niedziela, 28 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych – 11.02-15.02. Decyzja RBNZ, inflacja CPI z USA oraz bilans handlowy Chin

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze publikacje w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się pod linkiem (Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu).

Nowy tydzień przynosi nam decyzję monetarną Banku Rezerw Nowej Zelandii. W centrum uwagi znajdą się raporty wskaźników inflacji, w tym odczyt inflacji konsumentów dla Stanów Zjednoczonych. Tydzień obfitować będzie w szereg danych z Wysp Brytyjskich, które zweryfikują zeszłotygodniową przecenę funta po gołębim komunikacie ze strony Banku Anglii. W tle pozostanie groźba twardego brexitu oraz negocjacje porozumienia handlowego na linii USA – Chiny.

Poniedziałek – 11 luty

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem poznamy wstępny odczyt PKB za 4 kwartał oraz wskaźnik produkcji przemysłowej za grudzień. Ubiegły tydzień przyniósł przecenę funta częściowo za sprawą ryzyk związanych z brexitem, a częściowo ze względu na bardzo łagodny komunikat Banku Anglii. Zgodnie z komunikatem BoE planuje tylko jedną podwyżkę w następnych trzech latach, co spowodowało spadek funta w końcówce zeszłego tygodnia. Dodatkowo BoE obniżył prognozę inflacji i wzrostu PKB. Obecnie rynek na funcie jest wyprzedany i w przypadku danych lepszych od prognoz możliwe jest odbicie notowań na głównych parach EURGBP, GBPUSD oraz na rynku akcji FTSE 100.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wtorek – 12 luty

W tym dniu nie ma zaplanowanych istotnych publikacji, jednakże inwestorzy zainteresowani siłą dolara mogą zwrócić uwagę na dane prezentowane przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics na temat otwartych procesów rekrutacyjnych, czyli Job Openings and Labor Turnover survey. Konsensus oczekiwań to 7,063 mln wakatów. Wyższa od prognoz wartość JOLT może umocnić dolara i odwrotnie, odczyt słabszy od prognoz może osłabić zielonego.

Środa – 13 luty

W czasie sesji azjatyckiej 2 godziny po północy poznamy decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Konsensus oczekiwań zakłada utrzymanie stóp procentowych na poziomie 1,75%. Kluczową dla siły dolara nowozelandzkiego może okazać się konferencja szefa RBNZ, Ardiana Orra zaplanowana na 3:00.

O 10:30 poznamy wskaźniki inflacji konsumenckiej i producentów z Wielkiej Brytanii za styczeń. Zdecydowanie większe znaczenie będzie miał odczyt inflacji konsumentów CPI, gdzie analitycy spodziewają się spadku wskaźnika o 0,7% w styczniu. Na bazie rocznej inflacja CPI ma wynieść 1,9%. Miary inflacji wyższe od prognoz mogą wspierać notowania funta. W przypadku inflacji poniżej prognoz dane mogą osłabić kurs GBP.

Na początku sesji amerykańskiej poznamy jedne z najważniejszych danych w tym tygodniu. O 14:30 Bureau of Labor Statistics publkuje wskaźniki inflacji dla Stanów Zjednoczonych. W ostatnim okresie wolniejsze tępo wzrostu cen przyczyniło się do wstrzymania podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną. Prognozy analityków zakładają wzrost inflacji CPI w styczniu o 0,1% oraz wzrost inflacji bazowej o 0,2%. Inflacja CPI na bazie rocznej ma wynieść 1,5%. Odczyty inflacji wyższe od prognoz mogą umacniać dolara amerykańskiego. Z kolei inflacja niższa od prognoz może osłabiać USD i wzmocnić złoto.

Tradycyjnie we środę o 16:30 prezentowany jest raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) na temat wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Zapasy ropy w zeszłym tygodniu wzrosły o 1,2 mln baryłek.

Czwartek – 14 luty

Będzie to bardzo intensywny dzień ze względu na ilość publikacji. Na sesji azjatyckiej poznamy raport na temat bilansu handlowego Chin w styczniu. Wyniki dynamik dla eksportu i importu będą bacznie obserwowane w kontekście tego, w jakim stopniu wojna handlowa na linii USA-Chiny znajduje odzwierciedlenie w sferze realnej. Dane mogą istotnie wpłynąć na sentyment na rynkach akcji oraz na waluty krajów powiązanych handlowo z Chinami, czyli AUD i NZD.

W czasie sesji europejskiej poznamy odczyty dynamik PKB dla Niemiec, Polski oraz strefy euro w czwartym kwartale.

O 14:30 Census Bureau zaprezentuje dane na temat sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w grudniu. Publikacje jest opóźniona przez trwające w styczniu zamknięcie administracji federalnej w USA. Zgodnie z prognozami analityków sprzedaż detaliczna w grudniu ma wzrosnąć o 0,1% w stosunku do listopada. Pomimo tego iż są to dane nieco historyczne, odczyt różniący się od prognoz może zdefiniować sentyment na otwarciu Wall Street.

Piątek – 15 luty

Tego dnia Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje dane na temat inflacji. Prognozy analityków zakładają wzrost inflacji w styczniu o 0,1% w porównaniu z grudniem oraz 1% dynamikę inflacji na bazie rocznej. Wypowiedzi członków RPP przyzwyczaiły inwestorów do długiego okresu w jakim stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. W związku z taką polityką Rady jedynie mocne odchylenie w górę odczytu inflacji, co jest bardzo mało prawdopodobne, mogłoby istotnie ruszyć złotówką.

O 10:30 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej dla Wielkiej Brytanii. Prognoza zakłada wzrost sprzedaży detalicznej w styczniu o 0,2% w stosunku do grudnia. Na bazie rocznej wzrost ma wynieść 3,4%. Odczyty powyżej prognoz mogą umocnić funta oraz rynek akcji FTSE 100.

 

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły