poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dywersyfikacja dostaw gazu do Unii Europejskiej wystudziła cenę gazu

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nie ma żadnych wątpliwości, że kwestia gazu ziemnego niemal przez cały 2022 rok budziła bardzo silne emocje. Ekstremalne wahania cen tego surowca w ostatnich miesiącach są oczywiście skutkiem zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę.

Sytuacja na rynku była szczególnie napięta pod koniec sierpnia, gdy odnotowano historyczne rekordy cen gazu w związku z ryzykiem, że Rosja z dnia na dzień przerwie dostawy przez gazociąg Nord Stream.

Następnie jednak sytuacja uległa zmianie – ceny gazu w Europie znacząco się obniżyły, a ponadto od drugiej połowy października zachowują się dosyć stabilnie. Jakie są przyczyny takiego ochłodzenia rozgrzanego wcześniej do czerwoności rynku gazu? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dlaczego ceny gazu w końcu wyraźnie spadły? Rosyjski gaz

Wybuch Nord Stream

Ostatnie miesiące obfitowały w wiele wydarzeń mających wpływ na rynek gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze, gazociąg Nord Stream po uszkodzeniach w wyniku wybuchu, o co podejrzewana jest Rosja, prawdopodobnie nie zostanie naprawiony.

Zapełnione magazyny krajów UE

Po drugie, zdecydowane kraje Unii Europejskiej zadbały o to, aby mieć przed sezonem grzewczym zapełnione magazyny z gazem w ponad 95%. Udało się to osiągnąć, dzięki dywersyfikacji dostaw. Większość krajów UE, które wcześniej były uzależnione od Rosji – w tym Niemcy, skutecznie zaczęły pozyskiwać gaz z innych źródeł.

Mowa tu głównie o skroplonym gazie ziemnym (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. Zwiększony eksport LNG z USA był możliwy dzięki rewolucji łupkowej sprzed kilku lat i systematycznym zdobywaniu rynku przez amerykański gaz skroplony. Od 2016 roku USA zwiększało swoją pozycję na rynku, w 2021 roku osiągając poziom eksportu bliski poziomom Kataru i Australii.

Ciepły październik i listopad

Po trzecie, październik i pierwsza połowa listopada w Europie okazały się nadzwyczaj ciepłe – dzięki czemu zapotrzebowanie na ciepło generowane z gazu ziemnego było mniejsze niż pierwotnie zakładano – a jego nadwyżki mogły trafić właśnie do magazynów.

Działania UE rozwiązujące problem gazu w ujęciu długoterminowym

Po czwarte, w Unii Europejskiej cały czas trwają intensywne prace nad trwałymi rozwiązaniami dotyczącymi gazu ziemnego. Dla przykładu, w ciągu kilku miesięcy ma nawet powstać nowy gazociąg pomiędzy Portugalią, Hiszpanią i Francją.

Wdrażane są także projekty budowy nowych gazoportów pozwalających na odbiór zwiększonych wolumenów LNG z kierunków innych niż Wschód. Dodatkowo, w UE zintensyfikowano również współpracę z Norwegią i Katarem.

Pod koniec sierpnia gaz był niemal 3 razy droższy niż dziś

W konsekwencji, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny z holenderskiego hubu TTF spadły z rekordowych 342 euro za megawatogodzinę do okolic 93 EUR.

W ciągu ostatnich czterech tygodni poruszały się one natomiast w przedziale od 97 do 139 euro za megawatogodzinę, a w tej chwili ich kurs oscyluje w granicach 123 EUR.

Wykres gazu z hubu TTF

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły