Metale szlachetne mocno w górę. Analiza złota, srebra i platyny.

0

Niestabilność sektora bankowego i brak zaufania inwestorów znów przeniosły kapitał w bezpieczną stronę. Względem ostatniej środy (15.03) metale szlachetne poszły mocno w górę. Przedwczoraj, w poniedziałek, 20 marca złoto przekroczyło cenę 2000 dolarów za uncję. Srebro natomiast dziś, w środę 23 marca sięgnęło poziomu 23 USD. Platyna tym czasem walczy o pokonanie zakresu 1000 dolarów. Jak dokładnie wygląda sytuacja na rynkach popularnych metali szlachetnych? Analiza złota, srebra i platyny.

Wzrosty cen kruszców wynikiem obaw o kondycję gospodarki USA

Pod koniec minionego tygodnia, dokładnie w piątek 17 marca metale szlachetne szczególnie wzrosły. Zawirowania w sektorze bankowym ponownie oddziaływały na inwestorów i popchnęły kapitał w bezpieczne miejsca. Tego dnia rynki zareagowały na złożony przez SVB Financial Group wniosek o upadłość. Doniesienia zaniepokoiły inwestorów i wzrosty cen kruszców były wynikiem obaw o kondycję gospodarki USA.

Stopy procentowe w USA jednak wzrosły

Oczekiwanie na dzisiejszą decyzję Rezerwy Federalnej, elektryzowało inwestorów na całym świecie. Przez kilka ostatnich dni obserwatorzy rynku debatowali o tym, na jaki ruch zdecyduje się Fed. Decyzja nie jest już tajemnicą. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ogłosił podwyżkę kluczowej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. W wyniku dzisiejszej decyzji poziom stóp osiągnął 5%.

W oświadczeniu Fed podanym do decyzji wytłumaczono, że inflacja pozostaje nieakceptowalnie podwyższona. Ponadto w dokumencie odniesiono się do kwestii sektora bankowego. Rezerwa Federalna podkreśliła, iż system finansowy pozostaje „zdrowy i odporny”. Przyznano jednak, że najnowsza decyzja skutkuje bardziej restrykcyjnymi warunkami kredytowymi, co obciąży m.in. aktywność gospodarczą.

Złoto zawitało na poziomie 2000 USD

Rzeczywiście złoto na przestrzeni ostatniego tygodnia (15.03-22.03) wykonało solidny ruch wzrostowy. Jednak co najważniejsze, w piątek (17.03) zawitało na poziomie 2000 USD. Tego dnia złoto było najdroższe od 12 miesięcy. Notowania żółtego kruszcu najwyżej dobiły rejonów 2011 dolarów za uncję. Wówczas pojawiło się cofnięcie. Obecnie, pod koniec dnia w środę 22 marca złoto oscyluje przy 1970 USD.

Sytuacja na wykresie podpowiada, że złoto ma sposobność do tego, aby powrócić powyżej 2000 USD. Jednak taki ruch mógłby odbyć się po cofnięciu. Ono z kolei polegałoby na zejściu kursu w rejony 1950 dolarów za uncję. W nich ten metal szlachetny ruszyłby w drogę na 2000 USD. Pytanie jednak, czy zdoła to miejsce przełamać. Możliwe bowiem, że jedynie sięgnie tego pełnego, psychologicznego zakresu i cofnie.

Wykres XAUUSD, metale szlachetne
Wykres XAUUSD (złoto) H4 22.03.2023

Kurs srebra tuż pod poziomem 23 dolarów za uncję

Z popularnych kruszców w ostatnich dniach (15.03-22.03) najlepiej spisało się srebro. To właśnie notowania tego kruszcu skoczyły o blisko 6%. Dzięki temu wzrostowi, dziś oglądamy kurs srebra tuż pod poziomem 23 dolarów za uncję.

Patrząc na wykres srebra, należy zauważyć, iż rynek uporał się ze strefą cenową 22,20-22,45 USD i z niej wygenerował dziś wzrost. Rynek ma zatem otwartą drogę do kontynuowania podejścia. Schematycznym ruchem notowania srebrnego metalu mogą dotrzeć w rejony 24,10-24,35 USD.

Wykres XAGUSD, metale szlachetne
Wykres XAGUSD (srebro) H4 22.03.2023

Platyna nie radzi sobie z pokonaniem poziomu 1000 dolarów za uncję

Spośród głównych metali szlachetnych to platyna radzi sobie w omawianym czasie najsłabiej. Rynek w ciągu trzech dni w okresie 15.03-22.03 walczył o poziom 1000 dolarów za uncję. Każdorazowo jednak nie radził sobie z jego pokonaniem. Notowania platyny w końcu odbiły się od tego poziomu i w konsekwencji oscylują w rejonach 980 USD.

Perspektywa wykresu rynku platyny podpowiada, że rynek zebrać się może do wzrostu. Jednak przed właściwym ruchem w górę, ma szansę nieco cofnąć. Polegałoby to na zejściu do strefy wsparcia, czyli obszaru cenowego 967-975 USD. Z niego platyna poderwałaby się do wzrostu. Pewnym ruchem podeszłaby pod 1000 USD i przełamała ten zakres.

Wykres XPTUSD, metale szlachetne
Wykres XPTUSD (platyna) H4 22.03.2023

Podsumowanie

Metale szlachetne czerpią pełną parą na obecnej sytuacji w świecie finansowym. Kapitał ucieka do aktywów typu safe haven. Złoto, srebro i platyna mogą zatem w najbliższym czasie jeszcze na tym skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj