Metale szlachetne tracą w tym tygodniu. Kurs srebra spadł o 5%.

0

Główne metale szlachetne w zeszłym tygodniu (08.08-12.08) zyskiwały. Patrząc dziś, 17 sierpnia na rynki metali szlachetnych zauważyć można, że te tracą w trwającym tygodniu. Najbardziej notowania obniżył srebrny kruszec. Kurs srebra spadł w ciągu ostatnich dni o 5%. Metale szlachetne wracają do dolnych ograniczeń?

Spadek popytu rynku metali szlachetnych

Od początku obecnego tygodnia (15.08-19.08) notowania głównych kruszców obniżają się. Popyt na metale szlachetne ucierpiał, ponieważ inwestorzy w ostatnich dniach przygotowywali się na dzisiejszą publikację protokołu z posiedzenia FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku). Oczekiwanie przyczyniło się do spadku zainteresowania rynkiem metali szlachetnych, gdyż kapitał skierował się na rynki akcyjne.

Treść protokołu FOMC znana

Decyzje Rezerwy Federalnej stanowią jeden z determinantów ceny głównych metali szlachetnych. Dziś opublikowany został protokół z ostatniego spotkania FOMC, czyli jednego z organów Rezerwy. Inwestorzy znają już treść zapisu ostatniego spotkania. Jak wynika z protokołu, tempo podwyżek stóp procentowych zwolni dopiero “w pewnym momencie“. Uczestnicy rynku z udostępnionego protokołu wyciągną zapewne wskazówki dotyczące polityki banku centralnego. Zachowanie inwestorów widoczne będzie najprawdopodobniej również na rynku kruszców.

Złoto powraca w okolice 1760 USD

Kurs spod złota obniżył się jak na razie w tym tygodniu o ponad 2%. Spośród głównych metali szlachetnych, to złoto straciło właśnie najmniej. Warto zauważyć jednak, że rynek tego kruszca wymazał zyski z poprzedniego tygodnia i znalazł się w okolicach 1760 USD. Tym samym notowania złota powróciły do poziomów z początku sierpnia.

Spoglądając na obecną sytuację warto zauważyć, że dziś rano złoto przełamało zakres średniej kroczącej SMA 88. Rynek ma teraz otwartą drogę do tego, aby powrócić do zakresu wsparcia: 1730-1739 USD. Jednak zanim się to stanie, dobrze by było, aby kurs złota podjął się przetestowania od dołu pewnej strefy. Mowa tu o obszarze wyznaczonym przez średnią kroczącą oraz zakres oporu (1783-1791 USD).

Wykres XAUUSD
Kurs złota XAUUSD 17.08.2022

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż tak naprawdę rynek otwartą ma obecnie drogę do spadków i nie musi być skory dokładnie testować istotnych zakresów. Należałoby zatem obserwować, jak zachowa się rynek złota w najbliższym czasie.

Srebro traci 5% w ostatnich dniach

Wiadomym jest, że srebro cechuje większa zmienność od złota. To właśnie kurs srebra w ostatnich dniach najmocniej się obniżył. Srebro straciło 5% w ostatnich kilku dniach i wiele wskazuje na to, że to nie koniec strat w tym tygodniu.

Rynek srebra rozpoczął dziś zmagania poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 77. W godzinach porannych rynek zdołał potwierdzić od dołu ten zakres i kierował się w stronę niższego terytorium. Podobnie jak w przypadku złota, również przed srebrem otwarta droga do niższych poziomów. Aktualnie kurs wynosi 19,79 USD i celem dla rynku wydaje się w najbliższym czasie powrót do strefy wsparcia: 19,22-19,40 USD. Życzeniowo podchodząc do tematu, dobrze byłoby zobaczyć najpierw re-test średniej.

Wykres XAGUSD
Kurs złota XAGUSD 17.08.2022

Platyna również mocno traci, co dalej?

W przypadku innego kruszca – platyny sytuacja pod względem straty wygląda podobnie do tej na rynku srebra. Notowania tego metalu szlachetnego również mocno traciły w tym tygodniu. Od poniedziałku, 15 sierpnia kurs platyny spadł o około 4,50%.

Omawiając sytuację na rynku platyny, warto zacząć od tego, że cena oscyluje aktualnie na zakresie średniej kroczącej SMA 77. Jest to zgoła odmienna sytuacja od tej na pozostałych, wymienionych wyżej rynkach metali szlachetnych. Teraz od rynku oczekuje się, aby pokazał, czy zamierza przetestować jeszcze zakres średniej. Jeżeli nie, celem dla tego rynku będzie również strefa wsparcia w postaci przedziału cenowego: 899,39-907,63 USD.

Wykres XPTUSD
Kurs platyny XPTUSD 17.08.2022

Podsumowanie

Rynki głównych kruszców wydają się zmierzać w stronę swoich stref wsparcia. Obserwować warto będzie teraz, czy któryś z rynków przed zejściem, da nieco lepszą perspektywę sprzedającym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj