środa, 1 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Fed ściąga palec ze spustu

Polecane

Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecieńhttps://www.xtb.com/pl
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium.

Po wczorajszej publikacji protokołu ze styczniowego posiedzenia Fed notowania akcji w USA osiągnęły poziomy najwyższe w tym roku, całkowicie niemal wymazując grudniowe załamanie. Rynek liczy na to, że era zacieśniania pieniężnego w USA dobiegła końca. Dziś inwestorzy oczekiwać będą doniesień dotyczących rozmów z Chinami, poznamy także wstępne dane za luty dotyczące koniunktury.

Zdecydowany zwrot Fed stał się faktem już na styczniowym posiedzeniu i wczorajszy protokół dostarczył nam jedynie nieco więcej detali. Część członków FOMC nadal uważa, że gospodarka jest w dobrej kondycji i należałoby jako następny ruch rozważać podwyżkę stóp, co też spowodowało w pierwszej reakcji umocnienie dolara, jednak spora grupa członków – i naszym zdaniem zarząd Fed wlicza się do niej – uważa, że podwyżka powinna nastąpić tylko w momencie, gdy presja inflacyjna zacznie rosnąć. Tym samym taki ruch w tym roku staje się coraz mniej realny. Drugim aspektem jest program redukcji bilansu Fed, który obecnie jest cierniem w boku rynków. Fed nawet nie podnosząc stóp zmniejsza bilans o ok. 50 mld dolarów miesięcznie, prowadząc tak jakby odwróconą operację tego, co wcześniej nazywane było potocznie dodrukiem pieniądza. Protokół wskazuje, że operacja ta, miałaby zakończyć się w tym roku (choć nie znamy detali) i sama taka perspektywa stanowi dla inwestorów ulgę.

Dobry sentyment potęgują doniesienia z rozmów USA-Chiny, podczas których podobno trwają prace nad ustaleniem aż sześciu memorandów dotyczących kluczowych kwestii. Co prawda nie oczekuje się, aby obecne rozmowy miały przynieść rozstrzygnięcie, ale rysuje się perspektywa porozumienia z zaznaczeniem, że USA mogłyby w każdym momencie nałożyć cła, jeśli uznałyby, że Chiny nie wywiązują się ze zobowiązania powstrzymania swoich firm od nielegalnego transferu technologii.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Po drugiej stronie mamy dane, które rynki na razie przemilczają. Dziś poznamy wstępne indeksy PMI dla strefy euro (10:00) i USA (15:45). Na razie dysponujemy takimi danymi dla Japonii i pokazały one spadek koniunktury w przemyśle do poziomu nienotowanego od czerwca 2016 roku. Nie jest to zatem najlepszy sygnał. W USA poznamy także indeks Fed z Filadelfii za luty, opóźnioną publikację zamówień na dobra trwałe za grudzień (obydwie 14:30), a także raport o sprzedaży domów w styczniu (16:00). Dzień zapowiada się zatem bardzo intensywnie, a rozpoczynamy go od niewielkiego osłabienia złotego. O 9:00 euro kosztuje 4,3335 złotego, dolar 3,8233 złotego, frank 3,8177 złotego, zaś funt 4,9861 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB
[email protected]

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły