Słabe perspektywy gospodarcze dla UK. Kurs GBP/USD nadal na dołkach.

0

Notowania brytyjskiego funta w relacji do dolara amerykańskiego nadal znajdują się na tegorocznych dołkach. Dziś, 13 września kurs pary walutowej GBP/USD oscyluje w okolicach poziomu 1,1550 USD. Ostatnio para GBP/USD sięgnęła historycznych poziomów. Słabe perspektywy gospodarcze dla Wielkiej Brytanii nie pomagają funtowi. Czego można się spodziewać od pary GBP/USD w najbliższym czasie?

Para walutowa GBP/USD na historycznych dołkach

W zeszłym tygodniu, w środę 7 września para walutowa utworzyła nowy tegoroczny dołek. Co ciekawe kurs GBP/USD znalazł się na historycznych dołkach. Notowania pary walutowej GBP/PLN spadły do najniższego poziomu od 1985 roku. Mowa o pełnym poziomie 1,1400 USD.

Perspektywy gospodarcze Wielkiej Brytanii

Tegoroczne spadki na parze walutowej GBP/USD uzasadnić można kilkoma sprawami. Warto przypomnieć, że amerykański dolar w tym roku zdecydowanie zdominował główne światowe waluty w tym również funta. Jednak warto pochylić się również nad sprawami związanymi wyłącznie z Wielką Brytanią. Perspektywy gospodarcze dla tego kraju pozostają niewyraźne. Jest to następstwem m.in. wysokiej inflacji w kraju, kryzysem energetycznym oraz burzliwą sytuacją polityczną.

Niebawem decyzje banków centralnych

W przyszłym tygodniu podane zostaną decyzję w sprawie stóp procentowych zarówno ze strony banku centralnego USA, jak i Wielkiej Brytanii. Najpierw to Rezerwa Federalna, w przyszłą środę, 21 września zadecyduje o wysokości kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dziś, 13 września inwestorzy otrzymali raport dotyczący inflacji w USA. Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomu 8,3%. Dzisiejszy odczyt prawdopodobnie wpłynie na wrześniową decyzję Fed-u.

Bank Anglii (BoE) natomiast decyzję o wysokości podwyżki stóp procentowych podejmie 22 września. Członkowie tego banku centralnego analizują z kolei wczorajsze dane dotyczące gospodarki Wielkiej Brytanii. Mowa o raporcie z rynku pracy i niższym odczycie stopy bezrobocia.

Notowania GBP/USD powrócą jeszcze do historycznych dołków?

Spoglądając już na wykres pary walutowej GBP/USD, warto zauważyć, że rynek po osiągnięciu rekordowych dołków nieco odbił. Podbicie miało miejsce do strefy określonej przedziałem cenowym: 1,1724-1,1769 USD (oznaczona na poniższym wykresie). Ta strefa stanowi opór dla rynku.

Po dzisiejszych danych z USA, mocno zyskał amerykański dolar. Notowania pary walutowej GBP/USD obecnie znajdują się poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 77. Teraz to właśnie obszar średniej jest punktem odniesienia dla rynku. Czy funt brytyjski powróci do historycznych dołków względem amerykańskiego dolara?

Scenariusz spadkowy

Zakres średniej stanowi aktualnie opór dla rynku. Dopóki kurs pary GBP/USD znajduje się poniżej średniej, rynek ma szansę schodzić do niższych zakresów. Zejście zbudowane może zostać na zasadzie ruchu impuls-korekta-impuls. Para GBP/USD w takim układzie będzie mogła powrócić do dołków sprzed ponad 30 laty.

Kurs pary walutowej GBPUSD spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa GBP/USD 13.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Warto jednak zauważyć, że wraz z powrotem powyżej zakresu średniej, rynek może wygenerować ruch wzrostowy. Notowania pary walutowej GBP/USD podejść mogą ponownie do strefy oporu (1,1724-1,1769 USD).

Kurs pary walutowej GBPUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa GBP/USD 13.09.2022

Podsumowanie

Para walutowa GBP/USD znajduje się w bliskich okolicach tegorocznych dołków. Niewykluczone, że rynek powróci jeszcze do historycznych dołków. Warto będzie obserwować zachowanie rynku wobec zakresu średniej kroczącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here