piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Prognozy stóp procentowych na 2023 w Polsce i na świecie

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Dobiegający końca rok 2022 był kolejnym, w którym byliśmy świadkami zjawiska niespodziewanego, a jednocześnie silnie oddziałującego na całą globalną gospodarkę.

Chodzi oczywiście o inwazję Rosji na Ukrainę, która była kolejnym już tak zwanym czarnym łabędziem. Wcześniej zaskoczyła nas pandemia COVID-19 i problemy związane z funkcjonowaniem globalnych łańcuchów dostaw.

Zaowocowało to gwałtownym i niepohamowanym wzrostem inflacji praktycznie na całym świecie. Zdecydowana większość banków centralnych, w celu przeciwdziałania spadku siły nabywczej pieniądza, zdecydowała się na podwyżki stóp procentowych.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co więcej, cykl wzrostów stóp procentowych, w przypadku wielu najistotniejszych gospodarek, jeszcze się nie skończył. Jak przedstawiają się zatem przewidywania ekspertów dotyczące wysokości stóp procentowych na koniec 2023 roku – zarówno w Polsce, jak i w największych światowych gospodarkach? Przekonamy się poniżej:

Stopy procentowe RPP

Zacznijmy od tego, że od jesieni 2021 roku stopa referencyjna NBP poszła w górę o 6,65 punktu procentowego i od września 2022 wynosi 6,75%. Taki poziom osiągnięto za pomocą 11 podwyżek stóp procentowych z rzędu. Na ostatnich trzech zebraniach Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się już na kolejne podwyżki. Co dalej?

Analitycy Narodowego Banku Polskiego w najnowszej Ankiecie makroekonomicznej NBP oczekują, że w 2023 roku średnioroczna stopa referencyjna NBP będzie zbliżona do jej obecnego poziomu. Prognoza centralna na 2023 rok wynosi 6,72%, a 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa to 6,38-7,06%.

Pierwszych obniżek stóp procentowych większość ekonomistów spodziewa się natomiast w pierwszym kwartale 2024 roku. Inne stanowisko zajmują jedynie eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prognozują oni, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe już w czwartym kwartale 2023 roku, a na początek skala obniżek będzie niewielka.

Stopy procentowe Fed

Zacznijmy od najważniejszego banku centralnego na świecie, czyli Rezerwy Federalnej USA (Fed). Od marca 2022 roku podniosła ona stopy procentowe z niemal zerowych do obecnego przedziału 4,25-4,50%.

Co więcej, Fed oficjalnie prognozuje, że czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych – na posiedzeniach w lutym i marcu, obie po 25 punktów bazowych. Następnie mają one zostać utrzymane w przedziale 5-5,25% do końca 2023 roku. To najwyższy poziom od 2007 roku.

Stopy procentowe EBC

Gwałtowny wzrost inflacji skłonił także Europejski Bank Centralny do odejścia od zerowych stóp procentowych i rozpoczęcia cyklu ich podwyżek w lipcu 2022 roku. W tej chwili kształtują się one już na poziomie 2,5%.

Mało tego – prezes EBC, Christine Lagarde na grudniowej konferencji prasowej zapowiedziała, że na następnym posiedzeniu należy spodziewać się kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych, a także podobnego ruchu na kolejnym posiedzeniu.

W konsekwencji eksperci spodziewają się, że cykl podwyżek stóp procentowych w strefie euro zakończy się jeszcze w pierwszym kwartale 2023, a następnie do końca roku pozostaną one bez zmian.

Stopy procentowe BoE

Po agresywnej serii podwyżek rozpoczętej jeszcze w grudniu 2021 roku, stopy procentowe Banku Anglii (BoE) znajdują się obecnie na poziomie 3,5%. Co wydarzy się dalej?

Co ciekawe, ekonomiści wcale nie są co do tego zgodni. Sam Bank Anglii zapowiada, że stopy procentowe BoE osiągną swój szczyt dopiero na początku czwartego kwartału 2023 roku. Osiągnie on wartość 5,2%.

Inni ekonomiści przewidują natomiast, że podwyżki stóp procentowych zatrzymają się w drugim kwartale 2023 na poziomie 4,25% lub w trzecim kwartale, gdzie przyjmą wartość 4,6%.

Pojawiają się także głosy, że czeka nas już tylko jedna podwyżka, na najbliższym posiedzeniu Banku Anglii. Wtedy stopy procentowe wzrosną do poziomu 3,75%, a pod koniec roku mają ponownie spaść do poziomu 3,5%.

Stopy procentowe SNB

Także Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), w reakcji na rosnącą inflację, zrezygnował z utrzymywania stóp procentowych na ujemnym poziomie. Na swoich ostatnich dwóch posiedzeniach SNB podniósł stopy procentowe odpowiednio o 75 i 50 punktów bazowych. W efekcie dziś przyjmują one wartość 1%. Co wydarzy się dalej? SNB

Ekonomiści przewidują dziś, że w marcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych SNB o 50 punktów bazowych. Następnie stopy procentowe mają utrzymać się na poziomie 1,5% do końca 2023 roku.

Stopy procentowe BoJ

Bank Japonii (BoJ) utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym, ujemnym poziomie od stycznia 2016 roku. Co więcej, uchodzi on za najbardziej gołębi bank centralny świata. Czy w związku z wzrostem inflacji w Japonii w przyszłym roku czeka nas w końcu podwyżka stóp procentowych BoJ?

Okazuje się, że nie. Niemal wszyscy analitycy zgodnie przewidują, że stopy procentowe zostaną w Japonii utrzymane na poziomie -0,1% przez cały 2023 rok.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły