poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Miedź i złoto pod presją. Silny dolar wpływa na ceny kruszców

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Kontynuacja spadków cen miedzi

Notowania miedzi w ostatnich tygodniach nie mają zbyt dobrej passy. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze w połowie kwietnia oscylowała niedaleko poziomu 3 USD za funt, podczas gdy obecnie porusza się ona w okolicach 2,65 USD za funt. Z technicznego punktu widzenia, sytuacja na wykresie tego surowca pogorszyła się znacząco podczas pierwszej sesji maja, kiedy to notowania miedzi w USA gwałtownie spadły, wyrywając się tym samym dołem z wielotygodniowej konsolidacji.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Późniejsze tygodnie na rynku miedzi były zdominowane przez stronę podażową. Temu rozwojowi wydarzeń sprzyjała sytuacja polityczna na świecie, w tym przede wszystkim zaostrzenie konfliktu handlowego pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Dopóki konflikt trwa, budzi on obawy, że całe zamieszanie przełoży się negatywnie na globalną gospodarkę, a więc także popyt na miedź.

Na razie jednak tej zależności nie widać. Mimo że oczekiwanie tegorocznego spowolnienia gospodarczego w niektórych ważnych państwach na świecie (m.in. w Chinach) ma uzasadnienie, to na razie popyt na miedź w Państwie Środka jest solidny. W ubiegłym miesiącu nawet on wzrósł ze względu na dobre wyniki sprzedaży urządzeń klimatyzacyjnych w tym kraju.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Inwestorzy na rynku miedzi na razie jednak zdają się nie zważać na pozytywne informacje. Nie przekonują ich ani dane dotyczące sporego popytu na miedź, ani nawet zagrożenie kolejnym strajkiem. W tym tygodniu pracownicy kopalni Chuquicamata, należącej do giganta Codelco, odrzucili nowe propozycje płacowe i wyrazili poparcie dla strajku. Nie wiadomo, czy ten fakt przełoży się na podaż miedzi, ponieważ w grę wchodzi jeszcze mediacja z udziałem przedstawicieli rządu Chile.

Presja silnego dolara na notowania złota

Inwestorom na rynku złota daleko jest do optymizmu. Co prawda w ubiegłym tygodniu notowania tego kruszcu odbiły się – już po raz kolejny – od wsparcia w okolicach 1270-1275 USD za uncję, jednak ruch wzrostowy nie trwał długo. Notowania żółtego kruszcu dotarły w tym tygodniu zaledwie do okolic 1290 USD za uncję, jednak później strona podażowa z powrotem objęła przewagę.

Zaostrzenie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami pomaga stronie popytowej na rynku złota ze względu na status tzw. bezpiecznej przystani, jaki posiada ten kruszec. Jednak w ostatnich tygodniach równie dobrą „bezpieczną przystanią” – o ile nie lepszą – jest amerykański dolar. Wartość waluty USA dotarła już do tegorocznych maksimów, a to wywiera spadkową presję na ceny złota, które są negatywnie skorelowane z USD. Dopóki więc sytuacja na wykresie amerykańskiego dolara się nie zmieni, trudno oczekiwać istotnych zwyżek na wykresie cen złota.

Notowania złota – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły