piątek, 10 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

NABE coraz bliżej. Akcje 3 największych spółek energetycznych wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

PGE, Enea, TAURON Polska Energia i Energa otrzymały w sobotę od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych, propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji przejęcia aktywów węglowych celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Dokument ten w szczególności zawiera propozycję ceny nabycia akcji spółek zależnych, kluczowe warunki ekonomiczno-prawne przeprowadzenia transakcji, w tym kluczowe postanowienia przedwstępnej umowy sprzedaży oraz przyrzeczonej umowy sprzedaży, a także proponowany mechanizm rozliczenia długu wewnątrzgrupowego.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje firm PGE, Enea i Tauron notują dziś rano wzrosty wynoszące co najmniej kilkanaście procent.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Oferta Skarbu Państwa dla PGE PGE

Zgodnie z propozycją kwota ceny sprzedaży 100% akcji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Equity Value) wynosi 849 milionów złotych w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na dzień 30 września 2022 roku (rozliczenie według mechanizmu locked-box) skorygowaną o wartość długu netto.

Dokument przewiduje, że zadłużenie PGE GiEK wobec PGE w kwocie 5,4 miliarda złotych podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata 70% długu zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa.

Ewentualne pozostałe zadłużenie istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa akcji PGE GiEK (o ile wystąpi) zostanie spłacone przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.

Oferta Skarbu Państwa dla Enei

W przypadku Enei zaproponowana cena sprzedaży udziałów Enea Wytwarzanie wynosi 2,479 miliarda złotych, a akcji Enea Elektrownia Połaniec – 632 milionów PLN w oparciu o wartość przedsiębiorstw ustaloną według mechanizmu locked-box na dzień 30 września 2022 roku skorygowaną o wartość długu netto.

Dokument przewiduje, że zadłużenie spółek zależnych wobec Enei w kwocie 2,38 miliarda złotych podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa do wysokości 70% długu.

Jeżeli zadłużenie spółek zależnych istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa udziałów będzie wyższe, różnica zostanie spłacona przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.

Oferta Skarbu Państwa dla spółki TAURON Polska Energia Tauron Polska Energia

Skarb Państwa zaproponował nabycie akcji Tauron Wytwarzanie za cenę sprzedaży w kwocie 1 PLN wraz ze spłatą wobec Grupy Tauron zadłużenia spółki istniejącego na dzień nabycia akcji Tauron Wytwarzanie przez Skarb Państwa.

Według stanu na dzień 30 września 2022 roku zadłużenie stanowiło kwotę 6,326 miliarda złotych. Zadłużenie do dnia zamknięcia zostanie zmniejszone o kwotę 652 milionów PLN w wyniku konwersji części istniejącego długu Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego na kapitał własny spółki.

Część zadłużenia Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego w kwocie 2,12 miliarda złotych podlegać będzie spłacie przez okres ośmiu lat od dnia zamknięcia, a spłata zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa, która odpowiada wysokości 70% długu.

W pozostałej części zadłużenie Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego istniejące na dzień zamknięcia ma zostać spłacone przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji, którego uruchomienie ma nastąpić nie później niż w terminie 90 dni od dnia zamknięcia.

Negocjacje będą trwały nadal

Spółki PGE, Enea, TAURON Polska Energia i Energa poinformowały, że pozostałe rozliczenia wewnątrzgrupowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń dotyczących uprawnień do emisji CO2, są realizowane na bieżąco i nie będą miały wpływu na cenę sprzedaży.

Jak podano, dokument nie stanowi oferty ani zobowiązania do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Nie ma charakteru wiążącego. Dokument będzie przedmiotem dalszych negocjacji grup energetycznych ze Skarbem Państwa, których celem będzie ostateczne uzgodnienie i podpisanie dokumentu podsumowującego warunki transakcji.

Firmy poinformowały, że przeprowadzą szczegółową analizę propozycji. Ewentualna akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółki niezbędnych zgód korporacyjnych. Jak podano, dokument zostanie podpisany tylko w przypadku zakończenia negocjacji Skarbu Państwa ze wszystkimi czterema spółkami.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski w komunikacie prasowym oznajmił, że “to przełomowy krok w procesie tworzenia NABE. Szczegółowe warunki transakcji będą jeszcze przedmiotem negocjacji.

Z kolei jej finalizacja ograniczy ryzyka kosztów CO2 grupy i otworzy PGE na możliwość pozyskiwania finansowania na inwestycje zgodne ze strategicznym kierunkiem, który – jako lider transformacji energetycznej w Polsce – spółka sobie wyznaczyła”.

Akcje wystrzeliły

Sobotni komunikaty spółek PGE, Enea i TAURON Polska Energia wywołały prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie dziś rano akcje Polskiej Grupy Energetycznej drożeją już o 14,9%, osiągając tym samym najwyższą wartość od sierpnia ubiegłego roku.

Wykres akcji PGE

Jeszcze lepiej radzą sobie akcje spółki TAURON Polska Energia, które zyskują dziś przed południem 24,6% i tym samym osiągając najwyższą cenę od czerwca 2022 roku.

Wykres akcji TAURON

Najmocniej – aż o 28%, idą w górę dziś rano jednak akcje Enei. Ich cena – podobnie jak papierów wartościowych PGE – jest dziś najwyższa od sierpnia ubiegłego roku.

Wykres akcji Enea

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły