piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czy Twoje kryptowaluty są bezpieczne?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Świat kryptowalut bezsprzecznie daje szerokie możliwości związane z przepływem wszelkich transakcji oraz gromadzeniem środków na e-portfelach. Przelewy oparte o technologię blockchain są szybszą, tańszą i bezpieczniejszą formą niż tradycyjne przekazy środków. Mimo tego zdarza się, że dochodzi do kradzieży walut, bądź ich “zamrożenia”. Jest jednak szansa na zabezpieczenie swoich środków za pomocą określonych działań.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zalety dokonywania transakcji kryptowalutowych

Wśród korzyści płynących z korzystania z kryptowalut warto wskazać, że można przechowywać ich nieograniczoną ilość w cyfrowym portfelu do którego dostęp będziemy mieli wyłącznie my. Taka metoda przechowywania środków jest bardzo korzystną opcją dla osób, które wcześniej nie zajmowały się kryptowalutami oraz technologią blockchain. Możliwości z tym związane pozwalają na łatwe oraz szybkie zainwestowanie finansów na dowolnie wybrany cel, a także rozliczenie wszelkich transakcji pomiędzy różnymi podmiotami.

Bitcoin – czy to jest bezpieczne?

W 2017 roku kryptowaluty osiągnęły ogromną popularność, a hasła “zdecentralizowane”, “niezmienne”, “pozbawione zaufania” powodowały, że kryptowaluty zdobywywały zarówno wydźwięk pozytywny jak i negatywny. Oprócz pochwał związanych z szybkością transakcji, a także rozwojem technologii blockchain zaczęły się pojawiać nagłówki w wiadomościach dotyczące oszustw, prania pieniędzy oraz hakowania. Wielu potencjalnych inwestorów oraz osób zajmujących się kryptowalutami nie wyniosło z tych ostrzeżeń jakichkolwiek wniosków.

Przypadek kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX

Około 115 000 użytkowników giełdy QuadrigaCX w jednej chwili straciło dostęp do swoich funduszy na skutek śmierci dyrektora giełdy – Geralda Cottena. Niestety ten człowiek był jedyną osobą, która posiadała wiedzę na temat tego, gdzie aktualnie są przechowywane klucze prywatne. Wraz z jego śmiercią ta wiedza okazała się niemal niemożliwa do zdobycia.

Gerald Cotten był jedyną osobą, która posiadała hasło do głównego komputera firmy, na którym są zlokalizowane kryptowaluty użytkowników giełdy. Powyższy sprzęt został już przekazany ekspertowi do spraw bezpieczeństwa informatycznego celem odzyskania kluczy.

Jeżeli okaże się, że kryptowaluty są nie do odzyskania, użytkownicy giełdy na dobre będą musieli pożegnać się ze swoimi środkami. W całej sprawie można wyróżnić trzy grupy podmiotów, które wyciągnęły wnioski z tego zdarzenia:

1) ludzi, który nie ufali kryptowalutom. Ich pesymizm do tego sektora po tym zdarzeniu na pewno się zwiększył,

2) ludzi, którzy stracili swoje środki przechowywane na giełdzie i wraz z utratą kluczy ich zaufanie do kryptowalut z pewnością zostało nadszarpnięte,

3) ludzi, którzy w dalszym ciągu wierzą w giełdę i pomimo utraty środków są optymistycznie nastawieni do rynku kryptowalutowego, a przykład QuadrigaCX uważają za jedną z nielicznych katastrof finansowych, której można było zapobiec.

Giełda mogła mieć zabezpieczenia, które chroniłyby przed utratą kluczy, jednak oprócz tego użytkownicy tej platformy sami powinni uważać na zagrożenia związane z finansami, ponieważ bardzo często same mechanizmy i instytucje państwowe nie są w stanie oddać utraconych środków.

Zobacz także: Czy Chiny zakażą kopania bitcoinów?

Jak zatem chronić swoje kryptowaluty?

Najważniejszą kwestią pod względem bezpieczeństwa posiadanych środków jest zastosowanie odpowiedniej metody do przechowywania kryptowaluty. Skuteczną metodą wydaje się przechowywanie prywatnych kluczy w trybie offline, w taki sposób aby bezproblemowo, w każdej chwili uzyskać do nich dostęp. Najłatwiejsza i najtańsza opcja to stworzenie portfela, a następnie za pomocą odpowiednich stron internetowych generowanie losowych ciągów znaków na których posiadać będziemy nasze krypto.

Wykonany portfel powinien zostać kilkukrotnie skopiowany i przechowywany w różnych miejscach po to aby w przypadku zagubienia któregokolwiek z nich nadal posiadać dostęp do monet. Generator kluczy powinien zostać sprawdzony pod kątem tego, czy nie jest to witryna phishingowa. Oprócz tego, należy stosować skuteczne oprogramowanie antywirusowe, które sprawdzi, czy kopiowania kodu nie dochodzi do ingerencji trzeciego podmiotu.

Kolejną metodą jest przechowywanie kluczy prywatnych na odrębnym sprzęcie komputerowym. Do tego celu można kupić np. zaszyfrowany dysk lub portfel sprzętowy, który został stworzony do przechowywania kluczy kryptowalutowych.

Warto zaznaczyć, że istnieją portfele, które posiadają zdolność do odzyskiwania tego co się tam znajdowało za pomocą kilku słów lub fraz. W takim przypadku można uzyskać do nich dostęp na podstawie ustawionych haseł. Niektóre portfele są w stanie zagwarantować nawet ubezpieczenie środków pieniężnych w przypadku ich utraty. W dużej mierze, to sam rynek weryfikuje niektóre giełdy kryptowalut oraz portfele dlatego warto zasięgnąć informacji na forach w sprawie miejsca na którym chcemy przechowywać nasze kryptowaluty.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo giełdy kryptowalutowej?

Nie można w 100% przewidzieć ewentualnej utraty środków, które posiadamy na giełdach bądź portfelach kryptowalutowych. Jest jednak kilka czynników na które warto zwrócić uwagę w przypadku chęci dokonania transakcji na dany podmiot.

W takim przypadku warto zbadać czy:

  • Platforma bądź portfel były już kiedykolwiek zhakowane? A jeżeli tak, to czy platforma podjęła odpowiednie kroki w celu uniemożliwienia przeprowadzenia ataku w przyszłości?
  • Podmiot jest ubezpieczony? Jeżeli posiada ubezpieczenie, to gwarantem jest organ rządowy, czy firma prywatna?
  • Firma posiada skonkretyzowaną pomoc dla osób, które mają problem techniczny ze swoim kontem?
  • Powstały regulacje państwowe chroniące środki kryptowalutowe na danej platformie?
  • Jaka jest reputacja firmy?

Inwestowanie swoich środków w każdy projekt wiąże się z określonym ryzykiem, jednak warto przedsięwziąć odpowiednie kroki aby ryzyko dotyczyło jedynie ewentualnego rozwoju/spadku wartości projektu, aniżeli utraty środków w wyniku działań oszustów. Z tego względu wskazane jest odpowiednie i skuteczne sprawdzenie miejsc do których wysyłamy nasze kryptowaluty ponieważ nikt za nas nie dokona analizy tego typu platform, a bezpieczeństwo jest podstawą do czerpania radości i korzyści z handlu kryptowalutami.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły