czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak wygląda sytuacja euro do złotego? Analiza pary EUR/PLN.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Zmagania na rynkach dobiegają już powoli końca w lutym 2023 roku. Inwestorom do rozegrania zostało bowiem jedynie pięć sesji. W trwającym miesiącu na polu walutowym traci polska złotówka. Wykorzystuje to m.in. waluta europejskiej wspólnoty, czyli euro. Spójrzmy na to, jak sytuacja rynku euro do złotego. Zapraszamy na analizę pary EUR/PLN we wtorek, 21 lutego.

Luty trzecim miesiącem podwyżki pary EUR/PLN?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, euro okazuje się w tym roku silniejsze od złotówki. Rynek pary walutowej euro do złotego kontynuuje tym samym odbicie, które rozpoczęło się w grudniu. Warto zaznaczyć jednak, że w grudniu i w styczniu euro zyskało niewiele. Odpowiednio było to +-0,40% oraz +-0,50%. Znacznie lepiej radzi sobie na rzecz złotówki w lutym. Notowania zyskują od początku miesiąca blisko 1%. Wydaje się zatem, że luty będzie trzecim miesiącem podwyżki notowań pary EUR/PLN.

Strefa euro oczekuje na potwierdzenie spadku inflacji

Choć starania na rynkach dobiegają końca w tym miesiącu, inwestorzy na parze walutowej EUR/PLN otrzymają jeszcze istotne dane. Blok państw tworzących strefę euro oczekuje na potwierdzenie spadku inflacji. Szacunki Eurostatu z początku miesiąca wskazały, że wzrost cen konsumpcyjnych za styczeń wyniesie 8,5%. W czwartek, 23 lutego biuro statystyczne Komisji Europejskiej ujawni końcowy raport dotyczący wskaźnika CPI.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Polskie PKB rzeczywiście spadło o 2,4% w IV kwartale?

Natomiast złotówka czeka na istotne dane płynące z gospodarki Polski. Tydzień temu, we wtorek 14 lutego dowiedzieliśmy się o szacunkach dotyczących produktu krajowego brutto (PKB). Wskazały ona na skurczenie się gospodarki w IV kwartale 2022 roku o 2,4%. Oficjalny odczyt pojawi się ostatniego dnia miesiąca. Za tydzień we wtorek, 28 lutego Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje końcowy raport dotyczący polskiego PKB.

Notowania EUR/PLN w strefie 4,7375-4,7505 PLN, co dalej ?

Po omówieniu sytuacji w ujęciu makroekonomicznym czas przyjrzeć się wykresowi pary euro do złotego. W lutym wzrost notowań pary EUR/PLN rozpoczął się ze strefy cenowej 4,6700-4,6830 PLN. Rynek wówczas wykonał pewny ruch wzrostowy i zmierzył się ze średnią SMA 77. Pokonał jej obszar i ruszył pod inną istotną strefę cenową: 4,7375-4,7505 PLN. Z tego zakresu wygenerował impuls i sięgnął szczytu z listopada 2022 roku. Jednak ten ruch okazał się za słaby na generowanie dalszych zysków. Euro powróciło do strefy 4,7375-4,7505 PLN i dość mocno ją naruszyło. Pojawiła się wówczas walka o ten obszar i finalnie przeważyła waluta europejskiego bloku. Rynek zebrał się do wzrostu i sięgnął oporu określonego na 4,7860-4,7990 PLN.

Na początku ubiegłego tygodnia, w poniedziałek 13 lutego notowania pary EUR/PLN znalazły się najwyżej od października. Złotówka nie poddała się i zrzuciła euro z tegorocznego maksimum. Rynek próbował jeszcze walczyć o rejony 4,78 PLN, lecz złotówka sprowadziła kurs do strefy 4,7375-4,7505 PLN. Dziś, 21 lutego notowania znajdują się właśnie w tym obszarze. Dodatkowo, w nim przypada obecnie zakres średniej. Jak wyglądają perspektywy ruchu na najbliższe dni?

Scenariusz wzrostowy

Tak długo, jak strefa cenowa 4,7375-4,7505 PLN będzie utrzymywana, euro ma szansę budowy wzrostu. Każdorazowy re-test średniej SMA 77 nadawałby tempa powrotu do strefy 4,7860-4,7990 PLN.

Kurs pary walutowej euro do złotego wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa EUR/PLN 21.02.2023

Scenariusz spadkowy

Należy jednak rozważyć sytuację, w której rynek zaneguje istotność strefy cenowej: 4,7375-4,7505 PLN. Wówczas na zasadzie jej przełamania rynek mógłby zejść nawet do 4,70 PLN.

Kurs pary walutowej euro do złotego spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa EUR/PLN 21.02.2023

Podsumowanie

Euro i złoty walczą o jak najlepsze zakończenie miesiąca. W przypadku tej pary lepiej prezentuje się waluta bloku państw. Wiele wskazuje na to, że luty będzie trzecim miesiącem podwyżki notowań pary EUR/PLN.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły