sobota, 27 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs euro do dolara (EURUSD) wchodzi w fazę korekty

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Nadchodzący tydzień będzie mocno ospały najprawdopodobniej aż do środowego wieczora ze względu na publikację zapisów z ostatniego posiedzenia FED z końcówki lipca. Przypomnijmy że doszło wtedy do wydarzenia niemającego miejsca od lat czyli do pierwszej obniżki stóp procentowych o 25 p.b.

Na wykresie pary euro do dolara (EURUSD) widać pierwszą próbę podbicia po bardzo mocnym zejściu z ubiegłego tygodnia. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

Overbalance i SMA33

W obecnym impulsie spadkowym z którym mamy do czynienia od 6 sierpnia największa korekta ma rozmiar 74 pipsów co w zestawieniu z zasięgiem całego impulsu (183 pips) daje nam współczynnik korekta/impuls na poziomie 40%.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jaki z tego wniosek? EURUSD nie jest instrumentem na którym można rozgrywać metody oparte na krótkoterminowym momentum. Wychodzę z zasadą że aby dobrze rozegrać dany rynek najpierw trzeba przeanalizować jakich narzędzi do tego użyć a analiza współczynnika korekta/impuls daje nam informację czego oczekiwać od rynku.

Zasięg największej korekty odstawiony na ostatnim dołku z piątku wskazuje na ciekawe miejsce w okolicy 1,1140. To w tym miejscu wypada zasięg wyznaczony metodą Overbalance dlatego też będziemy bacznie obserwować to miejsce. To w tym miejscu dostaniemy odpowiedź na pytanie co dalej. Czy kontynuujemy długoterminowy trend spadkowy czy też wchodzimy w fazę głębszej korekty i test okolic 1,1250.

Na uwagę zasługuje też fakt wyjścia ceny ponad SMA33 co sugeruje nam nadejście konsolidacji czy też fazy korekty na tym instrumencie.

Kijuny

Kijuny są świetną opcją do analizy rynku na „pierwszy rzut oka”. Wskazują one gdzie wypada zniesienie 50% ostatniego impulsu z ostatnich 26 okresów . W taki sposób np. Kijun z interwału H4 będzie wskazywał wartość połowy ruchu (liczone od maksimum do minimum) z ostatnich 26 okresów. Dla kogoś kto nigdy nie miał z tym styczności wykres może wyglądać nieco azjatycko (w końcu stąd wywodzą się kijuny) lecz po krótkim zgłębieniu się w ten temat jest to bardzo pomocne i dające wartościowe informacje narzędzie. O tym czym są kijuny i jak je interpretować zrobimy oddzielny materiał a teraz przejdziemy do rzeczy.

Spoglądając na krótkoterminowy kijun H1 możemy zobaczyć, że cena weszła w fazę wzrostów i tak długo jak linia ta będzie pod ceną, tak długo będzie dominował ten trend. Zobaczcie gdzie wypada Kijun H4 – 1,1147 czyli 7 pipsów wyżej od naszego zasięgu wyznaczonego z Overbalance. Zbieg okoliczności?

Schodząc na jeszcze niższy interwał możemy popatrzeć na jeszcze niższe kijuny (m30, m15, m5) które są dla mnie wskaźnikiem krótkoterminowego momentum. Pomiędzy 1,1103 a 1,1098 zbudował się cluster tych kijunów, a cena zaczęła właśnie na niego reagować. Sądzę, że faza korekty jeszcze się nie skończyła a wręcz przeciwnie, dopiero się rozbudowuje.

Pivoty

Pivot dzienny wypada na poziomie 1,1089 a pierwszy target dzienny (R1) na 1,1112 (nie został jeszcze osiągnięty).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły