poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

EC Będzin zawarła list intencyjny z Grupą Altum ws. sprzedaży 60% EC Będzin Wytwarzanie – akcje wystrzeliły

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Elektrociepłownia Będzin zawarła list intencyjny z Grupą Altum ws. sprzedaży 60% udziałów spółki zależnej EC Będzin Wytwarzanie. Zamknięcie transakcji – według przewidywań – ma nastąpić do 31 grudnia.

Informacja ta wywołała prawdziwą euforię wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje Elektrociepłowni Będzin drożeją dziś o ponad 27%.

Grupa Altum chce kupić większościowy pakiet w EC Będzin Wytwarzanie Akcje

W opublikowanym dziś rano oficjalnym komunikacie EC Będzin możemy przeczytać, że “w ramach listu intencyjnego strony potwierdziły, że ich intencją, z zastrzeżeniem ustalenia akceptowalnych dla obydwu stron finalnych warunków transakcji (które powinny w szczególności odpowiadać warunkom rynkowym), jest przeprowadzenie transakcji”.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Następnie napisano, że “zgodnie z listem intencyjnym, niezwłocznie po jego zawarciu Grupa Altum wystąpi do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ze zgłoszeniem zamiaru koncentracji dotyczącej transakcji, a mając na uwadze termin związania ofertą złożoną przez Grupę Altum, zgodnie z przewidywaniami stron zamknięcie transakcji ma nastąpić w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku”.

Elektrociepłownia Będzin podkreśliła jednak, że zawarcie listu intencyjnego nie oznacza, że jakakolwiek transakcja zostanie przeprowadzona, a jedynie potwierdza intencję stron w zakresie jej przeprowadzenia oraz stanowi potwierdzenie przez strony, że zamierzają w dobrej wierze prowadzić rozmowy dotyczące ewentualnej transakcji, w szczególności list intencyjny nie zobowiązuje stron do przeprowadzenia transakcji.

Warto przypomnieć, że już w październiku Elektrociepłownia Będzin informowała, że otrzymała ofertę złożoną przez spółkę Grupa Altum (akcjonariusza EC Będzin posiadającego 46,01% ogólnej liczby głosów) dotyczącą nabycia przez Grupę Altum od EC Będzin 60% udziałów w spółce zależnej EC Będzin Wytwarzanie za cenę 19 milionów złotych.

Później ważność tej oferty przedłużono do 29 grudnia. 8 listopada zarząd Elektrociepłowni Będzin zdecydował zaś, że strony rozpoczną negocjacje w tej sprawie. Jak wówczas podano, rozważana transakcja ma być ścieżką do poprawy płynności finansowej i spłaty zobowiązań.

„Priorytetem jest stabilność i rozwój EC Będzin oraz interes akcjonariuszy”

Prezes Elektrociepłowni Będzin Marcin Chodkowski oznajmił, że “jakakolwiek decyzja w tym zakresie zostanie poprzedzona niezbędnymi analizami oraz opiniami mającymi na celu potwierdzenie, iż ewentualna transakcja będzie odbywała się na warunkach rynkowych”.

Prezes EC Będzin dodał, że “priorytetem jest zawsze stabilność i rozwój EC Będzin oraz interes akcjonariuszy spółki, dlatego wszystkie decyzje są podejmowane z największą starannością i uwzględnieniem długofalowego wpływu na działalność spółki”.

Co istotne, poinformowano również, że w przypadku podjęcia decyzji o zbyciu 60% udziałów Grupie Altum, Elektrociepłownia Będzin zamierza utrzymać mniejszościowy pakiet udziałów w tej spółce produkcyjnej.

EC Będzin Wytwarzanie należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 miliona gigadżula. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji.

Dostawy ciepła mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

Akcje zwyżkują

Dzisiejszy komunikat wywołał ogromne poruszenie wśród inwestorów, które finalnie poskutkowało skokowym wzrostem popytu na akcje Elektrociepłowni Będzin. W efekcie, w tej chwili ich kurs pnie się w górę aż o 27,3%.

Wykres akcji EC Będzin

O EC Będzin

Elektrociepłownia Będzin to spółka prowadząca działalność w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo dostarcza swoje usługi do sektorów przemysłowego, komunalnego, usługowego oraz do gospodarstw domowych.

Elektrociepłownia Będzin jest głównym źródłem ciepła w zakresie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i ciepła technologicznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły