środa, 4 października, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Postępowanie UOKiK przeciwko operatorowi giełdy krypto Kanga Exchange

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu. Spółce grozi kara do 10% obrotu.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji przez Kanga Exchange

Informowanie o aprobacie KNF KNF

Operatorowi serwisu Kanga Exchange, spółce Good Solution Investments Limited zostały zatem postawione zarzuty rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Kanga Exchange jest bowiem giełdą kryptowalut, która na swojej stronie internetowej zapewniała, że jej „model biznesowy” posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego.

Z ustaleń Tomasza Chróstnego, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynika, że informacja o rzekomej aprobacie regulatora miała być rozpowszechniana na stronach Kanga.exchange i Kangakantor.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W konsekwencji, prezes UOKiK, po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji, wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów, gdyż Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje.

Co więcej, działalność giełdy nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło zatem wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów.

Wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki

Kolejny zarzut dotyczy promowania serwisu Kanga Exchange na jej stronie internetowej poprzez użycie sformułowania, że jest ona „polską giełdą kryptowalut”. Operatorem serwisu Kanga Exchange jest Good Solution Investments Limited z siedzibą w Belize.

UOKiK podkreśla, że zgodnie z regulaminem, prawem właściwym dla umów z użytkownikami również jest prawo Belize. W tej sytuacji fakt, że osobą uprawnioną do reprezentacji spółki jest obywatel Polski, w ocenie prezesa UOKiK nie uzasadnia rozpowszechniania informacji o polskim pochodzeniu produktu.

Prezes Chróstny zaznaczył również, iż wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe. Kwestionowany zapis o 'polskiej giełdzie kryptowalut’ ma bowiem uwierzytelnić działalność serwisu.

Gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług.

Jaka kara grozi Kanga Exchange? kara pieniężna

Jeśli zarzuty w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów się potwierdzą, Good Solution Investments Limited grozi kara do 10% obrotu.

Ponadto, spółka widnieje też na liście ostrzeżeń KNF w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa. Sprawę obecnie bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Warto dodać, że to nie jedyne działanie prezesa UOKiK na rynku kryptoaktywów w ostatnim czasie. UOKiK śledzi, bada i podejmuje także działania wobec przedsiębiorców, którzy tak jak Kanga Exchange prowadzą giełdy kryptowalut lub zachęcają do nowoczesnych form inwestowania z wykorzystaniem tokenów lub innych kryptoaktywów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Onde zawarło umowę na ponad 350 mln zł – akcje zwyżkują

Onde podało dziś rano, że spółki celowe należące do Grupy ZE PAK zleciły firmie budowę elektrowni wiatrowych o łącznej...

Podobne artykuły