piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dlaczego nie warto inwestować w instrumenty finansowe, których nie rozumiemy?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak doskonale wiadomo, inwestowanie to doskonały sposób na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje.

Sukces w tym obszarze opiera się o przyswojenie niezbędnej wiedzy oraz przyjęcie odpowiedniego systemu inwestycyjnego, który w pełni odpowiada naszym preferencjom, jeśli chodzi o czas, akceptowalny poziom ryzyka, ale i oczekiwaną stopę zwrotu.

Wiele osób jednak najpierw przyswaja podstawową wiedzę dotyczącą inwestowania, następnie opracowuje swoją strategię tradingową (lub bazuje na systemie handlowym znalezionym w Internecie, który następnie przetestował na koncie demo i dostosował do swoich potrzeb) i zaczyna ją stosować na każdym instrumencie finansowym, niezależnie od jego specyfiki.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Czy takie podejście do inwestowania zwiększa nasze szanse na zarobek? Niestety, w zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wprost przeciwnie. Dlaczego tak się dzieje? Przekonamy się poniżej:

Różnice między poszczególnymi instrumentami inwestycyjnymi

Ryzyko inwestycyjne Ryzyko inwestycyjne

Nie jest żadną tajemnicą, że już na początku swojej przygody z inwestowaniem, każdy trader powinien znaleźć instrument finansowy, który okaże się dla niego optymalny. W końcu zupełnie inaczej handluje się na akcjach spółek giełdowych za pośrednictwem biura maklerskiego, niż na kryptowalutach.

Jeszcze inną specyfikę mają kontrakty CFD oraz kontrakty terminowe (futures) na pary walutowe, towary czy indeksy giełdowe, gdyż mamy tutaj do czynienia z instrumentami inwestycyjnymi działającymi w oparciu o dźwignię finansową. Poziom ryzyka ponoszony przez inwestora przy takich walorach jest zatem znacznie wyższy.

Płynność i zmienność

To jednak nie wszystko. Skoro wyżej wymienione instrumenty finansowe odnoszą się do różnych rynków, to jak łatwo się domyślić, cechują się one różną zmiennością i płynnością.

Płynność odnosi się do tego, jak szybko lub łatwo można na rynku coś kupić albo sprzedać. Jest to więc sposób mierzenia głębokości rynku. Na rynku o dużej płynności nie dochodzi do nagłych, ekstremalnych skoków cen. Zmienność stanowi natomiast tempo, w którym cena rynkowa zmienia się w określonej jednostce czasu.

Co jednak bardzo istotne, praktycznie na każdym instrumencie inwestycyjnym występują pewne momenty, w których dochodzi do wzrostu zmienności. Zazwyczaj są to sytuacje, gdy na świecie pojawia się jakaś ważna wiadomość, która z reguły jakiegoś zewnętrznego wydarzenia spoza rynku i wpływa na postrzeganie danego instrumentu. Ewentualnie dochodzi do publikacji kluczowych danych makroekonomicznych.

Z tego powodu trzeba znać i rozumieć specyfikę każdego rynku, na którym zamierzamy inwestować. Jeśli nie jesteśmy świadomi jakie czynniki fundamentalne wpływają na wahania kursów na nim, gwałtowny skok zmienności prędzej czy później nas zaskoczy i prawdopodobnie wywoła poważne straty na naszym rachunku inwestycyjnym.

Opłaty i prowizje Gas fee

Gas fee

Warto również zwrócić uwagę, że każdy instrument inwestycyjny wiąże się z innymi kosztami transakcyjnymi. W przypadku kryptowalut mamy do czynienia z tak zwanym “gas fee”, czyli opłatą za potwierdzenie i zrealizowanie transakcji. Scentralizowane giełdy kryptowalut dodatkowo pobierają również prowizję za każdą transakcję.

Spread

Praktycznie w przypadku każdego instrumentu inwestycyjnego mamy również do czynienia ze spreadem. Na realnym rynku (choćby handlu akcjami lub kontraktami futures) pod tym pojęciem kryje się różnica między ceną Ask a ceną Bid.

Cena Ask to wyższa cena z podanych podczas kwotowania, ta po której zawarte są transakcje kupna. Analogicznie cena Bid to niższa cena z podanych podczas kwotowania, ta po której zawarte są transakcje sprzedaży. Co istotne, spread zależy od płynności – im wyższy wolumen, tym niższy spread.

Inaczej kwestia spreadu wygląda, gdy mowa o kontraktach CFD. Na tym instrumencie inwestycyjnym to broker działający w modelu market maker, sam wyznacza wartość na swojej platformie. Jak nietrudno się domyślić, spready w tym przypadku są wyraźnie wyższe niż na realnym rynku.

Swap

Swap na realnym rynku to natomiast naliczana o północy opłata dzienna wynosząca różnicę stóp procentowych krajów z których pochodzą waluty. Na realnym rynku opłaty swapowe dotyczą więc tylko par walutowych.

W przypadku handlu na kontraktach CFD opłaty swapowe pobierane są każdej doby, niezależnie od wybranego przez nas aktywa bazowego. Tutaj także ich wysokość jest wyznaczana przez brokera.

Prowizje za wykonanie zlecenia na rynku

Dodatkowo, praktycznie na każdym realnym rynku, niezależnie od wyboru instrumentu finansowego, musimy płacić prowizję za każdą transakcję. Jest to po prostu opłata naliczana przez biuro maklerskie za wykonanie naszego zlecenia – zarówno kupna, jak i sprzedaży – na rynku.

W konsekwencji, każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę z jakimi opłatami transakcyjnymi wiąże się dany instrument finansowy, a następnie dostosować swój wybór do stosowanej przez siebie strategii tradingowej. Zrozumienie tej zależności jest kluczem do maksymalizacji zysków generowanych za pomocą inwestowania. Opłaty

W innym przypadku może się zdarzyć, że opłaty transakcyjne handel za pomocą wybranego przez nas instrumentu finansowego, pochłania lwią część naszych zysków, podczas gdy stosowanie tej samej strategii na innym walorze pozwoli nam na zawieranie takich samych zleceń przy jednoczesnym znacznym obniżeniu tych kosztów.

“Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz”

Jak zatem widzimy, nie ma żadnych wątpliwości, iż aby w pełni realizować swój potencjał jako inwestorzy, musimy dobrze poznać rynki, na których inwestujemy oraz w pełni zrozumieć jak działają instrumenty finansowe, za pomocą których zawieramy zlecenia.

Na koniec warto tutaj przytoczyć jedną z fundamentalnych zasad najsłynniejszego inwestora, którego za absolutny wzór do naśladowania uznają miliony traderów na całym świecie – Warrena Buffetta. W swoich decyzjach inwestycyjnych (dotyczących przede wszystkim rynku akcji) zawsze kieruje się on sformułowaną przez siebie regułą: “nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły