sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak kryzys opałowy odbił się na wycenie polskich spółek węglowych?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre, mijają kolejne tygodnie, a Polacy nadal mają ogromne kłopoty z zakupem węgla. Ponadto, nawet jeśli uda się już ten surowiec znaleźć w ilości wystarczającej do zabezpieczenia najbliższych miesięcy, to jego ceny dla gospodarstw domowych są iście astronomiczne…

W efekcie, doszło już nawet do takiej sytuacji, że związek zawodowy Sierpień 80 od 12 września w każdy poniedziałek przeprowadza akcję protestacyjną pod hasłem “Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego”. Polega ona na tym, że w każdy poniedziałek o godzinie 9.00, przed biurem poselskim Mateusza Morawieckiego, ustawiać się będzie kolejka po tani węgiel, który premier Morawiecki i jego ministrowie obiecali Polakom.

Jak w obecnych warunkach radzą sobie na giełdzie polskie spółki węglowe? W końcu przy obecnych cenach tego surowca i rekordowym popycie na niego w naszym kraju, ich przychody są absolutnie rekordowe. Czy skutkuje to skokowym wzrostem cen akcji tych spółek? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od największego podmiotu węglowego notowanego na GPW, spółki wchodzącej w skład WIG20, czyli:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jastrzębska Spółka Węglowa

O spółce

Jastrzębska Spółka Węglowa, czyli popularne JSW to największy w Polsce producent węgla koksowego typu 35 (hard) wysokiej jakości i największa komercyjna grupa koksowni w Unii Europejskiej. Obszar wydobywczy spółki ulokowany jest w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.

Podstawową działalność JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla kamiennego, głównie węgla koksowego i węgla do celów energetycznych, oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych.

Jastrzębska Spółka Węglowa została utworzona 1 kwietnia 1993 roku na bazie części Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego jako jedna z siedmiu działających wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. W lipcu 2011 roku JSW zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Sytuacja na rynku akcji

Jak radzą sobie akcje Jastrzębskiej Spółki Giełdowej w ostatnich miesiącach? Dzień przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ich kurs znajdował się na poziomie 44 złotych. Następnie mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem wzrostowym – rynek szybko sobie bowiem uświadomił, że sankcje na rosyjski węgiel poskutkują wzrostem cen tego surowca, a JSW musi na tym zyskać.

W konsekwencji już 7 marca, akcje węglowego giganta osiągnęły poziom 83.96 PLN. Była to najwyższa cena od czerwca 2018 roku. Następnie doszło do uspokojenia nastrojów i do końca pierwszego kwartału 2022 akcje JSW poruszały się w przedziale od 65 do 80 złotych. W kolejnych dwóch miesiącach ta konsolidacja uległa zwężeniu do przedziału od 62 do 72 PLN za akcję.

Ostatecznie na początku lipca wygenerowany został silny impuls spadkowy. W efekcie, pomimo ogromnego popytu na węgiel i jego wysokich cen, przecena akcji JSW trwa do dziś. W tej chwili ich cena oscyluje w granicach 36 złotych, a jej tegoroczne minimum z 3 października znalazło się ponad 3 PLN niżej. Stanowi ono najniższą wartość od sierpnia 2021 roku.

Wykres akcji JSW

Lubelski Węgiel “Bogdanka”

O spółce

Lubelski Węgiel “Bogdanka” to polski producent węgla kamiennego z siedzibą we wsi Bogdanka koło Łęcznej niedaleko Lublina w zagłębiu lubelskim. Obszar górniczy, na którym prowadzona jest eksploatacja jest położony na terenie gminy Puchaczów. Jest to jedyna kopalnia eksploatująca węgiel kamienny w zagłębiu lubelskim. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 25 października 2009 roku.

Lubelski Węgiel “Bogdanka” jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.

Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Sytuacja na rynku akcji

Jak radzą sobie akcje Bogdanki w ostatnich miesiącach? Dzień przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ich kurs znajdował się na poziomie 30 złotych. Następnie oczywiście mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem wzrostowym. W konsekwencji już 7 marca, akcje węglowego giganta osiągnęły poziom 69.50 PLN. Była to najwyższa cena od stycznia 2018 roku.

Następnie doszło do uspokojenia nastrojów i niemal przez następne pół roku akcje Bogdanki poruszały się w przedziale od 46 do 60 złotych. Ostatecznie na początku września wygenerowany został silny impuls spadkowy. W efekcie, pomimo ogromnego popytu na węgiel i jego wysokich cen, przecena akcji Bogdanki trwa do dziś. W tej chwili ich cena powróciła do okolic 30 złotych, czyli poziomów sprzed wojny na Ukrainie.

Wykres akcji Bogdanki

Polska Grupa Energetyczna

O spółce

Polska Grupa Energetyczna to największe pod względem przychodów, zainstalowanych mocy wytwórczych oraz wolumenu produkcji energii elektrycznej przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce. Dostarcza ona energię elektryczną dla około 5 milionów użytkowników.

Roczna produkcja energii elektrycznej spółki wynosi ponad 54 terawatogodziny, co stanowi 40% krajowej produkcji. PGE powstało w 2007 roku. Podmiotem kontrolującym spółkę jest oczywiście Skarb Państwa.

Co jednak bardzo istotne, w skład Polskiej Grupy Energetycznej wchodzi również spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Jest ona liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego, gdzie udział w rynku wydobywczym tego surowca w Polsce wynosi aż 87%. Do spółki tej należą kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów.

Ponadto, PGE posiada 15,3% udziałów w największym koncernie wydobycia węgla kamiennego w Polsce – Polskiej Grupie Górniczej.

Sytuacja na rynku akcji

Jak radzą sobie akcje PGE w ostatnich miesiącach? Dzień przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ich kurs znajdował się na poziomie 7.20 PLN. Następnie oczywiście mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem wzrostowym. Rajd ceny w górę trwał aż prawie cztery miesiące. Ostatecznie 20 czerwca jej akcje osiągnęły poziom 11.11 PLN. Była to najwyższa cena od marca 2019 roku.

Następnie doszło do uspokojenia nastrojów i przez następne dwa miesiące akcje Bogdanki poruszały się w przedziale od 9.50 do 11 złotych. Ostatecznie w drugiej połowie sierpnia wygenerowany został przerażający ruch spadkowy. Przecena akcji PGE trwa do dziś. W tej chwili ich kurs oscyluje w granicach 4.80 PLN, co jest najniższym poziomem od listopada 2020 roku.

Wykres akcji PGE

Tauron Polska Energia

O spółce

Tauron Polska Energia to polskie przedsiębiorstwo grupujące spółki energetyczne, drugie pod względem wielkości w Polsce w tej branży. Jest jednym z największych holdingów energetycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego – od wydobycia węgla, poprzez wytwarzanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej i ciepła oraz obsługę klienta.

Spółka powstała w grudniu 2006 roku, a jej głównym udziałowcem jest oczywiście Skarb Państwa. Zatrudnia ponad 25 tysięcy pracowników. 30 czerwca 2010 zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Co jednak bardzo istotne, w skład tego holdingu wchodzi spółka Tauron Wydobycie. Jest ona jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Głównym obszarem jej działalności jest wydobycie, wzbogacanie i sprzedaż węgla kamiennego. Rocznie Spółka wydobywa około 6 milionów ton tego surowca.

Sytuacja na rynku akcji

Jak radzą sobie akcje Tauron Polska Energia w ostatnich miesiącach? Dzień przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ich kurs znajdował się na poziomie 2.27 PLN. Następnie oczywiście mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem wzrostowym. Rajd ceny w górę trwał aż prawie cztery miesiące. Ostatecznie 21 czerwca jej akcje osiągnęły poziom 3.64 PLN. Była to najwyższa cena od października 2021 roku.

Następnie doszło do uspokojenia nastrojów i przez następne dwa miesiące akcje Bogdanki poruszały się w przedziale od 3 do 3.48 PLN. Ostatecznie w drugiej połowie sierpnia wygenerowany został przerażający ruch spadkowy. Przecena akcji Tauron Polska Energia trwa do dziś. W tej chwili ich kurs znajduje się poniżej 1.75 PLN, co jest najniższym poziomem od listopada 2020 roku.

Wykres akcji Tauron

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

O spółce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli popularny PGNiG to największe przedsiębiorstwo w Polsce zajmujące się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, importem gazu, a także magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją paliw gazowych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Pakistanie oraz na Norweskim Szelfie Centralnym. Posiada także koncesję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. PGNiG zostało założone w 1982 roku, a w październiku 1996 przekształcono je w spółkę akcyjną, w której całkowite udziały miał Skarb Państwa. We wrześniu 2005 zadebiutowała ona na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Już niebawem ma natomiast dojść do przejęcia PGNiG przez spółkę PKN Orlen.

Co jednak najistotniejsze, PGNiG jest właścicielem największego pakietu akcji – aż 20,4% – w Polskiej Grupie Górniczej, największym koncernie wydobycia węgla kamiennego w Polsce.

Sytuacja na rynku akcji

Jak radzą sobie akcje PGNiG w ostatnich miesiącach? Dzień przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ich kurs znajdował się na poziomie 5.52 PLN. Następnie oczywiście mieliśmy do czynienia z gwałtownym ruchem wzrostowym. W konsekwencji już 7 marca, akcje węglowego giganta osiągnęły poziom 7.50 PLN. Była to najwyższa cena od lutego 2019 roku.

Następnie jednak błyskawicznie wygenerowany został silny ruch spadkowy. Przecena akcji PGNiG trwała aż do 15 lipca, kiedy to cena osiągnęła wartość 5.25 PLN. Wtedy niespodziewanie wygenerowany został kolejny bardzo silny i gwałtowny impuls wzrostowy. W konsekwencji 2 sierpnia cena akcji zdołała powrócić powyżej 7 złotych – konkretnie jej maksymalna wartość wyniosła 7.06 PLN.

Dzień później rozpoczął się jednak kolejny ruch spadkowy. Przecena trwa do dziś. W tej chwili ich kurs znajduje się poniżej 4.65 PLN, a wczorajsze minimum wyniosło 4.57 PLN, co jest najniższym poziomem od listopada 2020 roku.

Wykres akcji PGNiG

Wnioski

Jak zatem widzimy, pomimo rozpoczętych na przełomie lutego i marca potężnych i gwałtownych zwyżek, ostatecznie kryzys opałowy nie miał pozytywnego wpływu na wycenę polskich spółek giełdowych.

W ostatnich trzech miesiącach radzą sobie one równie kiepsko, co inne największe spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Trend spadkowy w tym sektorze nie podlega żadnej dyskusji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły