czwartek, 9 lutego, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

GPW zawiesi obrót akcjami PGNiG – co to oznacza dla akcjonariuszy?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, iż zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjął decyzję w sprawie zawieszenia obrotu akcjami PGNiG na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z dniem 31 października 2022 roku, do dnia wykluczenia tych akcji z obrotu.

Powodem tej decyzji jest oczywiście połączenie spółki z PKN Orlen. Co to oznacza dla inwestorów? Do kiedy w praktyce można składać zlecenia na akcje PGNiG?

Zawieszenie obrotu akcjami PGNiG już w poniedziałek Sesja giełdowa

17 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych o zawieszenie obrotu akcjami spółki oraz wykluczenie ich z obrotu giełdowego w związku z połączeniem z PKN Orlen.

Zgodnie z wnioskiem, zawieszenie obrotu akcjami PGNiG ma nastąpić od 31 października 2022 roku do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego – czyli dnia wpisania połączenia z PKN Orlen do rejestru.

W środę 26 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie, że zgodnie z uchwałą zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, od 31 października do dnia wykluczenia akcji z obrotu na Głównym Rynku GPW obrót akcjami PGNiG będzie zawieszony.

Wszelkie zlecenia muszą zostać zrealizowane do 28 października

Dodano również, że zlecenia maklerskie na akcje PGNiG przekazane na giełdę, a niezrealizowane do 28 października włącznie, tracą ważność. Od dnia zawieszenia obrotu akcjami spółki, czyli od 31 października, zlecenia maklerskie na akcje PGNiG nie będą natomiast przyjmowane.

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen

Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przegłosowali 10 października połączenie tej spółki z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99% oddanych głosów, reprezentujących 85,83% akcjonariuszy PGNiG.

Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. PKN Orlen

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Metale szlachetne niżej w lutym. Analiza złota, srebra i platyny.

Pierwszy miesiąc 2023 roku stał pod znakiem mieszanych nastrojów na rynkach popularnych kruszców. W styczniu zyskało złoto, zaś srebro...

Podobne artykuły

CREATED