Kurs platyny sięgnie 1100 USD? Odmienne nastroje złota i srebra.

0

W ciągu ostatnich kilku dni wzrosły notowania większości popularnych metali szlachetnych. Szczególny skok zauważyć można w przypadku rynku platyny. Na początku nowego roku kurs platyny bliski był sięgnięcia poziomu 1100 USD. Odmienne nastroje widać u inwestorów na rynku złota i srebra. Dziś, w środę 4 stycznia notowania złota rosną czwarty dzień z rzędu. Srebro natomiast wymazuje ostatnie zyski. Jak wygląda sytuacja rynków głównych kruszców?

Notowania kruszców tracą po danych

Ostatnie dwa dni handlowe grudnia (29.12 i 30.12) obfitowały we wzrosty notowań metali szlachetnych. Nowy 2023 rok rynki głównych kruszców rozpoczęły od zysków. Dopiero dziś, w środę (04.01) po południu pojawiły się straty na rynkach popularnych surowców szlachetnych.

Notowania kruszców zaczęły tracić po publikacji danych z USA. O godzinie 16 (czas w Polsce) pojawił się jeden z najważniejszych raportów dotyczący amerykańskiego rynku pracy. Liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie. Dzisiejszy raport wykazał, że odczyt tzw. JOLTS wyniósł blisko 10,5 mln.

Rynkowi uczestnicy oczekują kolejnych raportów

Notowania metali szlachetnych tj. złoto, srebro czy platyna podawane są w odniesieniu do amerykańskiego dolara. To właśnie od reakcji tej waluty zależą w znacznym stopniu ruchy na rynkach wspomnianych kruszców.

Dolara natomiast do końca tego tygodnia czekają istotne dane z gospodarki USA. Rynkowi uczestnicy oczekują kolejnych raportów z sektora pracy. W piątek, 6 stycznia podany zostanie istotny odczyt tzw. Nonfarm Payrolls, czyli dane obrazujące zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Inwestorzy swoją uwagę skupią również na odczycie stopy bezrobocia za grudzień.

Ponad 50 dolarów ruchu złota w kilka dni

Złoto w ostatnich czterech dniach postawiło na pewne i zdecydowane zyski. W te kilka dni inwestorzy byli świadkami ruchu tego kruszcu o ponad 50 dolarów. Cena złota znalazła się tym samym dzisiaj najwyżej od czerwca 2022 roku.

Jednak, jak wygląda sytuacja z perspektywy wykresu? Rynek opisany wyżej wzrost wykonał w dość techniczny sposób. Pod koniec grudnia pojawił się re-test od góry zakresu średniej kroczącej SMA 88 i rynek rozpoczął ruch w górę. Wczoraj (03.01) notowania podbiły do zakresu oporu: 1846-1857 USD i dziś ten przedział został nadbity. Obecnie notowania poruszają się w tym zakresie, a dla poniższych analiz jest on głównym punktem odniesienia dla najbliższego ruchu.

Scenariusz wzrostowy

W najbliższych dniach warto będzie rozważyć to, w jaki sposób rynek może kontynuować wzrost. Kluczowym założeniem dla takiego ruchu jest utrzymanie notowań w strefie cenowej: 1846-1857 USD. Należy jednak mieć na uwadze, że rynek nadbijać może dolne ograniczenie wspomnianej strefy. Dopiero finalne zwycięstwo popytu w tym obszarze pozwoli przyglądać się wzrostom. Następnie przebicie się przez ostatnie szczyty determinować będzie skok notowań do strefy 1880-1895 USD.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 04.01.2023

Scenariusz spadkowy

Zasadnym zdaje się rozważyć również możliwość spadkową. Tak jak zauważyliśmy wyżej, strefa cenowa 1846-1857 USD stanowi dla rynku opór. Zatem to podaż przejąć może stery w obecnych zakresach. Zejście poniżej opisanych rejonów cenowych i ich re-test od dołu świadczyłby na korzyść cofnięcia. Takie polegać by mogło na spadku do zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 04.01.2023

Schemat srebra – odbijanie się od średniej

Ostatnie dni grudnia rynek srebra spędził na walce o zakres średniej kroczącej SMA 77. Rynek na ruch wzrostowy z jej obszaru zdecydował się podczas pierwszego dnia handlu w nowym roku. Notowania najwyżej sięgnęły rejonów 24,50 dolara za uncję srebra i dziś cofnęły, powracając do zakresu średniej. Taki schemat handlu (odbijanie się od średniej) srebro prezentuje już od blisko 3 tygodni. Czy w najbliższym czasie nadejdzie przełamanie?

Scenariusz wzrostowy

Srebro walczy obecnie o zakres średniej i jednocześnie o utrzymanie poziomu 23,50 USD. Rynek do wykonania wzrostu zdaje się potrzebować pewnego impulsu. Warto będzie obserwować, jak potraktowane zostaną okolice 23,50 dolara. Nadbicie tego poziomu i szybki powrót powyżej mógłby nadać dynamiki wzrostom. Na zasadzie budowy widocznego, wyższego dołka srebro rozpędziłoby się do generowania zysków. Potencjalnym celem dla srebra w najbliższych dniach stają się rejony 24,70-25,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 04.01.2023

Scenariusz spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że srebro odpuści walkę zarówno o zakres średniej, jak i rejony poziomu 23,50 USD. Na zasadzie re-testu tej strefy rynek mógłby rozpocząć ruch spadkowy. W stylu impuls-korekta-impuls notowania powróciłyby do strefy wsparcia: 22,20-22,45 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 04.01.2023

Platyna sięgnie poziomu 1100 USD?

Ostatnie dni, jeżeli chodzi o procentową zmianę notowań, należą do platyny. W ciągu czterech dni notowania tego kruszcu skoczyły o blisko 7,5%. Kurs platyny w ostatnich godzinach bliski był sięgnięcia pełnego poziomu 1100 USD. Warto zauważyć, że wystrzał notowań platyny niesie za sobą pewne konsekwencje. Rynek w znacznym stopniu oddalił się od istotnych dla siebie poziomów odniesienia.

Scenariusz wzrostowy

Jeżeli rynek zamierza kontynuować wzrost, kolejną strefą akumulacji okazać się mogą rejony 1055-1065 USD. Notowania mogą cofnąć do tego zakresu, aby zebrać niezbędny popyt do próby przebicia poziomu 1100 dolarów za uncję.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 04.01.2023

Scenariusz spadkowy

Platyna obecnie oscyluje na poziomach z lutego i marca ubiegłego roku i to właśnie z tego okresu warto wyznaczyć ważniejsze poziomy. Oporem dla rynku zdaje się być przedział cenowy: 1095-1100 USD. Podbicie do tych rejonów skutkować może pobudzeniem podaży. Schematycznym zejściem notowania platyny cofnęłyby w najbliższych dniach do strefy cenowej: 1037-1045 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 04.01.2023

Podsumowanie

Rynki metali szlachetnych mogą zdecydować się na cofnięcie w najbliższych dniach. Po pierwsze wiele zależeć będzie od danych napływających z USA, po drugie w większości notowania znajdują się na istotnych oporach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj