piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak gospodarki przygotowują się do zimy w okresie niedoborów surowców energetycznych?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Kryzys energetyczny – zarówno w naszym kraju, jak i całej Europie – przybiera na sile. Problemem zaczynają być już nie tylko coraz wyższe ceny prądu, gazu i węgla dla konsumentów, ale również same obawy o to, że surowców energetycznych może po prostu zabraknąć.

Z tego powodu coraz częściej możemy usłyszeć apele o oszczędzanie energii elektrycznej ze strony polityków. Jak jednak konkretnie europejskie gospodarki szykują się do zimy?Jakie działania w tym zakresie podejmują? Okazuje się, że w zależności od kraju mamy do czynienia z odmiennymi strategiami, o czym przekonamy się poniżej. Zacznijmy od Niemiec:

Jak Niemcy oszczędzają surowce energetyczne? Flaga Niemiec

Niemieckie instytucje ekonomiczne już wiosną alarmowały, że perspektywa odcięcia rosyjskich dostaw gazu będzie oznaczać spowolnienie gospodarcze i możliwe niedobory dla odbiorców wrażliwych. W efekcie niemiecki rząd zaplanował szereg rozwiązań, które mają zmniejszyć zużycie surowców energetycznych.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Obowiązują one od 1 września do 28 lutego przyszłego roku. Niemiecki plan obejmuje:

  • Zakaz oświetlania nocą pomników, witryn i billboardów
  • Ograniczenie temperatury ogrzewania w zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej (temperatura może zostać ogrzana maksymalnie do 19 stopni Celsjusza)
  • Brak ogrzewania w korytarzach oraz brak ciepłej wody w budynkach użyteczności publicznej (poza placówkami edukacyjnymi, opiekuńczymi i leczniczymi)
  • Zakaz podgrzewania wody w prywatnym basenie.

Z powyższego wynika, że Niemcy co najmniej do końca lutego nie umyją nawet rąk ciepłą wodą w urzędzie. Ponadto, rząd naszych zachodnich sąsiadów rozważa obecnie wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla firm energetycznych.

Działania podjęte przez Francję

Podobne ograniczenia dotyczące ogrzewania oraz oświetlania sklepów i powierzchni reklamowych wprowadza Francja. Do tego ograniczenia dla oświetlenia i ogrzewania powierzchni mają wprowadzić supermarkety.

Co więcej, kraj ten wprowadził mandaty za pozostawianie otwartych drzwi w sklepach, gdzie działa klimatyzacja lub ogrzewanie. Pełny rządowy pakiet rozwiązań ma zostać przedstawiony do końca września.

Ograniczanie zużycia surowców energetycznych w Hiszpanii i we Włoszech Ogrzewanie zimnego mieszkania

Hiszpania

Jeszcze bardziej radykalne kroki w kierunku redukcji zużycia energii, podjęła Hiszpania. Wprowadzono tam specjalny, energetyczny dekret, który zakłada między innymi wprowadzenie minimalnej i maksymalnej temperatury w budynkach firmowych.

W efekcie latem minimalna temperatura w biurach będzie mogła wynosić aż 27 stopni Celsjusza, a zimą temperatury nie będą mogły przekroczyć w nich 19 stopni. Przeprowadzone badania wykazały bowiem, że obniżenie temperatury w domu zimą o zaledwie dwa stopnie, może w skali kraju przynieść oszczędność gazu rzędu 15%.

Ponadto hiszpańskie obiekty handlowe, wyposażone w klimatyzację, od października będą miały nakaz zaopatrzenia się w drzwi automatyczne. Od godziny 22:00 witryny sklepowe będą musiały być wygaszone.

Włochy

Ograniczenia dotyczące ogrzewania budynków wprowadzają także Włochy. Ten kraj, nie dość, że wprowadził identyczne limity temperatur – zarówno w upały jak i w zimę – co Hiszpania, to dodatkowo zdecydował się skrócić o 15 dni czas trwania sezonu grzewczego.

Przepisy wprowadzone przez Szwajcarię

Przepisy, które obecnie wprowadzane są w Szwajcarii to także ograniczenie temperatury zimą do 19 stopni Celsjusza, wyłączenie saun i zakaz podgrzewania basenów. Nie będzie można również podgrzewać wody gazem do więcej niż 60 stopni Celsjusza.

Co więcej, szwajcarska komisja ds. energii elektrycznej zaleciła, aby gospodarstwa domowe gromadziły zapasy świec na wypadek przerw w dostawach prądu, spowodowanych zmianami w dostawach rosyjskich.

Jak Belgia walczy z kryzysem energetycznym? Panele słoneczne

Zupełnie inną ścieżką kroczy natomiast belgijski rząd. Zdecydował się on przeznaczyć nadwyżki zysków w sektorze energetycznym na zasilenie lokalnego funduszu solidarnościowego.

Ponadto, zamiast kar, przewidziano w tym kraju system zachęt. Obywatele Belgii są zachęcani do oszczędzania energii poprzez obniżkę podatku VAT na urządzenia OZE oraz produkty i usługi budowlane służące oszczędzaniu energii.

Działania narzucane przez Komisję Europejską

Od 1 sierpnia obowiązuje unijny projekt “Oszczędzaj gaz dla bezpiecznej zimy”. Zakłada on obniżenie konsumpcji gazu w Unii Europejskiej o 15% od sierpnia 2022 roku do marca 2023. Projekt ma za zadanie zapewnić Wspólnocie bezpieczne zaplecze gazowe na niepewne pod tym względem zimne miesiące.

Ponadto, ponieważ zdaniem Komisji Europejskiej wszystkie firmy energetyczne muszą zaangażować się w rozwiązanie kryzysu, istnieje także plan wprowadzenia wkładu solidarnościowego dla firm, zajmujących się paliwami kopalnymi. Opłata, płacona przez przedsiębiorstwa paliwowe, miałaby być wykorzystywana do wsparcia gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiedziała również plan obowiązkowego zmniejszania zużycia energii państw członkowskich w godzinach szczytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły