sobota, 27 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak radzi sobie polska gospodarka? – znamy najnowsze dane GUS

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o gospodarce w grudniu. Wynika z nich, że produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 3,9% w ujęciu rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,8%.

Z kolei sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w grudniu była o 2,3% niższa niż przed rokiem. W ujęciu miesięcznym odnotowano jednak wzrost o 11%. W konsekwencji, na podstawie kompletu danych za czwarty kwartał 2023 roku Bank Pekao prognozuje, że PKB Polski w tym okresie wzrosło o około 1,5% rok do roku.

Produkcja przemysłowa w grudniu nie była tak zła, jak prognozowali ekonomiści Przemysł

Z opublikowanych wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była o 3,9% niższa od tej odnotowanej rok wcześniej. Dla porównania rok temu produkcja w grudniu wzrosła o 1% w ujęciu rocznym. Względem poprzedniego miesiąca odnotowano zaś spadek aż o 9,8%.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co jednak bardzo istotne, rynkowy konsensus zakładał spadek produkcji przemysłowej w Polsce o 5% rok do roku. Oznacza to, że zaraportowany przez GUS regres okazał się wyraźnie mniejszy od prognoz ekonomistów.

Warto dodać, że w całym 2023 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 1,5% niższa niż rok wcześniej. Należy jednak przypomnieć, że mieliśmy tutaj do czynienia z efektem wysokiej bazy, gdyż 2022 rok przyniósł wzrost produkcji o 10,2%.

GUS poinformował również, że spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu. Największy regres dotknął produkcji urządzeń elektrycznych – o 23,8%; chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 15,3%; wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,7%; wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 13,3% oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8%.

Natomiast wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2022 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego wystąpił w 11 działach. Najmocniej zwiększyła się produkcja pozostałego sprzętu transportowego – o 47,8% oraz poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji – o 7,5%.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 0,5% rok do roku

W komunikacie GUS możemy przeczytać również, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w grudniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,5% niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 roku i o 2,9% wyższym w porównaniu z listopadem.

Główny Urząd Statystyczny wyjaśnił więc, że “rok 2023 kończymy z poziomem produkcji bardzo zbliżonym do tego sprzed roku oraz sprzed lat dwóch. Oraz znacząco wyższym niż w latach 2019-2020”.

Sprzedaż detaliczna w grudniu rozczarowała ekspertów Zakupy

Główny Urząd Statystyczny poinformował wczoraj również, że sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w grudniu była o 2,3% niższa niż przed rokiem. Ekonomiści zaznaczają, że odczyt ten stanowi duże rozczarowanie, ponieważ rynkowy konsensus zakładał realny wzrost sprzedaży o 1,7% rok do roku.

GUS podał również, że względem listopada odnotowano zaś wzrost sprzedaży detalicznej o 11%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła jednak w grudniu o 2,9% w ujęciu miesięcznym.

Największy spadek sprzedaży detalicznej w grudniu 2023 (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku odnotowały sklepy obracające takimi grupami produktów, jak: meble, RTV, AGD – o 11,0% oraz prasa, książki i pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach – o 8,3%.

Największy wzrost sprzedaży zaraportowały zaś przedsiębiorstwa sprzedające: pojazdy samochodowe, motocykle i części – o 10,2% oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny – o 2,2%.

Natomiast w całym 2023 roku sprzedaż detaliczna w Polsce zmalała o 2,7% w ujęciu rocznym. Na jej słabość w 2023 roku, według Głównego Urzędu Statystycznego, wpłynął efekt wysokiej bazy z 2022 roku, kiedy sprzedaż napędzały znaczące ruchy migracyjne po wybuchu wojny na Ukrainie.

Produkcja budowlano-montażowa pozytywnie zaskoczyła analityków

Główny Urząd Statystyczny podał też wczoraj, że produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2023 roku wzrosła o 14,0% w ujęciu rocznym. Budownictwo

W porównaniu z listopadem produkcja budowlano-montażowa poszła natomiast w górę aż o 28,7%. Dla porównania, rynkowy konsensus zakładał wzrost produkcji budowlano-montażowej o 4,1% rok do roku i o 17,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Co istotne, w stosunku do listopada 2023 roku zaobserwowano wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa. Najbardziej zwiększyła się produkcja w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – aż o 37,3%.

Zatrudnienie spadło o 0,1% rok do roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wczoraj również dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Okazało się, że według GUS liczba etatów w firmach w grudniu spadła o 0,1% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku i wyniosła 6,495 miliona.

Powyższe dane okazały się lepsze od prognoz ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2% w ujęciu rocznym. Co więcej, warto dodać, że w stosunku do listopada 2023 roku w firmach przybyło około 1000 etatów.

Bank Pekao prognozuje wzrost PKB w IV kwartale o 1,5% Bank Pekao

Bank Pekao, w oficjalnym komentarzu do informacji opublikowanych wczoraj przez GUS oznajmił, iż “na podstawie kompletu danych za IV kwartał prognozuje, że produkt krajowy brutto wzrósł o około 1,5% rok do roku”.

Ekonomiści Banku Pekao oświadczyli ponadto, że “w krótkim terminie dane grudniowe są pozytywne, bo polska gospodarka miała w końcówce roku solidne momentum”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły