czwartek, 2 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych 12.11 – 16.11

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport nt. danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze dane, które będą publikowane w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makroekonomicznych na potrzeby tradingu znajduje się w artykule Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu

Nadchodzący tydzień upłynie nam pod znakiem licznych publikacji wskaźników PKB i inflacji CPI.

Poniedziałek – 12 listopada

Często poniedziałki nie obfitują w ważne publikacje makroekonomiczne. I tym razem w kalendarzu nie ma danych mogących w sposób istotny wpłynąć na rynek.

Wtorek – 13 listopada

O 8:00 poznamy finalne odczyty inflacji konsumentów CPI z Niemiec. Dynamika wskaźnika inflacji ma przyśpieszyć w październiku do 2,5% r/r w stosunku do poprzedniego odczytu na poziomie 2,3%, a w ujęciu miesięcznym ma wynieść 0,2% m/m.

W tym dniu najciekawszy będzie raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii publikowany o 10:30. Rynek spodziewa się nieco lepszych danych niż w poprzednim odczycie. Średnie wynagrodzenia mają wzrosnąć do 3% we wrześniu co może oznaczać wyższe poziom inflacji. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w październiku ma spaść, a stopa bezrobocia prawdopodobnie utrzyma się na poziomie 4%.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

O 11:00 poznamy indeks instytutu ZEW, będący miarą nastroju wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji w Niemczech. Wskaźnik osiągnął lokalne minimum w październiku na poziomie -24,7 punktów ponownie testując dołek z lipca. Publikacja tego odczytu może mieć wpływ na indeks DAX30. Odczyt w październiku spowodował pogorszenie sentymentu i spadki na indeksie DAX30.

Środa – 14 listopada

Sesja w tym dniu zapowiada się bardzo interesująco i upłynie pod znakiem publikacji wskaźników inflacji CPI oraz dynamik PKB. Zaczynamy 50 minut po północy odczytem dynamiki PKB z Japonii, gdzie analitycy po dobrym drugim kwartale (wzrost o 0,7% k/k) oczekują znaczącego spowolnienie w trzecim (spadek o -0,3% k/k). W analizie raportu warto zwrócić uwagę na dynamikę wydatków na inwestycje.

Uzupełnieniem danych z Japonii będzie publikacja o 5:30 na temat dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu. Analitycy oczekują spowolnienia na poziomie -1,1% m/m.

O 8:00 poznamy wskaźnik PKB z Niemiec. Podobnie jak w przypadku danych z Japonii, i tutaj oczekuje się spowolnienia w trzecim kwartale (-0,3% k/k) w stosunku do mocnego drugiego kwartału (z dynamiką 0,5% k/k). Na bazie rocznej analitycy prognozują odczyt 1,2% w trzecim kwartale w stosunku do 2,3% w drugim.

Inwestorzy zainteresowani polskimi aktywami z pewnością zwrócą uwagę na dane nt. PKB i inflacji prezentowane o 10:00 przez Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekują spadku wskaźnika PKB z 5,1% (r/r) w drugim kwartale do 4,7% w trzecim. Rynek zakłada odczyt inflacji na poziomie 1,7% r/r.

Bardzo istotne dla funta mogą okazać się odczyty inflacji o 10:30. Rynek oczekuje wyższych odczytów niż miesiąc wcześniej – dynamika 0,2% m/m i 2,5 r/r.

O 11:00 poznamy finalne odczyty PKB Strefy Euro za trzeci kwartał. W ujęciu rocznym rynek oczekuje dynamiki 1,7% (r/r) w stosunku do odnotowanych w sierpniu 2,2% za drugi kwartał. W ujęciu kwartalnym PKB ma spowolnić do 0,2% z 0,4% w drugim kwartale. Analitycy oczekują utrzymania dynamik odnotowanych we wstępnym odczycie z września.

Najbardziej istotną dla rynku dolara amerykańskiego może okazać się publikacja o 14:30 wskaźnika inflacji konsumentów CPI z USA. Zgodnie z opinią analityków wskaźnik inflacji ma przyśpieszyć w październiku do 2,5% r/r i 0,3% m/m.

Czwartek – 15 listopada

W tym dniu interesująco zapowiada się raport z rynku pracy Australii – publikacja o 1:30. Analitycy oczekują 20,3 tys. nowych miejsc pracy w październiku oraz stopy bezrobocia na poziomie 5,1%. Dość często zdarza się, iż odczyt nowych miejsc pracy jest odchylony od prognoz co może stworzyć okazję dla daytraderów.

O 10:30 zaplanowano październikowe wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Rynek będzie mocno przyglądał się tej publikacji, jako że dane mogą być testem sentymentu konsumentów w kontekście negocjacji w sprawie Brexitu.

Najważniejszą publikacją tego dnia mogą okazać się wyniki sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych o 14:30. W opinii analityków sprzedaż detaliczna w październiku może przyśpieszyć o 0,6% m/m.


Jednocześnie poznamy indeksy sentymentu FED z Filadelfii oraz NY Empire State. W obu przypadkach w listopadzie oczekuje się nieznacznego pogorszenia sentymentu.

O 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu wzrosły o 5,8 mln baryłek.

Piątek – 16 listopada

W kontekście danych makro dzień ten zapowiada się bardzo spokojnie. Z pierwszoplanowych publikacji warto odnotować jedynie dane Eurostatu na temat inflacji konsumentów ze Strefy Euro – publikacja o 11:00. Analitycy oczekują, iż inflacja w październiku wyniesie 2,2% r/r i 0,2% m/m.

Osoby zainteresowane dolarem kanadyjskim z pewnością śledzić będą wyniki produkcji sprzedanej we wrześniu publikowane o 14:30 przez Statistics Canada (urząd statystyczny Kanady). Tym razem rynek oczekuje spadku o 0,4 m/m. Sama publikacja czasami potrafi znacząco różnić się od prognoz co może stworzyć okazję do daytradingu.

Źródło danych kalendarza ekonomicznego: https://pl.investing.com/economic-calendar/

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły