czwartek, 18 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych – 14.01-18.01. Głosowanie w sprawie Brexitu

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze publikacje w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się pod linkiem(Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu).

Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie wtorkowe głosowanie w sprawie Brexitu. W tygodniu poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz rynku nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych. Warto odnotować, iż publikacja danych z USA może być zagrożona w związku z trwającym government shutdown. Dodatkowo poznamy wskaźniki inflacji ze Strefy Euro, Wielkiej Brytanii i Kanady. O koniunkturze na rynkach akcyjnych mogą przesądzić informacje w sprawie negocjacji handlowych USA – Chiny.

Poniedziałek – 14 stycznia

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem jedynie dwie pozycje przykuwają uwagę.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W czasie sesji azjatyckiej poznamy raport na temat zrealizowanego w grudniu bilansu handlowego w Chinach. Poprzednie odczyty pokazywały spadki dynamiki importu i eksportu co w powiązaniu z wojną handlową na linii USA – Chiny powodowało awersję do ryzyka. W przypadku słabych danych możliwy scenariusz awersji do ryzyka. Raport ten miał ostatnio przełożenie zwłaszcza na rynki akcji.

O 11:00 Eurostat zaprezentuje dane na temat produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Rynek oczekuje spadku produkcji przemysłowej o 1,5% w listopadzie w stosunku do października oraz o 2,3% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Są to dane dość stare, bo z listopada, o małym przełożeniu na daytrading. Warto dodać, iż w ostatnim okresie o kierunku zmian notowań pary EURUSD decydują raczej dane z rynku dolara, polityka FED oraz bieżący sentyment. Sam odczyt warto odnotować lecz prawdopodobnie nie będzie to market mover.

Wtorek – 15 stycznia

W tym dniu brytyjski parlament będzie głosował nad ratyfikacją umowy separacyjnej z Unią Europejską – będzie to najważniejszy punkt tego dnia. Sondaże wskazują, iż umowa nie zostanie przyjęta. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest groźba wotum nieufności dla rządu ze strony Partii Pracy. W przypadku odrzucenia umowy separacyjnej alternatywą pozostaje powtórzenie referendum lub ponowna debata w sprawie brexitu. Powyższe czynniki ryzyka mogą negatywnie oddziaływać na notowania funta.

O 14:30 poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych. Istotny dla sentymentu może być wskaźnik aktywności New York Empire State prezentujący aktywność biznesową w tym stanie. Rynek oczekuje odbicie wskaźnika do 12 pkt. w styczniu po dość słabym odczycie w grudniu. Dane mogą ustawić sentyment dla rynku akcji na otwarciu sesji na Wall Street.
W tym samym czasie zostanie zaprezentowany odczyt inflacji producentów z USA. Rynek oczekuje spadku inflacji o 0,1% w grudniu w stosunku do wzrostu o 0,1% w listopadzie. Nie jest to najważniejsza mira inflacji wiec użyteczność tych danych na potrzeby tradingu jest ograniczona.

Środa – 16 stycznia

W środę poznamy dwa wskaźniki mogące mocno ruszyć rynkiem. Pierwszym z nich jest publikowany o 10:30 wskaźnik inflacji CPI dla Wielkiej Brytanii. Analitycy oczekują wzrostu inflacji w grudniu o 0,2% w stosunku do listopada oraz o 2,2% rok do roku. Zgodnie z teorią odczyt inflacji wyższy od rynkowych oczekiwań powinien wspierać notowania funta. Z kolei, niższa inflacja powinna go osłabić.

Drugim ważnym odczytem tego dnia będzie raport Census Bureau na temat sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Rynek oczekuje w grudniu utrzymania się dynamiki 0,2%. Dane lepsze od oczekiwań mogą wspierać indeksy akcji z Wall Street lecz nie koniecznie dolara amerykańskiego, gdyż wzrost apetytu na ryzyko obserwowany w ostatnim tygodniu osłabiał USD.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Dane mogą zadecydować o losach odbicia cen na rynku ropy WTI.

Czwartek – 17 stycznia

Tego dnia o 11:00 poznamy inflację bazową oraz inflację konsumentów HICP publikowaną przez Eurostat. Analitycy oczekują spadku inflacji konsumentów w grudniu do 1,6% r/r w porównaniu z 1,9% r/r odnotowanym w listopadzie. Inflacja bazowa ma wzrosnąć o 0,4% m/m i o 1% r/r. Wyższe od prognoz odczyty inflacji w Strefie Euro mogą wesprzeć kurs wspólnej waluty i pomóc we wzroście EURUSD.

Z danych publikowanych tego dnia w Stanach Zjednoczonych najważniejsze będą te dotyczące rynku nieruchomości. O 14:30 Census Bureau zaprezentuje ilość pozwoleń na budowę domów oraz ilość rozpoczętych budów. Inwestorzy będą bacznie obserwowali te dane, aby sprawdzić czy podnoszenie stóp przez FED i droższe koszty finansowania oddziałują negatywnie na rynek nieruchomości. Odczyt bardziej istotny dla Wall Street niż dla dolara.

Piątek – 18 stycznia

Na zakończenie tygodnia zaplanowano publikację raportu na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Analitycy oczekują spadku wskaźnika w grudniu o 0,8% w stosunku do listopada oraz wzrostu o 3,8% rok do roku. W przypadku odchylenia od prognoz odczyt ten można wykorzystać do daytradingu na parach EURGBP oraz GBPUSD.

O 14:30 poznamy wskaźnik inflacji konsumentów CPI z Kanady. Publikacja może mieć wpływ na politykę Banku Kanady, który przyjął ostatnio strategię zakładającą powstrzymanie się od dalszych ruchów monetarnych w okresie następnego półrocza. Inflacja odchylona od prognoz analityków może rozruszać notowania dolara kanadyjskiego i stworzyć okazję do daytradingu. Należy jednak pamiętać, iż obecnie dla dolara kanadyjskiego kluczowy pozostaje globalny sentyment oraz trend na rynku ropy.

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły