niedziela, 28 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych – 04.02-08.02. Decyzje monetarne RBA, RPP i BoE

Polecane

Tomasz Brach
Tomasz Brach
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na rynku od 2003 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako makler papierów wartościowych i dealer rynku międzybankowego w biurach maklerskich i bankach.

Tygodniowy raport na temat danych makroekonomicznych to cykl artykułów prezentujący najważniejsze publikacje w nadchodzącym tygodniu. Opis możliwości wykorzystania danych makro na potrzeby tradingu znajduje się pod linkiem(Co mówią nam dane makro i jak je wykorzystać w tradingu).

Nowy tydzień przynosi nam decyzje monetarne banków centralnych w Australii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Poznamy również wskaźniki wyprzedzające PMI i ISM dla usług, dane o produkcji w Niemczech oraz szereg zaległych odczytów ze Stanów Zjednoczonych. W tle pozostanie groźba twardego brexitu oraz negocjacje porozumienia handlowego na linii USA – Chiny.

Poniedziałek – 4 lutego

Zwykle w poniedziałek nie ma zaplanowanych kluczowych publikacji danych makroekonomicznych. Tym razem jedynie uwagę inwestorów zajmujących się funtem brytyjskim skupi wskaźnik PMI dla sektora budowlanego. Prognoza przed publikacją zakłada odczyt na poziomie 52,6 pkt. względem 52,8 odnotowanych w grudniu. Są to dane drugorzędne i jedynie spore odchylenie może znaleźć odzwierciedlenie w notowaniach funta.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wtorek – 5 lutego

Tego dnia w czasie sesji azjatyckiej poznamy wyniki australijskiej sprzedaży detalicznej za grudzień. Poprzednio dane za listopad pokazały wzrost o 0,4% m/m. Tym razem analitycy oczekują utrzymania poziomu sprzedaży z listopada. Dane mogą przejść bez reakcji, gdyż rynek będzie czekał na posiedzenie Banku Rezerw Australii. Analitycy oczekują utrzymania poziomu stóp na niezmienionym poziomie. Z uwagi na gorsze odczyty oraz słabsze dane z Chin, bank może odnotować słabsze otoczenie gospodarcze, zrewidować prognozy wzrostu lub nawet wycofać się z planowanej podwyżki stóp w przyszłości – to ostatnie jest mało prawdopodobne. Jak widać istnieje ryzyko gołębiego komunikatu, co może osłabić dolara australijskiego.

We wtorek poznamy również finalne odczyty indeksów aktywności PMI w usługach dla krajów strefy euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W przypadku danych ze strefy euro będą to rewizje wcześniej poznanych odczytów, co oznacza raczej małe znaczenie tradingowe.
Znacznie bardziej istotny będzie odczyt o 16:00 indeksu ISM dla usług ze Stanów Zjednoczonych. Prognoza zakłada spadek wskaźnika z 57,6 pkt odnotowanych w grudniu do 57 za styczeń. Wyższy odczyt niż 57 pkt może wesprzeć Wall Street i inne ryzykowne aktywa. Zważywszy na dotychczasowy trend oraz trwający w styczniu goverment shotdown, istnieje ryzyko gorszego odczytu co może uderzyć w ryzykowne aktywa.

Środa – 6 lutego

Dzień rozpoczynamy danymi na temat zamówień w niemieckim przemyśle. Ostatni odczyt wyszedł słabo pokazując spadek zamówień w listopadzie o 1% w porównaniu z październikiem  oraz spadek o 4,3% na bazie rocznej. Tym razem rynek oczekuje odbicia w grudniu i wzrostu o 0,3% m/m. Dane istotne dla sentymentu na indeksie DAX i innych europejskich rynkach akcji w tym dla warszawskiego WIG20.

Około godziny 13-stej poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej, a o 16-stej odbędzie się konferencja. Rynek powszechnie oczekuje utrzymanie wszystkich parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Większość członków rady uważa, iż stopy raczej nie wzrosną w 2019 roku. Z uwagi na słabsze dane o inflacji, produkcji, zatrudnieniu, aktywność w postaci wskaźników PMI, gołębie w RPP dostały argument do przesunięcia jeszcze dalej w czasie podwyżki stóp. Rynek przyzwyczaił się już do mocno oddalonych podwyżek więc taki komunikat będzie neutralny dla złotówki.

O 14:30 możemy poznać szereg zaległych danych z amerykańskiej gospodarki, które zostały opóźnione ze względu na zawieszenie administracji federalnej. Najważniejsze z nich to sprzedaż detaliczna, dynamika PKB za czwarty kwartał, sprzedaż domów i zamówienia na dobra trwałego użytku. Nie jest jednak pewne czy publikacje nie zostaną ponownie przełożone. Odczyty mogą ustawić barometr względem ryzykownych aktywów i zdecydować o sile dolara.

Czwartek – 7 lutego

O 8:00 poznamy raport na temat bilansu handlowego oraz produkcji przemysłowej w Niemczech. Poprzedni odczyt produkcji przemysłowej za listopad wyszedł bardzo słabo: spadek o 1,9% w porównaniu z październikiem i spadek o 4,6% na bazie rocznej. Rynek oczekuje odbicia produkcji o 0,8% w grudniu. Dane mogą ustawić sentyment na indeksie DAX oraz innych europejskich rynkach akcji w tym na WIG20.

O 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie polityki monetarnej oraz raport na temat inflacji. Inflacja powyżej celu oraz wysoka dynamika płac sprzyjają podwyższeniu stóp, jednakże bilans ryzyk związanych z brexitem wyklucza ten scenariusz. Rynek oczekuje utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Kluczowy może okazać się komunikat po posiedzeniu.
W horyzoncie tygodnia o sile funta mogą decydować informacje w sprawie negocjacji premier May z Unią w zakresie mechanizmu backstop oraz statusu irlandzkiej granicy.

Piątek – 8 lutego

Tego dnia najciekawszą pozycją będzie raport z kanadyjskiego rynku pracy. Analitycy oczekują, iż w styczniu przybyło 6 tys. nowych miejsc pracy w porównaniu do 9,3 tys. odnotowanych w grudniu. Stopa bezrobocia ma wzrosnąć  do 5,7%. Ze względu dość częste odchylenia danych od prognoz odczyt ten może być dobrą okazją do daytradingu.
Ostatnio Bank Kanady zapowiedział przerwę w podwyżkach stóp procentowych. Ewentualny dobry odczyt z rynku pracy może spowodować powrót dyskusji o podwyżkach i tym samym wzrost kursu dolara kanadyjskiego.

 

Źródło danych: https://pl.investing.com/economic-calendar/

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły