poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Newag z wielkim kontraktem – akcje zwyżkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Newag ogłosił wczoraj zawarcie umowy z francuskimi spółkami z grupy Akiem na dostawę 30 lokomotyw elektrycznych wraz z umową na świadczenie usług utrzymania prewencyjnego i korekcyjnego lokomotyw przez osiem lat. Szacowana wartość umów wynosi około 164 milionów euro netto.

Informacja ta wywołała wzmożony popyt na akcje spółki Newag. Wczoraj ich kurs poszedł w górę aż o 7,5%, a dziś zwyżka jest kontynuowana.

Newag z największą wartościowo umową w swojej historii Newag Griffin

Newag poinformował wczoraj o zawarciu umów ze spółkami z francuskiej grupy Akiem – wiodącym europejskim dostawcą rozwiązań w zakresie wynajmu lokomotyw i pociągów pasażerskich. Zawarte kontrakty opiewają na 164 milionów euro. To największe pod kątem wartości zamówienie w historii firmy Newag.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Przedmiotem umów jest dostawa trzydziestu lokomotyw elektrycznych oraz świadczenie usług utrzymania prewencyjnego i korekcyjnego Lokomotyw przez okres ośmiu lat. Dostawy lokomotyw będą realizowane w latach 2025-2027.

Na wynagrodzenie w łącznej kwocie 164 milionów euro netto składa się 128,1 miliona euro za dostawę lokomotyw (płatne proporcjonalnie po dostawie każdego pojazdu) oraz 35,97 miliona za usługi utrzymania.

Newag podał ponadto, że umowy przewidują również prawo opcji zamówienia przez zamawiającego do pięćdziesięciu dodatkowych lokomotyw wraz ze świadczeniem usług utrzymania prewencyjnego i korekcyjnego lokomotyw, z którego zamawiający może skorzystać do 31 grudnia 2025 roku.

Szacowana wartość umów z uwzględnieniem prawa opcji w całości – czyli w razie rozszerzenia przedmiotu umów o dostawę pięćdziesięciu dodatkowych lokomotyw wraz ze świadczeniem usług utrzymania – wynosi około 445,5 miliona euro netto.

Prezes Newag i CEO Akiem o rozpoczętej współpracy

Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu Newag oznajmił, że “jest bardzo zadowolony z faktu, że jeden z największych podmiotów ROSCO w Europie wybrał platformę sześcioosiowych elektrycznych lokomotyw towarowych Dragon 2 składając największe wartościowo zamówienie na nasze pojazdy w historii firmy”.

Prezes Zarządu Newag zaznaczył, że spółka “z prawdziwą przyjemnością wita Akiem w gronie swoich strategicznych klientów”. Zbigniew Konieczek dodał, iż “wierzy, że niezawodne lokomotywy tej platformy spełnią oczekiwania biznesowe klientów firmy Akiem z Europy Środkowej”.

Z kolei CEO grupy Akiem, Fabien Rochefort przekazał, że “lokomotywy Dragon-2, utrzymywane przez Newag, umożliwią środkowoeuropejskim klientom rozwój nowych usług kolejowych przewozów towarowych, w których cięższe pociągi będą kursować z większymi prędkościami i zapewnią najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa”.

CEO Akiem dodał ponadto, że grupa “jest podekscytowana rozpoczęciem współpracy z Newagiem i możliwością zaoferowania nowych możliwości klientom w Europie Środkowej”.

Akcje mocno w górę

Informacja o największego pod kątem wartości kontraktu w historii Newag, wywołała prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie, akcje spółki podrożały wczoraj aż o 7,5%. Co więcej, dziś ten wzrost jest kontynuowany – w tej chwili kurs pnie się w górę o 1,7%, notując tym samym najwyższą wartość od listopada 2021 roku.

Wykres akcji spółki Newag

O spółce

Newag to polskie przedsiębiorstwo produkcyjne specjalizujące się w produkcji oraz modernizacji taboru szynowego, zarówno spalinowego, jak i elektrycznego, oraz wagonów pasażerskich.

Główna siedziba spółki znajduje się w Nowym Sączu, a w Gliwicach znajdował się Zamiejscowy Wydział Produkcji Lokomotyw Elektrycznych. Zakłady wywodziły się z warsztatów kolejowych założonych w 1876 roku, a w latach 1952-2005 funkcjonowały jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) Nowy Sącz.

Poza Polską, pociągi produkcji Newag możemy obecnie spotkać we Włoszech i w Bułgarii. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zadebiutowała w grudniu 2013 roku,

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły