piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Coraz częstsze odmowy przyłączenia OZE – co stanie się z akcjami spółek zajmujących się fotowoltaiką?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

We wtorek 25 października, odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Ministerstwo klimatu i środowiska z dumą poinformowało na nim, że sektor odnawialnych źródeł energii odnotowuje wyraźny wzrost. Wynika z tego, że chętnych do rozwoju taniej i niskoemisyjnej energetyki jest bardzo wielu.

Niestety, polskie sieci przesyłowe nie mogą ich wszystkich przyjąć, co może skutecznie zahamować powyższy trend. Jak podała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, obecnie skala odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE sięga już nawet 80% wszystkich składanych wniosków.

Jak ten problem wpłynie na akcje spółek z sektora fotowoltaiki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Coraz większe problemy z przyłączeniem instalacji OZE do sieci Panele fotowoltaiczne

Według szacunków ministerstwa klimatu i środowiska na koniec sierpnia 2022 moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w Polsce wyniosła ponad 20,9 gigawata. W sierpniu ubiegłego roku, było to 14,9 gigawata.

Resort klimatu i środowiska poinformował, że największy wzrost odnotowano w fotowoltaice. Moc w tym sektorze jest obecnie wyższa o 184,3% niż rok temu, a łącznie moc zainstalowanych mikroinstalacji wyniosła 8,2 gigawata.

Mówiąc wprost Polacy inwestują w odnawialne źródła energii . Mamy w naszym kraju już ponad milion prosumentów. Wielki boom początkowo był spowodowany korzystnymi dotacjami, a obecnie głównie chęcią uniezależnienia się od wysokich cen energii.

Ponadto, zapowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska mówią o dalszym wzroście udziału odnawialnych źródeł energii w polskim sektorze energetycznym. Do 2030 roku może to być 50 gigawatów mocy.

OZE w Polsce przestanie się rozwijać?

Niestety, jednocześnie resort klimatu i środowiska odbiera informacje o odmowach przyłączenia do sieci OSD instalacji OZE. Zjawisko staje się dziś główną barierą dalszego rozwoju energetyki odnawialnej.

Skala problemu dramatycznie wzrasta z każdym rokiem. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki w latach 2017/18 mieliśmy tylko 260 powiadomień o odmowie przyłączenia do sieci, w 2019/20 było ich 1200, a w latach 2021/22 – już 3459, z czego większość dotyczyła fotowoltaiki.

Dlaczego tak się dzieje?

W konsekwencji skala odmów przyłączenia do sieci sięga już nawet od 60% do 80% procent wszystkich składanych wniosków. Powodem tego stanu rzeczy jest brak równowagi.

Sektor odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza fotowoltaika, prężnie się rozwija, natomiast sieci pozostają niezmodernizowane, ponieważ brakuje inwestycji w ich przebudowę. W praktyce polskie sieci przesyłowe stają się przeciążone.

Czy problem z przyłączeniami zostanie rozwiązany? Panele fotowoltaiczne

Wiceminister klimatu i środowiska przypomniała, iż Sejm ma pracować nad projektem specustawy dotyczącej sieci przesyłowych. Zgodnie z opracowywanym projektem ma zostać uproszczony proces pozyskiwania gruntów pod takie inwestycje. Uproszczone mają być też procedury dotyczące wydawania pozwoleń na budowę.

Co zrobią największe spółki fotowoltaiczne?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są 23 spółki zajmujące się fotowoltaiką – 8 na głównym parkiecie i 15 na rynku NewConnect. Ich łączna kapitalizacja przekracza 3 miliardy złotych.

Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że trudności z uzyskaniem nowych przyłączeń odbiją się na notowanych przez nie przychodach, a co za tym idzie – na kursie ich akcji. Co gorsza, już od września największe spółki z tego sektora znajdują się w trendzie bocznym lub spadkowym.

Jak więc zamierzają przezwyciężyć te trudności, aby nadal prężnie się rozwijać? Co istotne, część z nich postanowiła niezwłocznie samodzielnie reagować na problemy wynikające z niewydolności polskich sieci elektroenergetycznych.

Innowacja od Columbus Energy

Dla przykładu Columbus Energy – druga największa firma fotowoltaiczna w Polsce pod względem kapitalizacji – wprowadziła w lipcu PowerHouse – platformę do maksymalizacji oszczędności z instalacji. Columbus Energy

Głównym zadaniem PowerHouse jest dostarczanie informacji z zakresu montażu instalacji, a następnie monitorowanie jej pracy oraz zapewnienie szybkiego kontaktu z Biurem Obsługi Klienta. Innowacyjną funkcją platformy jest Regulator Napięcia instalacji fotowoltaicznej. Jak twierdzi firma, redukuje on liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet do 90%.

Strategia Photon Energy

Z kolei największa spółka fotowoltaiczna pod względem kapitalizacji notowana na GPW – Photon Energy, rozwija obecnie swoje projekty z zakresu energii słonecznej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Australii, na Węgrzech oraz w Rumunii.

Jak zatem widzimy, spółki z sektora fotowoltaicznego w Polsce działają w sposób elastyczny i nie pomimo coraz częstszych odmów przyłączenia do sieci OSD, cały czas prężnie się rozwijają – przynajmniej największe podmioty z tego rynku.

Wydaje się zatem, iż dzięki reagowaniu na bieżąco na pojawiające się problemy z siecią energetyczną, sektor ten nadal będzie uchodził za naprawdę obiecujący dla inwestorów giełdowych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły