Pierwsza połowa stycznia przyniosła nam już kilka ciekawych ruchów, m.in. ożywienie na złocie, jenie oraz ropie. Jaka będzie druga odsłona tego miesiąca? Jak kurs bitcoina, dolara oraz notowania surowców będą kształtowały się w nadchodzącym tygodniu?
Kurs Bitcoin
Po spadku Bitcoina poniżej ceny 6000 USD, wielu kryptowaluciarzom strach zajrzał w oczy. Kolejna fala spadków podkręciła negatywne emocje na tym instrumencie powodując, że inwestorzy znaleźli się w panice przed utratą wszystkich oszczędności. Na rynku nie brakuje przecież osób, które trzymają bitcoina po cenach z ubiegłorocznego szczytu. Uważam, że to jest już ten moment kiedy rynek kryptowalut dokona zwrotu akcji lecz nie spodziewajmy się nagłej fali wzrostów. Rynek jest zupełnie inny niż w roku 2017. Przypomnijmy, że przy tamtej fali wzrostów niektóre giełdy kryptowalut wręcz odmawiały zakładania nowych rachunków w celu spekulacji tym instrumentem ze względu na zbyt dużą ich ilość. Spodziewam się, że obecna fala będzie znacznie bardziej rozciągnięta w czasie, a jej dynamika nie powinna być aż tak duża.
Kurs Złota
Końcówka roku dla tego metalu była bardzo udana co poskutkowało przełamaniem ważnego oporu na poziomie 1243 USD. W styczniu cena złota już dwa razy otarła się o granicę 1300 USD, co dla wielu inwestorów było pretekstem do zamykania swoich długich pozycji. Nie dziwi nas takie zawahanie ceny przy tej granicy. Istotnym faktem jest to, że spadki nie trwały zbyt długo ani nie były rozpięte w swoim ruchu. Jak widać, siła podażowa na tym instrumencie jest ograniczona co daje szansę na wybicie ponad 1300 USD w nadchodzących dniach. Jeszcze nie znamy przyszłości dla dolara amerykańskiego, który próbuje znaleźć swój kierunek na najbliższe miesiące. Jeśli USD zdołałby się osłabić, na pewno byłoby to mocnym wsparciem dla cen złota.
Kurs DAX
Przyszłość rynków akcyjnych jest mocno niepewna. Nasze ubiegłotygodniowe zagranie na tym instrumencie skończyło się jeszcze w ten sam dzień zaliczając SL -40 pkt.
https://poznajrynek.pl/czy-dojdzie-do-zlagodzenia-stosunkow-na-linii-usa-chiny-analiza-indeksu-dax/
Handel na DAX odbywa się obecnie poniżej ostatniej strefy sprzedażowej lecz ruch ten został zrobiony bez naszego udziału w tym rynku. Obecnie wydaje się, że ruch spadkowy może być kontynuowany (zgodnie z założeniami strategii Overbalance), a targetami są ostatnie dołki, tj. 10 280. Na wykresie zaznaczyłem istotny punkt zwrotu dla tego indeksu. Wybicie górą 10 985 na dobre odmieni nasz pogląd na ten instrument co będzie skutkować zwrotem ku wzrostom.
Kurs Dollar Index
Rynek od początku roku szuka kierunku na dolarze amerykańskim i szykuje się na duży ruch. Ostatnia zawrotka na EURUSD powoduje, że wchodzimy w tryb „wait and see” na walutach.
Kurs Ropy naftowej
W dniu dzisiejszym nastąpił pierwszy test trendu wzrostowego, który został zapoczątkowany pod koniec grudnia. Cena powróciła do średniej EMA-33 i na ten moment widzimy odbicie o 50 centów. Był to dobry punkt do podczepienia się pod ten nowy trend wzrostowy. Ropa jest bardzo trendowym instrumentem dlatego wszystkie strategie „trend following” dosyć dobrze tutaj działają. Dopóki jesteśmy ponad EMA-33, trend wzrosty powinien dominować na tym instrumencie a kolejnym targetem powinien być opór na 53.30.