Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, iż zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjął decyzję w sprawie zawieszenia obrotu akcjami PGNiG na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z dniem 31 października 2022 roku, do dnia wykluczenia tych akcji z obrotu.
Powodem tej decyzji jest oczywiście połączenie spółki z PKN Orlen. Co to oznacza dla inwestorów? Do kiedy w praktyce można składać zlecenia na akcje PGNiG?
Zawieszenie obrotu akcjami PGNiG już w poniedziałek 
17 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych o zawieszenie obrotu akcjami spółki oraz wykluczenie ich z obrotu giełdowego w związku z połączeniem z PKN Orlen.
Zgodnie z wnioskiem, zawieszenie obrotu akcjami PGNiG ma nastąpić od 31 października 2022 roku do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego – czyli dnia wpisania połączenia z PKN Orlen do rejestru.
W środę 26 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało w komunikacie, że zgodnie z uchwałą zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, od 31 października do dnia wykluczenia akcji z obrotu na Głównym Rynku GPW obrót akcjami PGNiG będzie zawieszony.
Wszelkie zlecenia muszą zostać zrealizowane do 28 października
Dodano również, że zlecenia maklerskie na akcje PGNiG przekazane na giełdę, a niezrealizowane do 28 października włącznie, tracą ważność. Od dnia zawieszenia obrotu akcjami spółki, czyli od 31 października, zlecenia maklerskie na akcje PGNiG nie będą natomiast przyjmowane.
Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen
Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przegłosowali 10 października połączenie tej spółki z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99% oddanych głosów, reprezentujących 85,83% akcjonariuszy PGNiG.
Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.
Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września.