wtorek, 30 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Cła na import ropy wchodzą w życie. Zmniejszenie prognoz nadwyżki kakao

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Wejście w życie ceł na import amerykańskiej ropy do Chin

Po tąpnięciu notowań ropy naftowej podczas ostatniej sierpniowej sesji, wrzesień na rynku tego surowca rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji w okolicach piątkowego zamknięcia. Notowania ropy Brent oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy ceny amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 55 USD za baryłkę.

Dzisiejsze Święto Pracy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie prowadzi do zmniejszonej aktywności inwestorów północnoamerykańskich, co sprawia, że dzisiejsza sesja może upływać pod znakiem relatywnie niewielkiej płynności i mało wiarygodnych zmian notowań. Niemniej, nie oznacza to, że na rynku ropy naftowej niewiele się dzieje z fundamentalnego punktu widzenia.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wczoraj w życie weszły niedawne postanowienia USA i Chin w kwestii narzucenia ceł na kolejną porcję dóbr będących przedmiotem wzajemnego handlu. Dla rynku ropy naftowej istotne jest przede wszystkim to, że cłami objęto import amerykańskiej ropy naftowej do Chin. Ten surowiec nie był obejmowany cłami wcześniej i obecnie pojawiły się obawy, że wprowadzenie ceł negatywnie wpłynie na popyt na amerykańską ropę.

Dodatkowo, negatywnym akcentem na początku tygodnia okazały się informacje przekazane przez agencję Reuters, pokazujące wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC. W sierpniu wzrosło wydobycie ropy naftowej w Iraku i Nigerii, a zwyżki te były większe niż spadki produkcji w Arabii Saudyjskiej czy Iranie. Na razie są to dane wstępne, jednak jeśli potwierdzą się w późniejszych raportach, będą one mieć negatywny wpływ na ceny ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Zmniejszone prognozy nadwyżki kakao na globalnym rynku.

Ostatnie dni sierpnia na rynku kakao przyniosły dużo emocji i dynamiczne zmiany notowań. Cena kakao w Stanach Zjednoczonych w miniony czwartek spadła poniżej poziomu 2200 USD za tonę, jednak już w piątek notowania tego surowca odbiły dynamicznie w górę, odrabiając niemal całą stratę z czwartku.

W piątek pojawiły się informacje, które wsparły stronę popytową na rynku kakao. Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) obniżyła bowiem o połowę prognozy nadwyżki na globalnym rynku kakao w sezonie 2018/2019. Podczas gdy wcześniej zakładano nadwyżkę wynoszącą 36 tys. ton, obecnie szacunki wynoszą 18 tys. ton. Sezon na rynku kakao trwa od października do września następnego roku.

Według ICCO, główną przyczyną zmian w prognozach jest duży popyt na kakao ze strony firm przetwarzających ten surowiec. Ten mechanizm pozwala nieco załagodzić efekt wzrostu produkcji kakao w takich krajach jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ekwador czy Kamerun.

Notowania kakao w USA – dane dzienne 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły