piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Długo oczekiwane wzrosty cen ropy naftowej. Czy to już koniec trendu? Czy może korekta spadków?

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Po wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania ropy naftowej kontynuują ruch w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zbliża się już do 52 USD za baryłkę, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent przekraczają 56 USD za baryłkę. Wyraźne wzrosty cen ropy pokazują, że zwyżki te były już długo oczekiwane w obliczu panującego wokół pesymizmu.

Obecnie stronę popytową na rynku ropy naftowej wspierają niepotwierdzone informacje na temat dużego zaawansowania prac nad lekiem na koronawirusa. Chociaż są to póki co wciąż spekulacje, to można oczekiwać, że jest w nich jakieś ziarno prawdy. Zresztą, coraz więcej krajów ocenia, że koronawirus nie jest tak dużym zagrożeniem jak się tego wcześniej obawiano. Nie zmienia to faktu, że WHO poleciła z dystansem traktować rewelacje na temat nowego leku, zaś sam wirus nadal zbiera duże żniwo, zwłaszcza w Chinach. Trudno więc ocenić, na ile obecny optymizm może być trwały.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Tymczasem na rynku ropy naftowej równie ważnym tematem pozostają działania OPEC+. Na początku marca ma się odbyć spotkanie przedstawicieli państw, które sygnowały porozumienie naftowe, tymczasem obecnie obraduje komitet techniczny, który jest organem doradczym OPEC+, stworzonym specjalnie w celu regularnego rewidowania postanowień i skuteczności porozumienia naftowego. Na razie jednak ze strony komitetu nie padły żadne konkretne sugestie dotyczące dalszych działań OPEC, a to również budzi obawy o niewielką trwałość obecnego optymizmu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Delikatne wzrosty cen srebra

W ostatnich dniach sytuacja na rynku złota dostarczała inwestorom wiele emocji. Wraz z cenami żółtego kruszcu, na początku lutego spadały także notowania srebra. Cena tego metalu wczoraj zniżkowała do okolic 17,50 USD za uncję, czyli najniższych poziomów od około tygodnia.

Obecnie notowania srebra powróciły do zwyżek, co również jest analogią do sytuacji na rynku złota. Duże powiązanie notowań obu kruszców powinno utrzymać się także w kolejnych dniach.

Póki co odbicie w górę notowań złota i srebra jest relatywnie niewielkie w porównaniu do skali wcześniejszych zniżek, jednak w średnio- i długoterminowej perspektywie notowania tych metali mają szansę na dalsze wzrosty, zwłaszcza jeśli utrzymają się obawy o spowolnienie gospodarcze w Chinach i na świecie.

Notowania srebra – dane dzienne
Notowania srebra – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły