poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Comarch z wyższym od oczekiwań zyskiem w III kwartale – akcje zwyżkują

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W piątek wieczorem Comarch opublikował raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w tym okresie spółka wypracowała znacznie wyższe zyski niż oczekiwali analitycy. Wyniki te wywołały wzmożony popyt na akcje Grupy Comarch. W efekcie, ich kurs pnie się dziś w górę o 5%.

Comarch zaimponował zyskiem netto w trzecim kwartale Raport finansowy

Z opublikowanego w piątek wieczorem raportu Grupy Comarch za trzeci kwartał 2023 roku wynika, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniosła 32,4 miliona złotych.

Wartość ta jest o 16,2% wyższa od zysku netto jednostki dominującej wypracowanego w analogicznym kwartale rok wcześniej. Co więcej, analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 20,6 miliona PLN.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Ponadto, zysk operacyjny Grupy Comarch w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł 56,5 miliona złotych. Wartość ta jest co prawda o 6,3% niższa od zysku EBIT osiągniętego w analogicznym okresie 2022 roku, lecz jednocześnie jest wynikiem o 22,9% wyższym od rynkowego konsensusu, który wynosił 46 milionów PLN.

Zysk EBITDA Grupy Comarch w opisywanym kwartale wyniósł zaś 81,2 miliona złotych. Choć wartość ta przekłada się na spadek rok do roku rzędu 2%, to jednocześnie jest ona wynikiem wyraźnie wyższym od prognoz analityków, które zakładały 70,4 miliona PLN zysku EBITDA.

Przychody Grupy Comarch w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosły z kolei 453,4 miliona złotych, co oznacza spadek w ujęciu rocznym o 3,8%, i zarazem jest wynikiem słabszym od rynkowego konsensus, który zakładał przychody w wysokości 493,2 miliona PLN.

Comarch odnotował spory wzrost przychodów ze sprzedaży krajowej

W raporcie napisano również, że “w wyniku lekkiego spadku zysku operacyjnego, rentowność operacyjna działalności Grupy Comarch w III kwartale 2023 roku była nieco niższa w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku. Rentowność netto uległa znaczącej poprawie dzięki lepszym wynikom na działalności finansowej i niższej wartości podatku dochodowego”.

W raporcie zwrócono również uwagę na wzrost przychodów ze sprzedaży krajowej wyniósł o 13,7%, będący efektem wzrostu przychodów ze sprzedaży do klientów z sektora MŚP oraz do klientów z sektora finansowego. Sprzedaż krajowa stanowiła w trzecim kwartale 2023 roku 43,4% całkowitych przychodów.

Wiceprezes Comarchu o perspektywach spółki

Wiceprezes Grupy Comarch, Konrad Tarański na oficjalnej konferencji prasowej poinformował, że “wartość portfela zamówień na 2023 roku jest obecnie około 1-2 proc. większa niż rok temu o tej porze. Co ważne, wartość jest liczona w złotówkach, czyli to, że złotówka się umacniała, a w zeszłym roku osłabiała, również znajduje odzwierciedlenie w wartości portfela zamówień”. Wystawianie faktur

Wiceprezes Grupy Comarch dodał również, że spółka „ma takie obszary jak telekomunikacja, gdzie portfel zamówień jest niższy, za to ma spore wzrosty w innych obszarach – takich jak ERP czy finanse i bankowość”.

Konrad Tarański oznajmił ponadto, że “spodziewa się odbicia w handlu i usługach czy sektorze publicznym. (…) Comarch ma sporą liczbę szans biznesowych na pozyskanie kontraktów”.

Wiceprezes Grupy Comarch zapowiedział także, iż “jeśli będą nowe, duże kontrakty to oczywiście Comarch będzie zwiększać poziom zatrudnienia, jeśli nie – będzie je utrzymywać na obecnym poziomie. Bardzo dużo zależy od zakontraktowania, które będzie miało miejsce w IV kwartale 2023 roku, czyli od kontraktów, które w najbliższych miesiącach spółka pozyska, zwłaszcza w grudniu”.

Konrad Tarański zaznaczył też, że ”spółka widzi bardzo duże zainteresowanie klientów obszarem KSeF (Krajowy System e-Faktur), bardzo dużo się tutaj dzieje. Comarch, że przyszły rok będzie stał pod znakiem KSeF i dostosowania rozwiązań informatycznych do nowej funkcjonalności. Będzie to duża szansa dla firm informatycznych, w tym Comarchu”.

Na koniec wiceprezes Grupy Comarch dodał, że “presja na wzrost kosztów nadal się utrzymuje. Jest standardowa presja na wzrost wynagrodzeń w sektorze IT, ale mniejsza niż w roku poprzednim. Mamy do czynienia też ze wzrostem kosztów usług obcych wszelkiego rodzaju – to jest pochodna zjawisk makroekonomicznych”.

Akcje mocno w górę

Nie ma żadnych wątpliwości, że opublikowany raport finansowy został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników rynku. Popyt na akcje spółki jest dziś tak duży, że ich kurs drożeje dziś o 5%, notując tym samym najwyższą wartość od 19 grudnia ubiegłego roku.

Wykres akcji spółki Comarch

O Comarch

Comarch to obecnie jedna z największych polskich spółek informatycznych. Spółka została założona w 1993 roku w Krakowie firma informatyczna. Jej nazwa pochodzi od terminu “computer architecture”.

Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Firma oferuje również usługi outsourcingu informatycznego i konsultingu.

Spółka dostarcza rozwiązania dla sektora telekomunikacyjnego, finansowego, bankowości i ubezpieczeń, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej oraz utilities, a także sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Akcje Grupy Comarch notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 roku. Obecnie spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły