobocia ma utrzymać się bez zmian na poziomie 3,7%. Publikacja raportu odbiegającego od prognoz może wywołać dużą zmienność na parach z dolarem amerykańskim.

Inwestorzy śledzący dolara kanadyjskiego z pewnością będą zainteresowani raportem z rynku pracy w Kanadzie. Tym bardziej, iż dość często zdarza się że dane mocno odbiegają od prognoz powodując tym samym mocne ruchy na parach z dolarem kanadyjskim. Tym razem analitycy spodziewają się 10 tys. nowych miejsc pracy w październiku w porównaniu z 63 tys. przed miesiącem. Stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 5,9%.

Źródło danych kalendarza ekonomicznego: https://pl.investing.com/economic-calendar/

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły