piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs ropy WTI poniżej 55 USD za baryłkę po informacji o nowych cłach

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Gwałtowna przecena ropy naftowej po zaostrzeniu wojny handlowej USA i Chin.

Bieżący tydzień nie zapowiadał się szczególnie emocjonująco na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca w pierwszej połowie tygodnia rosły, odrabiając straty z wcześniejszych tygodni. Niemniej, wczoraj ceny ropy naftowej dynamicznie spadły. Notowania ropy WTI zeszły poniżej  55 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do okolic 61 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zniżka jednak nie jest kontynuowana, a notowania ropy naftowej delikatnie odbijają się w górę.

Gwałtowny ruch cen ropy w dół wczoraj wynikał z czynników politycznych. Donald Trump poinformował o wprowadzeniu 10-procentowych ceł importowych na kolejne dobra sprowadzane z Chin, o wartości 300 mld USD począwszy od 1 września br. Co więcej, amerykański prezydent zagroził dorzuceniem do tego kolejnych ceł, jeśli chiński przywódca, Xi Jinping, nie zdoła szybko doprowadzić do porozumienia dotyczącego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W bieżącym tygodniu miały miejsce rozmowy dyplomatów z USA i Chin w sprawie trwającego konfliktu handlowego obu tych gospodarczych potęg. Co prawda nikt nie oczekiwał istotnych postępów w tej sprawie, ale tak nagłe i nieprzyjemne zakończenie negocjacji też nie było brane pod uwagę i okazało się zaskoczeniem dla inwestorów. Jednocześnie, wywołało ono obawy o sytuację w globalnej gospodarce i popyt na surowce, a tym samym, także presję na spadek cen surowców powiązanych z globalną koniunkturą. Warto wspomnieć także o tym, że dane makro w USA wczoraj również były rozczarowujące, co było kolejnym ciosem w rynek ropy naftowej.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Powyższe informacje składają się na powrót presji na spadek cen ropy naftowej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że potencjał spadkowy tego surowca jest ograniczany przez działania OPEC. Porozumienie naftowe państw kartelu i niektórych krajów spoza organizacji utrzymuje produkcję ropy naftowej w ryzach. Większym wyzwaniem w skali globalnej staje się więc nie duża podaż, lecz rozczarowujący popyt.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania soi w USA pod wyraźną presją podaży.

Bieżący tydzień przynosi dynamiczną przecenę soi. Notowania tego towaru w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły tydzień w okolicach 9 USD za buszel, podczas gdy obecnie poruszają się w okolicach 8,60-8,70 USD za buszel. Tym samym, cena soi jest na drodze do najgorszego tygodnia od prawie trzech miesięcy.

Głównym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen soi, jest obecnie kolejne fiasko negocjacji handlowych na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Konflikt handlowy pomiędzy tymi dwiema kluczowymi gospodarkami świata trwa już od roku. Obecnie nie tylko nie widać jego końca (mimo wielu prób osiągnięcia porozumienia), lecz nawet konflikt się zaostrza.

Ogłoszenie nowych ceł importowych na dobra sprowadzane z Chin do USA w tym tygodniu było kolejnym ciosem dla notowań soi, czyli towaru stanowiącego ważny przedmiot handlu pomiędzy USA i Chinami. W tym kontekście na dalszy plan schodzą komunikaty o pojedynczych zamówieniach za amerykańską soję z Państwa Środka. Mają one co prawda pozytywny wydźwięk, jednak bez osiągnięcia trwałego porozumienia, import soi do Chin ze Stanów Zjednoczonych pozostanie przytłumiony.

Notowania soi w USA – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły